Hardcorowo w Kumowej Dolinie

Pierwsza edycja biegu Hardcorowa Kumowa za nami. Najtwardsi biegacze, nie tylko z naszego regionu, rywalizowali na zabójczej 30 km trasie pokonując liczne wzniesienia i wiele innych przeszkód. Najszybszy okazał się Artur Jendrych ze Świdnika. W biegu na krótszym dystansie – 8 km triumfował Rafał Ogrodowczyk z Chełma.

W sobotę przed południem spod Zajazdu Trzy Dęby w Janowie wystartował pierwszy bieg pod nazwą Hardcorowa Kumowa. Zabawę, która chwilami przerodziła się w walkę z własnym słabościami, zorganizowali: Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, stowarzyszenie Chełm Biega oraz Chełmska Grupa Rowerowa.

Imprezę otworzyli wiceprezydent Chełma Artur Juszczak oraz Lena Rorat z Chełm Biega. W biegu głównym, na dystansie 30 km, którego trasa wiodła przez Kumową Dolinę i Janowskie Pagóry, wystartowało 65 osób. Zwyciężył Artur Jendrych ze Świdnika, drugie miejsce zajął Rafał Pajdosz (KB Biała Biega, Biała Podlaska), a trzecie Kamil Borowski (Chełm Biega, Żółtańce).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się: 4. Krzysztof Mazurek (Rudka), 5. Robert Szkoda (Biłgoraj Ultra Trail), 6. Adam Stepaniuk (Chełm Biega, Wierzbica), 7. Kamil Mackiewicz (Cement Gryf Chełm), 8. Tomasz Wójtowicz (Chełm Biega), 9. Andrzej Więsek (Biegający Świdnik), 10. Karol Czajka (Aktywny Krępiec). Wśród pań najlepsza okazała się Magdalena Gajek z Czółna, drugie miejsce zajęła Izabela Malinowska z Kraśniczyna, a trzecie Anna Brzozowska z Krasnegostawu.

W biegu na dystansie 8 km rywalizowały 103 osoby. Zwyciężył Rafał Ogrodowczyk z Chełmskiej Grupy Triathlonu, drugie miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski z Chełm Biega, a trzecie Marek Reszka z Lublina. Kolejne pozycje: 4. Józef Wójcik (Chełm Biega), 5. Justyna Jagiełło (Chełm Biega), 6. Tomasz Lipiński (Chełm), 7. Ireneusz Czyżewski (Bezek), 8. Piotr Ładniak (Chełm Biega, Janów), 9. Mariusz Toporowski (Lublin), 10. Jarosław Kawalec (Chełm). Wśród pań zwyciężyła wspomniana Justyna Jagiełło, druga była Monika Kosz (Pawłów), a trzecia Ewelina Sosińska (Chełm Biega, Janów).

Jednym z organizatorów biegu „Hardcorowa Kumowa” był wiceprezydent Chełma, Artur Juszczak z grupy „Chełm Biega”. – Wymyślając nazwę biegu nie miałem zielonego pojęcia jak trafię w sedno. Było faktycznie hardcorowo, czego miałem przyjemność sam doświadczyć jako uczestnik a nie tylko współorganizator.

Wyszła nam fantastyczne impreza, czego dowodem są pozytywne wpisy na stronie Chełm Biega od biegaczy, którzy nie jedno widzieli już w swoim biegowym życiu na terenie naszego kraju jak i za granicą. Bieg zaszczyciły osoby będące dość znane w światku biegowym i ich pozytywny odbiór chełmskiego wydarzenia bardzo cieszy nas, jako organizatorów – podkreślił po zakończeniu imprezy A. Juszczak.

Organizatorzy dziękują też wszystkim, którzy wsparli inicjatywę: prezydentowi Jakubowi Banaszkowi, wójtowi gminy Chełm Wiesławowi Kociubie oraz firmom: „Chełmski Cement”, Restauracja „Kresowe Jadło”, Hotel Kozak, RSP Zagroda, Browar „Jagiełło”, Zajazd Trzy Dęby, Wiliams w Chełmie, Lejdis&Dżentelmen – studio fryzur – barber.

Pomogli też wolontariusze ze Sportowego Wolontariatu Dziecięcego „Cemex”, jak i młodzież z Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie, którzy rewelacyjnie obstawili całą trasę. Dodatkowo na mecie poza medalem każda z pań otrzymała świeżutkiego w nawiązaniu do Dnia Kobiet, który obchodziliśmy dzień przed imprezą. (fot. Karol Garbacz i Przystanek Chełm)