Głupcy z Chełma

Dowcipnie, otwarcie, z dystansem i poczuciem humoru. Tak w swojej najnowszej sztuce Teatr Ziemi Chełmskiej przedstawia chełmskich Żydów. I najwyraźniej taka interpretacja opowiadań laureata literackiej Nagrody Nobla, Isaaca Bashevisa Singera, przypadła mieszkańcom do gustu. Spektakl na podstawie jego prześmiewczych legend o dawnych mieszkańcach Chełma zobaczyło już ponad 3 tysiące widzów. Za każdym razem na deskach Chełmskiego Domu Kultury wystawiany jest przy pełnej sali.
Głupców z Chełma będzie można zobaczyć jeszcze 17 marca o godzinie 18. Bilet na www.chdk.chelm.pl. (mg)

Repertuar kina Zorza

5 marca: godz. 14 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 16 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 18 – Kobiety mafii, godz. 21 – Kobiety mafii
6 marca: godz. 14 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 16 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 18 – Kobiety mafii, godz. 21 – Kobiety mafii
7 marca: godz. 14 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 16 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 18 – Kobiety mafii, godz. 21 – Kobiety mafii
8 marca: godz. 13.30 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 15.30 – Kobiety mafii, godz. 18.30 – Kobieta sukcesu, godz. 21 – Kobiety mafii
9 marca: godz. 14 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 16 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 18 – Kobieta sukcesu, godz. 20.30 – Kobieta sukcesu
10 marca: godz. 12 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 14 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 16 – Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, godz. 18.30 – Kobieta sukcesu, godz. 20.45 – Kobieta sukcesu
11 marca: godz. 12 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 14 – Jaskiniowiec 2D dubbing, godz. 16 – Kobieta sukcesu, godz. 18.15 – Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, godz. 20.45 – Kobieta sukcesu

Repertuar kina ChDK

5 marca: godz. 16 – Jumanji: Przygoda w dżungli, godz. 18.30 – Czwarta władza, godz. 20.45 – Czas mroku
6 marca: godz. 16 – Jumanji: Przygoda w dżungli, godz. 18.30 – Czas mroku, godz. 21 – Czwarta władza
7 marca: godz. 16 – Jumanji: Przygoda w dżungli, godz. 18.30 – Czwarta władza, godz. 20.45 – Czas mroku
8 marca: godz. 16 – Jumanji: Przygoda w dżungli, godz. 18.30 – Czas mroku, godz. 21 – Czwarta władza
9 marca: godz. 18 – Czarna Pantera 2D dubbing, godz. 20.45 – Kształt wody
11 marca: godz. 15 – Czarna Pantera 2D dubbing, godz. 18 – Czarna Pantera 3D dubbing, godz. 20.45 – Kształt wody

Babę zesłał Bóg…

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 8 marca o godz. 17 do sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40) na koncert muzyczno-literacki „Babę zesłał Bóg…”. Podczas koncertu utalentowani chełmianie zaprezentują się w występach wokalnych, pokazie iluzjonistycznym i tanecznym oraz koncercie skrzypcowym. W widowisku wezmą udział: Michał Kowalczuk, Julia Makuch, Paulina Dadas, Aleksandra Radziszewska, Weronika Oleszczyńska, Wiktoria Czugunowa, Elżbieta Szewczak, Sylwia Plata, Patrycja Krukowska, Michał Kierepka oraz zespół „ProGramy”. – Na publiczność czeka spora dawka emocji i artystycznych doznań oraz małe niespodzianki, przygotowane przez sponsorów – zachęcają organizatorzy. Wstęp wolny dla pań i panów. Obchody Dnia Kobiet zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Chełm.

Weekend z R

Na deski Chełmskiego Domu Kultury powraca „Weekend z R” – spektakl w wykonaniu Teatru Ziemi Chełmskiej. To typowa komedia pomyłek, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, którą zobaczymy w ChDK 10 marca o godz. 18. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w ChDK oraz na stronie www.chdk.chelm.pl.

Dzień Kobiet

Wójt, rada gminy, Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku serdecznie zapraszają wszystkie panie na uroczysty koncert z okazji „Dnia Kobiet” w niedzielę 11 marca. Początek – godz. 14.30 w hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej w Dorohusku. W okazjonalnym koncercie muzyki retro lat 20, 30 i 40 zaprezentuje się zespół wokalny „Gdzie diabeł nie może” z Zamościa.

Koncert Pasyjny

11 marca o godz. 19 w Bazylice Narodzenia NMP w Chełmie odbędzie się Koncert Pasyjny. W wydarzeniu wezmą udział Jerzy Zelnik – uznany aktor teatralny i filmowy oraz Baltic Neopolis Ensemble – muzycy, liderzy Baltic Neopolis Orchestra. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu pod nazwą „14 Katedr”, który prezentowany jest w okresie Wielkiego Postu, w 14 świątyniach w Polsce.

15-lecie Kabaretu Skeczów Męczących

Przez 15 lat na scenie Kabaret Skeczów Męczących zdążył udowodnić, że jest jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego kabaretu. To właśnie KSM wprowadził na scenę, a potem w codzienne anegdoty całą masę charakterystycznych postaci, powiedzeń i żartów. I właśnie niepowtarzalni bohaterowie ich skeczów będą motywem przewodnim spektaklu z okazji 15-lecia zespołu. Zupełnie nowe perypetie tych, dzięki którym pokochaliście Kabaret Skeczów Męczących. Premierowy program, pełen nowych skeczy, które już zaraz staną się absolutnymi hitami. To wszystko 18 marca o godz. 15 w Chełmskim Domu Kultury. Bilety w cenie 50, 60 i 70 zł do nabycia w ChDK i na www.chdk.chelm.pl.

Charytatywny Koncert w Niedzielę Palmową

Jak co roku, Chełmski Dom Kultury zaprasza na koncert w Niedzielę Palmową. Tym razem, oprócz znanego chełmianom Chadek Gospel Choir pod dyrekcją Grzegorza Głucha, usłyszymy też program złożony z Pieśni Wielkopostnych w wykonaniu Moniki Kowalczyk, Janusza Smyka, Pawła Odoszewskiego, Piotra Zygmy i Piotra Sidorowicza. To propozycja wspólnej modlitwy, zadumy nad Męką Pańską i zatrzymania się nad bogactwem wielkopostnych tradycyjnych pieśni kościelnych, które zyskały nowe, odświeżone aranżacje W koncercie wystąpi też działający w ChDK chór Partychóra Ensemble pod dyrekcją Krzysztofa Weresińskiego. Bilety/cegiełki w cenie 15 zł do nabycia w ChDK i na www.chdk.chelm.pl.

WYSTAWY

Cuda natury

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę „Cuda natury. Rośliny i zwierzęta chronione regionu chełmskiego”. – Piękne, kolorowe fotografie ukazują rzadkie zwierzęta i rośliny, niektóre unikalne w skali europejskiej – mówią organizatorzy. – Możemy podziwiać majestat orła przedniego w locie, bajecznie ubarwione motyle, sprytną wydrę, żółwia błotnego oraz wielu innych przedstawicieli fauny. Flora jest reprezentowana m.in. przez: wisienkę stepową, miłka wiosennego, zerwę kulistą, goryczkę wąskolistną. W gablotach wyeksponowano wydawnictwa ze zbiorów ChBP dotyczące ochrony przyrody w naszym regionie. Warto pamiętać, że nie musimy wybierać się na drogą wycieczkę do odległych krajów, żeby podziwiać te wszystkie cuda natury – czasem wystarczy tylko wyjść na spacer. Wystawę można oglądać do 26 kwietnia w małej galerii na parterze budynku ChBP przy ul. Partyzantów 40.

Wernisaż prac Stanisława Dobrowolskiego

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza do swojej biblioteki (przy ul. Pocztowej 54) na wystawę malarstwa „Exodus” Stanisława Dobrowolskiego. Artysta z Wólki Tarnowskiej, zadebiutował na Konfrontacjach Artystycznych Wsi Polskiej w 1983 r. w Krynicy. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jest autorem ilustracji i okładek antologii oraz tomików poezji. Rysunki publikował w czasopismach: Student, Inspiracje, Przegląd Kresowy, Zarzewie, Regiony, Obrzeża. Współpracował z galerią Wsi Polskiej przy Fundacji Kultury Wsi w Warszawie. Od 2000 roku współtworzy międzynarodowe plenery plastyczne w Wierzbicy. Od 2014 r., po dziesięcioletniej przerwie, zaczął ponownie wystawiać swoje prace. Jego główną inspiracją do działań twórczych jest natura. Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia.

Twarz wielostronna Jolanty Kuśmierz

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti i lubelski oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków zapraszają do galerii Nova ChBP (ul. Partyzantów 40) na wystawę malarstwa Jolanty Kuśmierz „Twarz wielostronna”.
– Jolanta Kuśmierz to artystka wielkiego formatu, jej malarstwo wzbudza w odbiorcach wiele emocji i zmusza do głębokiej refleksji. Tematem jej malarskich rozważań jest człowiek – jego złożoność i nieoczywistość – zapowiadają organizatorzy. Obrazy zdobić będą galerię Nova ChBP do 11 kwietnia br.