Grupa MoCarta

Niedawno Grupa MoCarta obchodziła dwudzieste urodziny. Z tej okazji w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się uroczysty koncert jubileuszowy kwartetu i jego przyjaciół.

Wydarzenie to odbiło się szerokim echem i wzbudziło życzliwe zainteresowanie publiczności w całej Polsce. Grupa MoCarta w związku z tym przygotowała program jubileuszowy pod tytułem „Dzieła wybrane z dwudziestu lat” i wyruszyła w trasę koncertową świętować swoje okrągłe urodziny. I z tym właśnie występem pojawi się także w Chełmskim Domu Kultury – 19 września o godz. 20.30.

W koncercie zobaczymy nagrania archiwalne z pierwszego występu kwartetu oraz najważniejsze i najlepsze utwory zespołu. Muzycy opowiedzą też kilka anegdot ze swojego artystycznego życia.

Jak podaje Dom Aukcyjny Sotheby’s, największą wartość mają dziś skrzypce wybudowane w XVIII wieku przez Antonio Stradivariego. Wiele lat nabierały szlachetnego brzmienia. Upływ czasu sprawił, że dziś są doskonałe. Czy muzycy Grupy MoCarta, podobnie jak legendarne instrumenty, z wiekiem stają się coraz lepsi? O tym przekonać się można tylko podczas koncertu.

Bilety w cenie 60 i 70 zł do nabycia w ChDK oraz na www.chdk.chelm.pl.
UWAGA! Podwójne wejściówki na koncert grupy MoCarta w ChDK (19 września) wygrywają Agnieszka Jakubowska i Krzysztof Waleczek. Gratulujemy!

Wrześniowy KDF

Klub Dobrego Filmu Chełmskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na cykl filmów „Oscary, Oscary!”, w którym prezentuje obrazy tegorocznej batalii o najbardziej prestiżowe nagrody filmowe na świecie. W najbliższą środę zobaczymy opowieść o winie i odkupieniu w reżyserii Martina McDonagh’a, a w kolejne: dramatyczne decyzje Winstona Churchilla z oscarową rolą Gary’ego Oldmana oraz nagrodzony najważniejszą statuetką film Guillermo Del Toro.

Wszystkie seanse odbywać się będą w kolejne środy września, w sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40, o godzinie 18. Wstęp wolny.

Mój realizm, moja abstrakcja

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie i Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” zapraszają 11 września o godz. 12 do siedziby biblioteki (ul. Wieniawskiego 15) na wystawę malarstwa Urszuli Krzysiak – „Mój realizm, moja abstrakcja”. Ekspozycja składa się z 61 barwnych prac, przedstawiających architekturę i naturę oraz zwizualizowane w formie abstrakcji geometrycznej żywioły i wrażenia. Wystawa będzie czynna do 30 września w godzinach pracy placówki.

Urszula Krzysiak urodziła się w 1943 r. w Wielkopolu. Ukończyła Technikum Odzieżowe w Lublinie, studium nauczycielskie, studia magisterskie i podyplomowe na UMCS – kierunek wychowanie plastyczne. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel zajęć praktyczno-technicznych i wychowania plastycznego, a także jako instruktor przedmiotów zawodowych. W 1990 roku z powodu choroby córki i stałej opieki nad nią, przeszła na wcześniejszą emeryturę. Po śmierci córki oddała się pracy twórczej. Od 2011 roku należy do Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”.

Z dala od orkiestry

Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego „Z dala od orkiestry”, która odbędzie się 18 września o godz. 18 w Chełmskim Domu Kultury. Jego reżyserem jest pochodzący z francusko-polskiej rodziny Rafael Lewandowski, którego debiut fabularny z 2010 roku – „Kret” został uhonorowany m.in. Paszportem Polityki oraz licznymi nagrodami festiwali filmowych. W swoim dorobku filmowym ma również m.in. historię malarza Jerzego Mierzejewskiego („Sztuka milczenia”), czy słynnego francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego („Minkowski | Saga”). A tym razem przedstawił opowieść o życiu prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, historyka i krytyka literatury, tłumacza, poety i publicysty.

Pokazowi filmu towarzyszyć będą: prelekcja historyka Dariusza Bożka, który przybliży zgromadzonym postać głównego bohatera filmu, a także wystawa. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Głupcy na bis

Dowcipnie, otwarcie, z dystansem i poczuciem humoru. Tak w swojej sztuce Teatr Ziemi Chełmskiej przedstawia chełmskich Żydów. I najwyraźniej taka interpretacja opowiadań laureata literackiej Nagrody Nobla, Isaaca Bashevisa Singera, przypadła mieszkańcom do gustu. Spektakl na podstawie jego prześmiewczych legend o dawnych mieszkańcach Chełma zobaczyło już kilka tysięcy widzów. Za każdym razem na deskach Chełmskiego Domu Kultury wystawiany jest przy pełnej sali.
Głupców z Chełma będzie można zobaczyć ponownie, 21 września o godzinie 19. Bilet na www.chdk.chelm.pl.

Mały książę

30 września o godz. 15 oraz 1 października o godz. 8.30 i 10 na sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury zobaczymy spektakl „Mały Książę” w reżyserii Waldemara Koperkiewicza, a w wykonaniu aktorów Teatru Es z Siedlec.

Ważną częścią spektaklu będzie oprawa muzyczna i piosenki napisane przez Ulę Gotowicką z muzyką również Waldemara Koperkiewicza. Bilety w cenie 15 i 20 zł dostępne w ChDK oraz na www.chdk.chelm.pl.

Pikantni

Dwie znudzone sobą pary małżeńskie, Alex i Doris oraz Bea i Christoph, szukają wrażeń, by podnieść temperaturę swoich związków. Pary poznały się na portalu randkowym i postanowiły urządzić wspólną, intymną schadzkę. Sytuacja komplikuje się już na samym początku wieczoru. Bohaterowie, choć podekscytowani pikantnym pomysłem urozmaicenia pożycia małżeńskiego, nie spodziewają się jednak, co z tego wyniknie. A my możemy się tego dowiedzieć wybierając się 1 października o godz. 19 na spektakl „Pikantni” w Chełmskim Domu Kultury. W komedii zagrają: Barbara Kurdej-Szatan, Anna Mucha, Maurycy Popiel i Michał Ziembicki.

Bilety w cenie 85 zł do nabycia w ChDK oraz na www.chdk.chelm.pl. Warto się pospieszyć, bo wejściówki na spektakl w gwiazdorskiej obsadzie, rozchodzą się jak przysłowiowe świeże bułeczki. I uwaga, to wydarzenie tylko dla widzów dorosłych.

Jesień w kulturze

Chełmski Dom Kultury ruszył już ze sprzedażą biletów na planowane jesienią wydarzenia. Oprócz wspomnianej już Grupy MoCarta, spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie i w wykonaniu naszych, chełmskich aktorów, zobaczymy m.in. koncert znakomitego pianisty Leszka Możdżera, który nie ustaje w realizowaniu nowych pomysłów. Wespół ze szwedzkim basistą i wiolonczelistą Larsem Danielssonem i perkusistą z Izraela Zoharem Fresco stworzył trio Dream Team, które wystąpi w Chełmskim Domu 16 października.

W październiku czekają nas także: koncert Macieja Maleńczuka, Don Vasyla i gwiazd cygańskiej pieśni, a także występ kabaretu Ani Mru-Mru. Szczegóły na www.chdk.chelm.pl. (mg)