Górnik nie miał szczęścia

Grzegorz Bonin i spółka zagrali kolejne znakomkite spotkanie. Niestety, w sobotę zabrakło im nieco szczęścia

Nie udało się piłkarzom Górnika Łęczna przedłużyć zwycięskiej serii w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy do trzech spotkań. Walczący o utrzymanie w lidze podopieczni trenera Franciszka Smudy, choć zagrali znakomite spotkanie, przegrali w sobotę na Arenie Lublin z Wisłą Płock 2:3, tracąc wszystkie gole w kontrowersyjnych okolicznościach!

– Karny z kapelusza, bramka ze spalonego – na pomeczowej konferencji prasowej zdenerwowany Franciszek Smuda, trener Górnika, wyliczał „dokonania” arbitra Bartosza Frankowskiego z Torunia. – Nie wiem, do czego to zmierza – mówił szkoleniowiec łęcznian, którzy rozegrali kolejne, świetne spotkanie.
Gospodarze już w 6. minucie objęli prowadzenie! Po przepięknej zespołowej akcji i podaniu Pawła Sasina strzałem z kilku metrów piłkę w siatce umieścił Piotr Grzelczak. Chwilę później mogło być już 2:0. Uderzenie Grzegorza Bonina z trudem obronił jednak Mateusz Kryczka, bramkarz Wisły, najlepszy zawodnik sobotniego meczu w szeregach zespołu z Płocka.
Pasmo nieszczęść Górnika rozpoczęło się w 12. minucie, gdy sędzia Frankowski podjął kontrowersyjną decyzję, dyktując jedenastkę za faul Gersona na Piotrze Wlazło. Tyle tylko, że przewinienia obrońcy gospodarzy na zawodniku Wisły nie było!
Rzut karny na bramkę zamienił sam „poszkodowany”, pewnym strzałem pokonując Wojciecha Małeckiego.
W 17. minucie płocczanie ruszyli z kontrą. Giorgi Merbaszwili prostopadłym podaniem uruchomił Jose Kante, znajdującego się tuż za środkową linią boiska. Napastnik Wisły, będący na minimalnym spalonym, ruszył w kierunku bramki, finalizując atak strzałem obok interweniującego bramkarza gospodarzy.
Górnik mógł wyrównać w 37. minucie. Javier Hernandez idealnie przymierzył z rzutu wolnego z 28 metrów – futbolówka uderzyła w poprzeczkę, a następnie odbiła się tuż przed linią bramkową i wyszła w pole. Przed zmianą stron szansę miał jeszcze Bartosz Śpiączka, ale jego uderzenie głową było niecelne.
Losy meczu rozstrzygnęły się tuż po przerwie. W 54. minucie, po krótkim rozegraniu rzutu rożnego, Dominik Furman wrzucił piłkę w pole bramkowe. Małecki zdołał wybić futbolówkę przed „16”, ale wprost pod nogi Arkadiusza Recy, który ładnym strzałem z wolejem umieścił piłkę tuż przy słupku. Szkopuł w tym, że interweniującemu bramkarzowi Górnika przeszkadzał będący na pozycji spalonej Kamil Sylwestrzak. Górnicy próbowali odrabiać straty. Okazji było co niemiara. Niestety, kontaktowego gola dla łęcznian strzelił dopiero w 90. minucie Vojo Ubiparip. Na wyrównanie zabrakło już czasu.

Górnik Łęczna – Wisła Płock 2:3 (1:2)

Górnik: Małecki – Matei, Dźwigała, Gérson, Leândro – Bonin, Atoche (61 Ubiparip), Sasin, Hernández (74 Piesio), Grzelczak – Śpiączka.
Wisła: Kryczka – Stefańczyk, Szymiński, Byrtek, Sylwestrzak – Merebaszwili (68 Kun), Furman, Rogalski, Wlazło, Reca (82 Stępiński) – Kanté (73 Piątkowski).
Bramki: 1:0 Grzelczak 6, 1:1 Wlazło 13 z karnego, 1:2 José Kanté 17, 1:3 Reca 53, 2:3 Ubiparip 90. Żółte kartki: Śpiączka, Atoche, Dźwigała, Gérson – Byrtek, Furman. Sędziował: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 3666.

Lotto Ekstraklasa

o mejsca 1-8
32. kolejka: Korona Kielce – Jagiellonia Białystok 1:1 (Serhij Pyłypczuk 47 – Arvydas Novikovas 49) * Wisła Kraków – Lechia Gdańsk 0:1 (Lukas Haraslin 58) * Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Lech Poznań 0:3 (Mihai Radut 15, Vladislavs Gutkovskis 71, Radosław Majewski 73) * Pogoń Szczecin – Legia Warszawa 0:2 (Dominik Nagy 49, Thibault Moulin 68)
o miejsca 9-16
Górnik Łęczna – Wisła Płock 2:3 * Ruch Chorzów – Zagłębie Lubin 1:1 (Łukasz Moneta 63 – Jakub Tosik 74) * Piast Gliwice – Śląsk Wrocław 2:0 (Radosław Murawski 38, Saša Živec 58) * Cracovia – Arka Gdynia odbędzie się (8 maja) o godz. 18.
16. Ruch 32 17 (30) 39-48
W następnej kolejce – 12 maja: Arka – Górnik (20:30).

W piłkarskiej III lidze

28. kolejka: Motor Lublin – Avia Świdnik 2:0 * JKS 1909 Jarosław – Podlasie Biała Podlaska 2:1 (Bartłomiej Raba 22 k, Kamil Aab 90 – Serhij Krykun 28) * Wierna Małogoszcz – Stal Rzeszów 0:3 (Jakub Zięba 71, Piotr Prędota 81, Sebastian Brocki 84) * Garbarnia Kraków – MKS Trzebinia/Siersza 1:0 (Marcin Siedlarz 51) * Spartakus Daleszyce – Podhale Nowy Targ 3:1 (Bartosz Sot 9, 35, Kamil Blicharski 21 – Michał Nawrot 82 k) * Soła Oświęcim – Karpaty Krosno 1:1 (Wojciech Jamróz 82 – Daniel Pawlak 27) * Cosmos Nowotaniec – KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski 0:1 (Hubert Tylec 13) * Orlęta Radzyń Podlaski – Unia Tarnów 3:1 (Mateusz Olszak 19, 22, Krystian Puton 52 – Krzysztof Wrzosek 81) * pauzowała: Resovia Rzeszów.
1. Motor 27 55 50-21
2. KSZO 26 52 41-29
3. Garbarnia 25 52 40-23
4. Resovia 26 46 41-30
5. Stal 26 46 49-32
6. Soła 27 44 49-37
7. JKS 26 39 37-29
8. Karpaty 26 35 29-33