Gotówka czy kredyt na nowy samochód?

Mobilność – co to takiego?

Mobilność to jedno z ulubionych słów współczesnego młodego pokolenia. Można przypuszczać, że kojarzone jest ono wyłącznie z przemieszczaniem się z punktu A do punktu B. Okazuje się jednak, że rozumienie mobilności wykracza poza to tradycyjne pojęcie i obejmuje technologie, styl życia czy też podróże. To wyraz swobody w podejmowaniu decyzji i realizacji swoich planów i marzeń. Obecnie nie ma problemu, aby kontaktować się ze znajomymi dosłownie na całym świecie w dowolnej chwili, czy też pijąc kawę zarezerwować lot na weekendowe zwiedzanie np. Barcelony czy Paryża.

Nowe miasta, lokalną kuchnię i obyczaje możemy także poznawać dzięki własnemu środkowi lokomocji, czyli samochodowi. Obecnie jego posiadanie nie jest już szczególnym przywilejem, a wybór aut na rynku jest ogromny. Zmiana samochodu lub kupno pierwszego auta w życiu – za gotówkę czy w kredycie na nowy samochód – zawsze niesie ze sobą spore emocje spowodowane tym, że oczywiście chcemy, aby nasz wybór był optymalny, precyzyjnie dopasowany do naszych oczekiwań i potrzeb.

Nowy samochód na kredyt

Oprócz aspektów czysto praktycznych, kupno auta – szczególnie nowego – wiąże się z przeznaczeniem na to dość sporych środków. Wśród Polaków nadal najpopularniejszą formą zakupu pojazdu jest gotówka, co pozwala na natychmiastowe, dowolne dysponowanie autem. Ponadto nie jesteśmy obciążani dodatkowymi kosztami w postaci oprocentowania kredytu samochodowego i bankowych prowizji. Są jednak istotne minusy takiego rozwiązania. Nowe auto tuż po wyjechaniu z salonu traci na wartości i (w zależności od różnych czynników) może to być spadek nawet o 10-20%.

Zanim wydamy gotówkę na spełnienie naszego motoryzacyjnego marzenia, warto także rozważyć, czy faktycznie chcemy zamrażać nasze środki zamiast je zainwestować bądź przeznaczyć na realizację choćby od dawna planowanej podróży. Rozwiązaniem takiego dylematu może być kredyt na nowy samochód.

Kredyt na nowy samochodów – na jakich warunkach?

To, jaką formę autokredytu wybierzemy, również zależy od naszych preferencji. Wśród rynkowych ofert możemy wyodrębnić trzy jego podstawowe rodzaje:

  • kredyt gotówkowy i konsumpcyjny. Jego zaletą jest to, że możemy go przeznaczać na dowolny cel, w tym na auto na kredyt; istotnym minusem są koszty – jest stosunkowo drogi,
  • kredyt samochodowy – klasyczny. Jego charakterystyczną cechą jest to, że bank, z którym zawieramy umowę w całości płaci dealerowi za nasz pojazd, a my jesteśmy zobowiązani do spłacania bankowi regularnych rat wraz z należnymi odsetkami i innymi opłatami, choćby prowizją. Po spłaceniu całego autokredytu, który jest tańszy niż jego odpowiednik gotówkowy, auto staje się w pełnym wymiarze naszą własnością.

Autokredyt z niskimi miesięcznymi ratami…

…to trzeci rodzaj kredytu samochodowego. Ta nowoczesna forma finansowania pojawiła się na rynku kilka lat temu i jej podstawową zaletą są faktycznie wyjątkowo niskie raty, często nawet dwa razy niższe niż przy klasycznym kredycie na nowy samochód. Wynika to z faktu, że nie musimy płacić za cały samochód, a jedynie za jego część odpowiadającą spodziewanej utracie wartości samochodu w okresie umowy kredytowej. Jednym z prekursorów takich produktów w Polsce jest Volkswagen Financial Services z ofertą dla marek Grupy Volkswagen.

Po zakończeniu umowy na finansowanie w takiej formule do nas należy decyzja, co dalej robimy z samochodem. Do wyboru mamy trzy drogi:

  • spłata pozostałej wartości autkredytu jednorazowo,
  • lub jej spłata w ratach,
  • albo oddanie samochodu i zmiana na nowy model w równie atrakcyjnym kredycie samochodowym.

W ten sposób co 3-4 lata możemy jeździć samochodem, który wzbudza w nas radość, ale i spełnia nasze wymagania i oczekiwania. Z całą pewnością taka swoboda zakupu nowego samochodu na kredyt jest też elementem naszej mobilności, mądrego dokonywania wyborów, poczucia niezależności i dążenia do realizacji marzeń.

Artykuł sponsorowany