Ekranizacja filmu „Tony Halik”

24 października o godz. 18.00 w sali Chełmskiego Domu Kultury zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego „Tony Halik”, opowiadającego o jednym z najwybitniejszych i najciekawszych podróżników XX wieku. „Tony Halik” to film o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach, jakie trzeba zapłacić, aby mogły się ziścić. To opowieść o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który na tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.

Zmiany w organizacji widowni Chełmskiego Domu Kultury i Kina „Zorza”

W związku z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa do 1/4 ograniczona jest liczba uczestników wydarzeń w sali widowiskowej w ChDK, co oznacza, że może w niej przebywać do 126 widzów. Zmniejszono też liczbę widzów na seansach w kinie Zorza – do 46 osób. Wszystkie zakupione bilety pozostają ważne. Obowiązek noszenia maseczek oraz dezynfekcji dłoni pozostaje bez zmian.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

19 października, poniedziałek
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Szarlatan, Zorza
20.30 – Banksterzy, Zorza

20 października, wtorek
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Banksterzy, Zorza
20.30 – Szarlatan, Zorza

21 października, środa
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
18.00 – Szarlatan, Zorza
20.30 – Banksterzy, Zorza

22 października, czwartek
12.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
14.00 – Trolle 2 – 2D dubbing, Zorza
16.00 – Banksterzy, Zorza
18.00 – DKF Rewers – Supernova, Zorza
20.45 – Szarlatan, Zorza

23 października, piątek
13.00 – Waleczne rybki, Zorza
15.00 – Pinokio, Zorza
18.00 – Pinokio, Zorza
20.45 – Banksterzy, Zorza

24 października, sobota
13.00 – Waleczne rybki, Zorza
15.00 – Pinokio, Zorza
18.00 – Pinokio, Zorza
20.45 – Banksterzy, Zorza

25 października, niedziela
13.00 – Waleczne rybki, Zorza
15.00 – Pinokio, Zorza
18.00 – Pinokio, Zorza
20.45 – Banksterzy, Zorza

Chodź na słówko – spektakl dla dzieci

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18 października o godz. 16.00 na widowisko pt. „Chodź na słówko” w reżyserii Basi Szarwiło. Autorem piosenek jest Bartek Kazimierczak. To spektakl dla dzieci według scenariusza Maliny Przyślugi, jednej z najbardziej utytułowanych polskich współczesnych dramatopisarek, tworzących dla najmłodszych. Bohaterowie przedstawienia, Kula i Toperz, czyli dwa słowa niepoprawnie wypowiedziane przez dziecko, za wszelką cenę starają się zostać tym, kim naprawdę są, czyli Kurą i Nietoperzem.

Pomimo bajkowo-komediowej formuły spektakl porusza bardzo ważne w dzisiejszym świecie kwestie akceptacji, tożsamości, indywidualności i przyjaźni. Atutami spektaklu są także barwne stroje, niesamowita scenografia oraz piosenki grane i śpiewane „na żywo”. Spektakl „Chodź na słówko” miał premierę 16 marca 2019 roku. Widzowie docenili m.in. to, że w sposób lekki i przyjemny poruszone są w nim ważne i trudne tematy. Widowisko adresowane jest dla dzieci od 5. roku życia. Bilety po 20 zł.

Wystawa z Matką Bożą Chełmską

Do końca listopada br. w salach Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza przy ul. Lubelskiej 55 w Chełmie oglądać można wystawę pt. „Matka Boska Chełmska. Ikonografia”. Na wystawie prezentowanych jest ponad 30 kopii cudownej ikony „Matki Bożej Chełmskiej”. Są to przedstawienia malarskie, odbitki graficzne i przedstawienia haftowane na sztandarach. Wystawę przygotowano z okazji Jubileuszu 255. rocznicy koronacji Cudownej Chełmskiej Ikony.

Po raz pierwszy udało się zgromadzić w jednym miejscu tak dużą liczbę kopii ikony Matki Bożej Chełmskiej. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodził się, aby na wystawę trafiły przedstawienia malarskie Matki Bożej Chełmskiej z kościołów rzymskokatolickich w Czułczycach, Klesztowie, Kosyniu, Żulinie; cerkwi prawosławnych w Bończy, Chełmie, Horostycie, Włodawie oraz ze zbiorów Parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia NMP w Chełmie. Uzupełnieniem wystawy będzie obszerna publikacja książkowa.

Ballada o Wołyniu

Chełmski Dom Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają 19 października br. o godz. 18.00 na spektakl pt. „Ballada o Wołyniu” w reżyserii Tomasza Żaka. Sztuka w wykonaniu Teatru „Nie Teraz” to jedno z pierwszych w Polsce przedstawień teatralnych, które opowiada o ludobójstwie popełnionym przez nacjonalistów ukraińskich na polskiej ludności zamieszkałej na terenach południowo – wschodnich województw II RP. Ten niezwykle trudny temat przez całe dziesięciolecia był przemilczany, a dziś wciąż czeka na swą pełną obecność w świadomości Polaków.

W spektaklu „Ballada o Wołyniu” wykorzystano wątki legendarnej książki Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” oraz oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach. Z uwagi na trudną tematykę spektaklu jest on adresowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych i widzów dorosłych. Darmowe wejściówki do odbioru w kasach kina Zorza i ChDK.

Spektakl Teatru Ziemi Chełmskiej

„Wszystko w rodzinie” to tytuł spektaklu, który Teatr Ziemi Chełmskiej wystawi w drugiej połowie października br. (23.10. oraz 30.10. o godz. 19.00, a także 31.10. o godz. 18.00) w Chełmskim Domu Kultury. To znana sztuka Ray’a Cooneya, w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak i reżyserii Marcina Wąsowskiego. Jest to szpitalna farsa o poszukiwaniu ojca i więzach krwi, które okazują się silniejsze od dbałości o wizerunek publiczny. Pogoń i ucieczka, parada przebierańców, trzy śledztwa w ciągu jednego dnia, absurdalne pomieszanie tożsamości i feeria wariackich gagów.

Domniemane ojcostwo nie zostaje do końca wyjaśnione, lecz wszystko kończy się dobrze. Obsada: Przemysław Gąsiorowicz, Mirosław Majewski, Sławoj Czarnota, Barbara Szarwiło, Magda Pick, Michał Łysiak, Zbigniew Moskal, Bogumiła Ryszkiewicz, Elżbieta Rybak, Marcin Słupczyński, Andrzej Kuczura, Marta Adamiec. Bilety w cenie 30 zł. Osoby posiadające bilety na spektakle, które zostały odwołane z powodu pandemii mają możliwość zwrotu biletu lub przebukowania go na aktualne terminy spektaklu. Zwroty i przebukowania można zrealizować w kasie CKF Zorza lub w kasie Chełmskiego Domu Kultury.

Stand-up dla dorosłych

Chełmski Dom Kultury zaprasza 20 października o godz. 19.00 na stand-up. Na scenie wystąpi Antoni Syrek-Dąbrowski w programie „Kronika filmowa”. Wydarzenie tylko dla dorosłych. Antoni Syrek-Dąbrowski – komik, improwizator, scenarzysta i aktor. Działa na scenie komediowej od 2010 roku. Zaczynał jako stand-upper w takich programach jak: HBO Stand-up Comedy Club, obu sezonach Comedy Central Prezentuje: Stand-up!, Tylko dla dorosłych w TVP2 oraz Roaście Kuby Wojewódzkiego w TVN.

Udało mu się również zakwalifikować do anglojęzycznego programu Stand-up Express – kolaboracji komików z całej Europy Wschodniej. Poza stand-upem zajmuje się również improwizacją komediową, której uczył się od mistrzów tej formy w teatrze „IO” w Chicago. Improwizuje od ponad czterech lat w teatrze „Hofesinka”, który co tydzień można oglądać na deskach Resortu w Warszawie. Support: Łukasz Kowalski z programem „Bakłażan”. Bilety: 35 zł, 45 zł w dniu wydarzenia, dostępne także na kupbilecik.pl.

Koncert „Niepodległa”

Chełmski Dom Kultury zaprasza 11 listopada o godz. 16.00 oraz 19.00 na koncert „Niepodległa”. W programie znajdą się zarówno tradycyjne pieśni patriotyczne, jak i utwory współczesne. Na scenie wystąpią zespoły artystyczne ChDK oraz zaproszeni goście. Dochód z koncertu zostanie przekazany na cele charytatywne, na wsparcie dla weteranów. Bilety/cegiełki w cenie 20 zł do nabycia w ChDK i CKF Zorza.

Recital Macieja Maleńczuka

Chełmski Dom Kultury zaprasza 7 listopada br. o godz. 18.00 na recital „MALEŃCZUK + Rhythm section”, który jest retrospekcją dotychczasowych dokonań artysty uzupełniony sekcją rytmiczną. Składa się z zestawu pieśni zarówno ulicznych, jak i późniejszych dokonań Macieja Maleńczua, które zyskały mu olbrzymią sympatię i popularność wśród wyrobionej części publiczności. Podczas recitalu publiczność usłyszy m.in. utwory: „Ostatnia Nocka”, „Tango Libido”, „Sługi za szlugi”, „Synu” czy „Dawna dziewczyno”. Maciejowi na scenie towarzyszyć będą muzycy znani m.in. z Piwnicy pod Baranami czy projektu „Maleńczuk gra Młynarskiego”: Wiesław Jamioł – perkusja, Dominik Wywrocki – kontrabas. Bilety po 100 i 105 zł.

Spotkanie z Tomaszem Organkiem

22 października o godzinie 18.00 kolejne wydarzenie projektu realizowanego przez Chełmską Bibliotekę Publiczną w ramach programu pt. „Partnerstwo dla książki”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury. Tym razem w ChBP gościć będzie Tomasz Organek, muzyk, lider rockowego zespołu Organek, ale także polonista, wnikliwy obserwator rzeczywistości i autor powieści „Teoria opanowywania trwogi”. Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak, ze względu na obostrzenia związane z reżimem sanitarnym COVID- 19, obowiązywać będą bezpłatne wejściówki. Zainteresowani zaproszeni są po ich odbiór 20 października br. w godz. 7.30-15.30 w Dziale Rozwoju i Promocji ChBP, ul. Partyzantów 40, I piętro. Ilość wejściówek jest ograniczona, w związku z czym decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Pierzaki w muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie zaprasza 20 października br. na niezwykłe widowisko obrzędowe. Będą to „Pierzaki” w wykonaniu zespołu „Kumowianki” z Kumowa Majorackiego (gmina Leśniowice).

Widowisko jest częścią projektu pn. „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego” realizowanego przez dział etnograficzny chełmskiego muzeum. 20 października br. przewidziane są dwa spektakle – o godz. 10.00, adresowany do zorganizowanych grup młodzieży szkolnej, drugi – o godz. 17.00 dla odbiorców indywidualnych. Występy odbędą się w scenerii stałej wystawy etnograficznej, w siedzibie muzeum w Chełmie, przy ul. Lubelskiej 56 A. Scenariusz opracowany został na podstawie własnych i rodzinnych wspomnień członkiń zespołu.

Organizatorki spotkania – Małgorzata Podlewska-Bem i Ilona Sawicka z Muzeum Ziemi Chełmskiej – mają nadzieję, że widzowie docenią żywą lekcję historii regionu, ukazaną poprzez swobodną formę teatralną, oryginalne teksty. Goście będą też mogli degustować wybrane potrawy tradycyjnej kuchni, m.in. gotowanych i pieczonych pierogów oraz „kartoflaka”. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 82 565 47 84. Spotkanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Widowisko przybliży obrzęd darcia pierza, praktykowanego jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia w długie jesienne i zimowe wieczory. – Darcie pierza było ważnym elementem życia towarzyskiego i rozrywkowego wioski, dlatego pragniemy je przypomnieć i pokazać w formie widowiska obrzędowego, jak odbywało się ono na ziemi chełmskiej – mówi Małgorzata Podlewska-Bem. – Zwyczaj ten utrwaliła też na płótnie twórczyni ludowa z Rożdżałowa – Stanisława Mąka. (opr. mo)

Chadek Gospel Choir – Acoustic & Live

Chełmski Dom Kultury zaprasza na koncert Chadek Gospel Choir, który na trwale wpisał się w artystyczny, duchowy krajobraz Chełma i świętuje swój jubileusz dziesięciolecia istnienia.
We wtorek 27 października, o godz. 19, Chadek Gospel Choir stanie na scenie Chełmskiego Domu Kultury, aby zaśpiewać w akustycznych wersjach piosenki i pieśni, które są najważniejsze w jego historii. Chór pod kierownictwem Grzegorza Głucha zaśpiewa w czasie tego wyjątkowego spotkania najpiękniejsze hymny, pieśni chwały zarówno po polsku i angielsku. Wśród solistów będą: Kasia Klimczak i Mariusz Matera, których wyjątkowe głosy stały się nierozłączną wizytówką i znakiem rozpoznawalnym Chadek Gospel Choir.
Koncert będzie wydarzeniem interaktywnym. Jego widzowie, słuchacze… będą w zasadzie uczestnikami wydarzenia, jakie będzie swoistą otwartą próbą chóru. To będzie niezapomniane przeżycie!

To będzie prawdziwie muzyczne spotkanie… ponieważ chór pokaże na żywo, jak pracuje, jak tworzy pieśni, jak się do nich przygotowuje. Właśnie w taki niezwykły i oryginalny sposób chcemy świętować nasz jubileusz.

Ilość miejsc ograniczona do 125 osób. Bezpłatne wejściówki są dostępne w kasie ChDK oraz CKF Zorza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here