Hala musi poczekać

Do przetargu zgłosił się tylko jeden oferent, ale nie spełnił stawianych warunków. Przedstawiciele ratusza podjęli, więc decyzję o unieważnieniu przetargu. Kolejny ma być ogłoszony już niebawem.
Na terenie obiektów Avii przy ul. Fabrycznej trwa wyburzanie basenów, trybun, dróg, chodników i zapleczy socjalnych przy pływalniach. Do połowy września wszystkie budowle mają zniknąć. Na terenie kompleksu zostanie tylko hala sportowa. Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza opóźnień w pracach nie ma.
– Wszystko idzie zgodnie z planem. Po zakończeniu wyburzania wykonawca wywiezie gruz na wytypowane drogi – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Równocześnie trwają również przygotowania do budowy na oczyszczonym terenie nowych obiektów. Już wiadomo, że jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa kortów tenisowych. Przedstawiciele ratusza otrzymali dofinansowanie do tej inwestycji z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Z budżetu państwa na świdnickie korty pójdzie 777 tys. zł. Cała inwestycja będzie kosztować około 2 mln zł. – Przyznane przez ministra środki umożliwią powstanie czterech kortów wraz z oświetleniem i ścianą do tenisa o wysokości 3,5 metra – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Przy kortach powstanie również budynek zaplecza sanitarno – szatniowego i zadaszone trybuny z miejscami dla 108 osób. Obiekt ma być zasilany ekoenergią z paneli fotowoltaicznych.
W lipcu został również rozstrzygnięty przetarg na dokumentację budowy kompleksu basenów otwartych i krytej pływalni. Wykona ją firma z Rudy Śląskiej za ponad 184 tys. zł. Projekty mają być gotowe w styczniu przyszłego roku. Przedstawiciele ratusza na razie nie podają jednak terminu, kiedy ich budowa ma się rozpocząć. W tej chwili trwa poszukiwanie pieniędzy na to zadanie. Równocześnie został również ogłoszony przetarg na dokumentację przebudowy hali sportowej. Kilka dni temu okazało się jednak, że postępowanie zostało unieważnione.
– Zgłosił się tylko jeden chętny, ale złożył niekompletną ofertę. Wezwaliśmy go do uzupełnienia dokumentacji. Chodziło o dostarczenie wykazu zrealizowanych dotąd przedsięwzięć i spisu osób, które będą zaangażowane w wykonanie projektu hali – mówi Michał Piotrowicz. – Nie otrzymaliśmy jednak od niego oczekiwanych dokumentów, dlatego przetarg został unieważniony.
Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że lada moment przetarg zostanie ogłoszony jeszcze raz. Przebudowana hala ma mieć 1,4 tys. mkw. Arena sali sportowej będzie miała powierzchnię ok. 530 mkw. i będzie otoczona z dwóch stron trybunami posiadającymi 1,2 tys. miejsc siedzących. Dodatkowo, w budynku hali znajdą się również: siłownia o powierzchni ok. 80 mkw., sala przeznaczona do uprawiania ćwiczeń zbiorowych i sportów walki, przebieralnie, prysznice, toalety, pokój medyczny, techniczny i magazyny. Hala ma być również wyposażona w łącznik, którym będzie można przejść na teren krytej pływalni.
Ostatnim elementem kompleksu będzie rodzinny park, który został zaplanowany wokół obiektów sportowych. Ma być przeznaczony do wypoczynku dla całych rodzin. Jego atrakcją ma być m.in. tężnia, ale oprócz niej w parku zostaną wybudowane również ścieżki rekreacyjne i rowerowe, plac zabaw i miejsca na grilla. Ostatni element kompleksu zostanie sfinansowany z pieniędzy unijnych, zarezerwowanych dla samorządów wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. (kal)