Dziękowali za plony

W miniony weekend rolnicy i goście hucznie świętowali zakończenie tegorocznych zbiorów. Powiatowe dożynki zostały połączone z Dniami Piask i skrzyły się od gwiazd.
W tym roku to właśnie Piaski stały się gospodarzem powiatowych dożynek. Święto plonów zostało zaplanowane na miniony weekend i połączone z Dniami Piask. Dwudniowe wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców powiatu, tym bardziej, że na scenie królowały gwiazdy.
Sobota została poświęcona na zmagania sportowe. Tego dnia odbyły się turnieje o puchar burmistrza Piask. Mecze rozegrały drużyny piłkarskie oraz trójki siatkarskie mężczyzn i kobiet. Najwięcej oczywiście działo się w niedzielę. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej, podczas której rolnicy dziękowali za plony.
– Chcemy wspólnie świętować, choć zdajemy sobie sprawę, że ten rok dla naszych rolników był bardzo trudny, przede wszystkim ze względu na wyjątkowo niskie ceny skupu zarówno zbóż, jak i owoców – mówił Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki.
Po nabożeństwie ulicami Piask przeszedł korowód dożynkowy. Miejscem dalszych wydarzeń stało się boisko przy Szkole Podstawowej w Piaskach. Nie zabrakło oczywiście obrzędów dożynkowych, występów zespołów ludowych oraz przemówień gospodarzy i zaproszonych gości. Nagrody odebrali również najlepsi rolnicy i zwycięzcy sobotnich turniejów sportowych. Przedstawiciele poszczególnych miejscowości zaprezentowali również kunsztownie wykonane wieńce dożynkowe.
W części artystycznej na scenie w Piaskach zaświeciły gwiazdy. Uczestnicy uroczystości mieli okazję posłuchać grupy De Mono, obejrzeć prezentacje poszczególnych gmin i posłuchać zespołu „Rokiczanka”. O dobry humor widzów zadbał Kabaret Młodych Panów. Organizatorzy przygotowali również koncert zespołu Extra Mocni, natomiast gwiazdą wieczoru była Ania Wyszkoni z zespołem. Na tym świętowanie w Piaskach się nie skończyło. Do późnych godzin trwała zabawa taneczna z grupami MeGustar i Blue Angels.
Sporo działo się również na głównym placu uroczystości. Podczas dożynek zaprezentowały się okoliczne firmy i instytucje. Do Piask przyjechali również przedstawiciele schroniska dla bezdomnych psów w Krzesimowie razem ze swoimi podopiecznymi. Podczas uroczystości dożynkowych został również zorganizowany Dzień Dawcy Szpiku w Piaskach. Od godz. 14.00 każdy mógł się zarejestrować w bazie. Wiele osób skorzystało z takiej możliwości. (kal)