Fotograf w Lublinie, czyli nie tylko aparat. Zobacz, jakie inne akcesoria powinien mieć na stanie!

Jak pracują najlepsi fotografowie? Można tu wskazać na szereg cech, które wyróżniają zawodowców. Pewne jest jednak to, że nawet osoba obdarzona wyjątkowym zmysłem artystycznym, nie stworzy doskonałych zdjęć, jeśli nie będzie dysponować odpowiednimi akcesoriami foto. Jakie to urządzenia?

Profesjonalny fotograf, czyli nie tylko zdjęcia do dokumentów!

Zwykle, gdy myślimy o tym, na czym polega praca fotografa, mamy przed oczyma niewielkie studio, z fotelem, kilkoma lampami doświetlającymi lub softboxami oraz obowiązkowo przytwierdzanym do statywu, aparacie z lampą błyskową.

Owszem, wszystkie te akcesoria są niezwykle użyteczne, jednak w ciągu kilku ostatnich lat, sektor usług foto bardzo mocno ewoluował. W dużej mierze wynika to także z nowych wyzwań, jakie stawia się przed takimi fachowcami. To już nie tylko zdjęcia dokumentów — dziś fotograf w Lublinie, którego znajdziemy w bazie firm ALEO.com, oferuje o wiele szerszy zakres usług.

Duża w tym zasługa dynamicznie rozwijającej się fotografii produktowej. Wraz z rozwojem internetu, nacisk na ten segment usług foto rósł coraz to bardziej. Dziś bez chwili zawahania się można już stwierdzić, że to właśnie ta odnoga usług fotograficznych rozwija się bardzo dynamicznie.

Ze zdjęciami produktowymi spotykamy się wszędzie: na portalach aukcyjnych, w reklamach online, w telewizji, czy na billboardach. Im lepsze zdjęcia, tym większa szansa na to, że produkt się sprzeda. Co musi mieć fotograf, który chce działać w tej niszy?

Standardowy aparat to za mało. Kluczową rolę odgrywa czas. Profesjonalny pakiet graficzny z licencją komercyjną to już wręcz standard. Przydaje się też szeroki wybór obiektywów: zupełnie inaczej wykonuje się zdjęcia produktowe na przykład samochodów, a inaczej smartfonów, czy wybranych towarów odzieżowych.

Jaki sprzęt foto musi mieć zawodowiec?

W idealnym scenariuszu fotograf powinien dysponować co najmniej kilkoma obiektywami:

  • szerokokątnymi (w fotografii wnętrz, np. mebli, czy zdjęć sprzedażowych, gdy chcemy wystawić mieszkanie lub dom),
  • teleobiektywami o ekwiwalencie 100-300 mm (świetne w dynamicznych zdjęciach, np. w fotografii samochodów czy motocykli),
  • standardowymi o ekwiwalencie 35-80 mm, które dobrze sprawdzą się w ujęciach z eventów branżowych, czy imprez okolicznościowych, jak wesela, chrzciny itp.).

W przypadku zdjęć, które będziemy chcieli później wydrukować w formacie A3 lub A4, doskonale sprawdzą się cyfrowe lustrzanki, które mogą pochwalić się dużą liczbą megapikseli, nie mniejszą niż 30 Mpix. Warto też wtedy zastanowić się nad obiektywem kitowym.

Ile kosztuje fotograf ślubny w Lublinie?

Trudno o podanie ujednoliconej stawki. Sporo zależy od tego, czy wynajmujemy takiego fachowca na cały dzień, czy wystarczy nam tylko dwugodzinna sesja, na przykład po wyjściu z Urzędu Stanu Cywilnego. Na kwotę, jaką zobaczymy na rachunku, wpływa też renoma fotografa.

Szacuje się, że firmy, które z powodzeniem działają na lokalnych rynkach od kilku lat, mogą być droższe od tych nowopowstałych nawet o 15-20%. Na cenę wpływa też pakiet usług dodatkowych. Jeśli zamówiliśmy nagrania z drona lub z tradycyjnej kamery, kwota może wzrosnąć nawet o 50%.

Przed parafowaniem umowy warto też upewnić się, co dostajemy w cenie. Powinny znaleźć się tam co najmniej dwie-trzy kopie foto-książki i tyle samo płyt DVD z nagranym materiałem wideo, jeśli dokupiliśmy taką opcję. Sprawdźmy też, czy umowa precyzyjnie reguluje zakres godzin, w których będziemy mieć do dyspozycji fotografa.

Materiał partnera