Filmowa Noc Sylwestrowa

Chełmski Dom Kultury zaprasza 31 grudnia o godz. 19.00 na Filmową Noc Sylwestrową.

W programie: filmy z grudniowego „Forum Wokół Kina”, występy chełmskich muzyków (w rytmach swingu i bossa novy), szwedzki stół/drink bar w kawiarni „Zorza”, szampan na powitanie „Nowego Roku”. Bilety w cenie 100 zł do nabycia w kasach Chełmskiego Domu Kultury i Centrum Kultury Filmowej ZORZA

Sylwester miejski

Chełmianie mają okazję spotkać się, wspólnie pobawić i powitać „Nowy Rok”. Sylwester miejski – 31 grudnia br. od godz. 21.00 na pl. im. dr. E. Łuczkowskiego. Na scenie zagrają: „Red Lips”, Grupa Malibu, Dj White. Organizatorzy imprezy: Urząd Miasta Chełm i Chełmski Dom Kultury.

Gala Noworoczna 2020

1 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 niezwykłe powitanie „Nowego Roku” w Chełmskim Domu Kultury. Na scenie wystąpi Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Impressione” pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

Podczas tego wieczoru pełnego niepowtarzalnych doznań muzycznych usłyszymy także utalentowanych solistów: Milena Lange – sopran, Anna Jurksztowicz – wokal, Robert Dymowski – bas-baryton, Damian Wilma – baryton. Bilety w cenie 140-170 zł

Kraj, obraz, Bug

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę fotografii „Kraj, obraz, Bug”. Autorami są chełmscy artyści – Beata Kozak, Ewa Joachimowicz, Andrzej Symoniuk i Bogdan Borysiewicz. Ekspozycja będzie prezentowana w ChBP w Galerii Nova (ul. Partyzantów 40) od 6-28 grudnia br.

Koncert kolęd i pastorałek

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej zaprasza 10 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 do Chełmskiego Domu Kultury na koncert kolęd i pastorałek. „Grać Panu” będą grupy – Murawinka, Murawina, Grupa Reprezentacyjna, Kapela i Wokaliści. Bilety w cenie 20 zł.

Wystawa prac Zenona Waśniewskiego

W środę, 11 grudnia, o godz. 12.00 w Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 56A odbędzie się wernisaż wystawy dzieł Zenona Waśniewskiego. W 128. rocznicę urodzin artysty zaprezentowane będą prace artysty zakupione do zbiorów Muzeum. Zakup 48 prac (do tej pory znajdowały się w prywatnej kolekcji) był możliwy dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019 r. Chełmskie Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 135 prac Z. Waśniewskiego (1891-1945), które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawę czasową Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie będzie można oglądać od 11 grudnia 2019 do 15 kwietnia 2020 w budynku muzeum przy ulicy Lubelskiej 56A. Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie.

Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę pt. „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego 1914-1918”. Na ekspozycję składają się książki i czasopisma ze zbiorów ChBP oraz reprodukcje fotografii z „Ilustrowanej kroniki Legjonów Polskich 1914-1918, Warszawa 1936”. Na szczególną uwagę zasługują wydawnictwa cenne z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Wystawę można oglądać w małej galerii ChBP przy ul. Partyzantów 40 od 6 listopada br.

Wystawa w Bibliotece PWSZ

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (ul. Pocztowa 54) zaprasza na wystawę malarstwa Teresy Chomik-Kazarian. Artystka jest organizatorką ponad 130 ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów artystycznych. Poza malarstwem w technice olejnej i akrylowej uprawia twórczość w dziedzinie rysunku, pasteli a także instalacji i rzeźby. Z jej inicjatywy powstała grupa twórcza „Pasja”, obecnie prowadzi grupę plastyczną „Tęcza”, działającą przy Miejskim Domu Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2020 roku.

Wystawa „Dwa Królestwa”

Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów 40) w malej galerii prezentuje jest wystawę poświęconą błogosławionemu męczennikowi Grzegorzowi Chomyszynowi, greckokatolickiemu biskupowi metropolicie Stanisławowa, inspirowaną książką-testamentem „Dwa Królestwa” (red. ks. Ihor Pełechatyj, Włodzimierz Osadczy, Wydawnictwo AA, Kraków 2017). Główne przesłanie wynikające z książki-testamentu biskupa Chomyszyn brzmi: należy kroczyć drogą wiary niezmąconej wpływami bezbożnych
ideologii przybierających różne postacie. Biskup G. Chomyszyn był zdecydowanym przeciwnikiem integralnego ukraińskiego nacjonalizmu, reprezentowanym przez Dmytra Doncowa i Stefana Banderę.

Książka ukazała się w 150. rocznicę urodzin biskupa Grzegorza Chomyszyna. Publikacja dostępna jest w zbiorach ChBP.

Klub Dobrego Filmu

W Klubie Dobrego Filmu Chełmskiej Biblioteki Publicznej zobaczymy kolejne dzięło z cyklu „Siła kobiet” – poruszający obraz dziecięcego piekła slumsów Bejrutu w reżyserii Nadine Labaki.

Seans w sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40, w środę 18 grudnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Archeologia Ukrainy w chełmskim Muzeum

Do 5 kwietnia 2020 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie można obejrzeć wystawę „Ukraina przed wiekami”. Została ona przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.