Fotka nr 18000 z korupcją w tle!

Jacek Kosierb ze Świdnika nie ustaje w powiększaniu swojej kolekcji zdjęć drużyn piłkarskich z całego świata, które gromadzi od 1982 roku. Jego autorski projekt „50 tysięcy zdjęć na 50-lecie” właśnie przekroczył kolejną okrągłą granicę. Kilka dni temu w zbiorach pasjonata futbolu ze Świdnika pojawiła się fotka nr 18000. To drużyna Police Machine FC z Uyo w Nigerii.

Z tą nigeryjską drużyną wiąże się historia z korupcją w tle. Piłka w ojczyźnie Emanuela Olisadebe jeszcze nie tak dawno była okrutnie przeżarta korupcją. W 2013 Nigeryjski Związek Piłki Nożnej zawiesił cztery zespoły, które brały udział w meczach VI ligi zakończonymi niesamowitymi wynikami. Dwie drużyny walczące o awans do najniższej profesjonalnej ligi w Nigerii, musiały poprawić swój bilans bramkowy i wygrały swoje mecze odpowiednio 79:0 i 67:0. Police Machine FC z Uyo zdobyło w drugiej połowie spotkania z Babayaro FC 61 bramek i mecz wygrało 67:0. Pateau United Feeders odpowiedzieli w swoim spotkaniu 72 bramkami po przerwie (co daje gola co 37,5 sekundy) i zwycięstwem 79:0 z Akurba FC. Tym samym, dzięki lepszemu stosunkowi bramek, zajęli wyższe miejsce w tabeli. Spotkania były rozgrywane o tej samej porze. Drużyny oraz sędziowie zostali zawieszeni.

Należy dodać, że wcześniej takie wyniki nie padały, co bardzo zdziwiło nie tylko kibiców, ale i ekspertów. Wyniki były zaskakujące, gdyż poprzednie mecze nie wskazywały na tak wysoką formę piłkarzy. Tym bardziej, że była to ostatnia kolejka i o awansie decydowała różnica bramek.

Sensacyjne wieści szybko objegły świat. Dlatego prezes tamtejszego związku od razu ogłosił natychmiastowe anulowanie wyników wszystkich meczów, a zwycięskie drużyny usunięto z ligi. Konsekwencje ponieśli również oficjele meczu, gdyż Zarząd Związku Nigeryjskiego zawiesił ich w swoich obowiązkach w oczekiwaniu na dalsze postępowanie dyscyplinarne. Mało tego. Wszyscy piłkarze, którzy brali udział w tych spotkaniach, zostali dożywotnio zdyskwalifikowani.

– Zdecydowaliśmy się wymierzyć zawodnikom najwyższą karę. Oni zgorszyli naród. Powinniśmy mieć zero tolerancji dla ustawiania meczów, musimy pokazać innym, że tak nie wolno. Żeby następnym razem nikt nawet o tym nie pomyślał – grzmieli po tych wydarzeniach Członkowie Komitetu Wykonawczego NFF wraz z Przewodniczącym Ligi Nigeryjskiej.

Generalnie kolekcja Jacka Kosierba jest podzielona na trzy kategorie: drużyn z Polski, drużyn zagranicznych oraz reprezentacji narodowych. Aktualnie największą część stanowią zdjęcia ekip spoza granic naszego kraju. To 15896 drużyn z 280 państw, terytoriów zależnych, państw nieuznawanych, autonomicznych jednostek administracyjnych czy mniejszości etnicznych. Fotografii zespołów polskich jest obecnie 1280, a reprezentacji narodowych, w tym seniorów, juniorów, młodzieżowych, olimpijskich, oldbojów czy kobiet w różnych kategoriach wiekowych dokładnie 905 egzemplarzy. Kolekcja Jacka Kosierba bez wątpienia jest największą w Polsce. Potwierdziło to w 2016 roku Biuro Rekordów wydając mu stosowny certyfikat.

„Postępy” w kolekcji pasjonata piłki nożnej ze Świdnika można śledzić na jego stronie internetowej pod adresem www.kolekcjajack74.futbolowo.pl KB

Zdjęcia drużyn

TOP 10
Niemcy 2398
Polska 1280
Malezja 1057
Włochy 693
Singapur 685
Portugalia 594
Kanada 320
Serbia 317
USA 284
Japonia 280