Dzienna kapitalizacja odsetek – co oznacza? Czy się opłaca?

Dzienna kapitalizacja odsetek to jedno z możliwych rozwiązań, jakie bank, może zaproponować ci bank podczas podpisywania umowy lokaty. Jest to rozwiązanie najkorzystniejsze, ponieważ pozwala osiągnąć największe dochody. Dlaczego?

Warunki lokat — na co zwracać uwagę?

Większość ofert lokat ma charakter orientacyjny i dopiero w odniesieniu do konkretnej kwoty, wyznaczeniu czasu trwania umowy, można przynajmniej wstępnie oszacować, jakich zysków możesz się spodziewać. Jest to oczywiście najważniejsza kwestia. Charakter orientacyjny przedstawione parametry lokaty zmienią potem na konkretne zyski, mniej lub bardziej cię satysfakcjonujące. Warto więc, zanim podpiszesz umowę i zdecydujesz się na warunki zaproponowane przez bank, przyjrzeć się nim nieco uważniej. Chodzi tutaj przede wszystkim o oprocentowanie, ale i częstotliwość naliczania odsetek. Istotne jest to, czy oprocentowanie jest stałe, czy progresywne. Nie bez znaczenia jest oczywiście także wiarygodność danych przedstawionych w konkretnym przypadku — warto więc upewnić się, jaką opinią cieszy się bank, czy to, co w ofercie pokrywa się z tym, co w umowie.

Dzienna kapitalizacja odsetek — co oznacza?

Tak, jak zestawienie kredytów powstało w oparciu o wysokość oprocentowania, tak zestawienie lokat również opiera się głównie na tym parametrze. Na twoje zyski wpływ ma jednak nie tylko wysokość oprocentowania — uczulają specjaliści z lokatowy.pl. Bardzo duże znaczenie ma kapitalizacja odsetek, która może być wykonywana:

  • dziennie,
  • miesięcznie,
  • kwartalnie,
  • rocznie.

Z pozoru mogłoby się wydawać, że w sumie aż tak dużego znaczenia nie ma to, jak często bank dolicza ci do konta odsetki, w końcu i tak musi to robić zgodnie z umową i wskazaną wysokością oprocentowania. Nic jednak bardziej mylnego. W przypadku lokat bankowych nawet o stałym oprocentowaniu bardzo duży wpływ na wysokość twoich zysków ma częstotliwość kapitalizacji odsetek. Mówiąc najprościej, im częściej bank to robi, tym lepiej. Więcej o kapitalizacji lokat bankowych przeczytasz tutaj: http://lokatowy.pl/lokata-z-dzienna-kapitalizacja-czym-jest-czy-warto-wybrac/

Dlaczego kapitalizacja dzienna opłaca się najbardziej?

Lokata z kapitalizacją dzienną to oferta pojawiająca się rzadko, natomiast jeśli spotkasz takie rozwiązanie, to zdecydowanie warto mu się przyjrzeć. Przede wszystkim ze względu na możliwe zyski. Kapitalizacja dzienna jest najbardziej opłacalną formą oszczędzania pieniędzy. Dlaczego ma to aż takie znaczenie? Dostarczone przez bank porównanie powinno ci wyraźnie pokazać, że w ciągu miesiąca czy dwóch różnice między kapitalizacją dzienną a miesięczną nie będą takie duże, ale już w dłuższej perspektywie czasowej tak. Dlaczego? Ponieważ to, co wczoraj było twoim kapitałem, dzisiaj zostało powiększone o odsetki wynikające z oprocentowania. Oznacza to, że następnego dnia kapitał, od którego obliczane będą odsetki, będzie już nieco większy. I tak każdego kolejnego dnia. To sprawia, że twoje zyski rosną znacznie szybciej. W perspektywie półrocznej czy rocznej różnice te już są naprawdę zauważalne. Nic więc dziwnego, że ofert tego typu na rynku nie ma wcale tak dużo. Warto się jednak nimi zdecydowanie zainteresować. Jeśli nie masz możliwości wyboru oferty z dzienną kapitalizacją odsetek, zdecyduj się choć na kapitalizację miesięczną. Oczywiście zawsze możesz poprosić bank o przygotowanie symulacji, która pokaże ci, jak będą kształtować się twoje zyski przy konkretnym typie lokaty. Warto takie porównanie zrobić przed ostateczną decyzją.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here