Gang podrabiał nawóz

Na polski rynek trafiło ponad 1000 ton podrobionego nawozu, a straty producenta sięgają ponad 1,6 mln zł. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa, a także naruszenia prawa do własności przemysłowej. Grozi im do 8 lat więzienia.

Funkcjonariusze CBŚP, przy współpracy z inspektorami UKS w Lublinie, rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się sprzedażą podrabianych nawozów sztucznych. W związku ze sprawą zatrzymali 4 mężczyzn: 39-letniego Roberta P. i 36-letniego Łukasza Z. z woj. mazowieckiego oraz 45-letniego Czesława K. i 34-letniego Rafała B. z woj. lubelskiego. Wszyscy usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, a także naruszenia prawa do własności przemysłowej.
Członkowie gangu oferowali do sprzedaży granulat opatrzony podrobionym znakiem towarowym znanego polskiego producenta. Towar zapakowany był w półtonowe big-bagi. Skład fałszywych nawozów odbiegał parametrami od oryginału.

Policjanci przeszukali dziewięć miejsc, w których działali członkowie grupy. Zabezpieczyli m.in. dokumentację księgowo-finansową, samochody oraz biżuterię o łącznej wartości ponad 150 tys. zł. W sumie zabezpieczono na poczet przyszłych kar majątek wartości 1,5 mln zł. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.
Ustalono, że oszuści naciągnęli w ten sposób co najmniej kilkudziesięciu rolników (nie tylko mieszkańców woj. mazowieckiego i lubelskiego, ale i innych w całym kraju). Na tym nie koniec, bo według szacunków policji w latach 2014-2015 grupa sprzedała kilkudziesięciu osobom ponad 8 tys. ton podrobionego nawozu. Straty producenta mogą być zatem znacznie wyższe. (pc)