Formalności przed zakupem mieszkania – skorzystaj z usług rzeczoznawcy majątkowego

Szukając nieruchomości, w pierwszej kolejność zwraca się uwagę na jej cenę. Ta może być zgodna z jej rynkową wartością, zawyżona lub zaniżona. Nie chcąc przepłacić za mieszkanie, do listy formalności przed zakupem warto dodać sporządzenie wyceny nieruchomości. Na czym ona polega i jak ją przeprowadzić?

Czym jest wycena nieruchomości przed zakupem?

Wycena nieruchomości jest procesem określenia wartości domu, mieszkania lub działki. Jej efektem jest uzyskanie tzw. operatu szacunkowego z realną ceną. Wycenę nieruchomości można przeprowadzić we własnym zakresie lub skorzystać z profesjonalnej pomocy. Ta pierwsza choć tańsza, nie jest tą profesjonalną. Ekspercką pomoc świadczy rzeczoznawca majątkowy. Lublin pod tym względem oferuje usługi Pawła Piechoty – rzeczoznawcy z uprawnieniami wydanymi przez Ministra Rozwoju i Technologii. Uprawnienia te pozwalają przygotowywać mu wyceny potrzebnych do ubiegania się o kredyt hipoteczny, a także niezbędnych w sprawach spadkowych, majątkowych, czy zawieraniu polis ubezpieczeniowych. Operat szacunkowy wydany przez rzeczoznawcę jest akceptowany również przez organy podatkowe.

Od czego zależy wycena nieruchomości?

Wycena mieszkań i domów zależna jest od wielu czynników. Warto jednak podkreślić, że profesjonalna wycena nie będzie brała pod uwagę wartości emocjonalnej, a jedynie stan faktyczny. Rzeczoznawca bierze więc pod uwagę takie kryteria jak lokalizacja, typ budownictwa, wysokość i ilość pięter, ilość pokoi, metraż, kubaturę, standard wykończenia, wyposażenie, funkcjonalność pomieszczeń, stan prawny i techniczny, rok budowy. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja nieruchomości. Cena nieruchomości wzrasta wraz z położeniem jej w pobliżu metropolii, węzłów komunikacyjnych, infrastruktury usługowej.
Warto, jednak zaznaczyć, że wycena nieruchomości zależy nie tylko od wyżej wymienionych kryteriów, ale także zastosowanej metodyki oraz celu samej wyceny. Wartość rynkowa mieszkania będzie więc inna — jeśli rzeczoznawca zastosuje metodę porównawczą, a inne przy metodzie korygowania ceny średniej czy analizie statystycznej rynku. Bez względu na zastosowaną metodykę wycena nieruchomości ważna jest jednak przez 12 miesięcy, chociaż możliwe jest jej przedłużenie.

Wyceń swoją nieruchomość w Lublinie

Lublin jest miastem prężnie rozwijającym się, co za tym idzie, decyduje się w nim osiąść coraz więcej osób. Nie dziwi więc fakt, że ceny nieruchomości szybują w górę. Planując zakup mieszkania i nie chcąc przepłacić, pomocą służy rzeczoznawcza majątkowy Paweł Piechota. Pomoże on ustalić wartość rynkową mieszkania i oceni, czy cena proponowana przez sprzedającego jest realna. Do przygotowania operatu szacunkowego potrzebuje on jedynie numeru księgi wieczystej – na jej postawianie zgromadzi on potrzebne do wyceny dokumenty m.in. mapy ewidencyjne czy plany zagospodarowania terenu.
Wycena nieruchomości Lublin to również usługa kierowana do osób chcących sprzedać dom, mieszkanie czy działkę. Profesjonalna pomoc może im ustalić realną cenę oraz nie stracić na transakcji. Podobnie jak w przypadku kupujących rzeczoznawca samodzielnie może zgromadzić potrzebne do wyceny dokumenty. Cały proces jest szybki i sprawny, a koszt ustalany jest indywidualnie w zależności od specyfiki usługi.

Rzeczoznawca majątkowy – Lublin i okolice

Wycena mieszkań sporządzona przez rzeczoznawcę Pawła Piechotę charakteryzuje się pogłębioną znajomością rynku nieruchomości w województwie lubelskim. Jako specjalista posiada wiedzę na temat najwyższych cen nieruchomości, najdroższych i najtańszych dzielnic. Korzystając z jego usług, otrzymujesz rzetelny operat, który przydatny będzie nie tylko przy sprzedaży lub kupnie. Rzeczoznawca majątkowy sporządza również dokumenty uznawane przez banki, organy podatkowe, sądy. Przygotowaną przez niego wycenę przedstawić można przy staraniu się o kredyt hipoteczny, przy podzielę majątku, sprawach spadkowych, zawieraniu polis ubezpieczeniowych.

Materiał partnera