Historia pojazdu po numerze VIN

Są zwolennicy wyłącznie nowych samochodów i tacy, którzy zdecydowanie wybierają używane. Ci pierwsi sami, jako pierwsi właściciele, tworzą historię swojego pojazdu, Ci drudzy – zanim kupią pojazd wolą ją poznać, aby uniknąć kupowania „kota w worku”. Jak to zrobić, aby bez bazowania wyłącznie na pięknym opisie dotychczasowego właściciela pojazdu, dowiedzieć się kilku słów prawdy o aucie? Wystarczy znać numer VIN i na jego podstawie poznać historię samochodu.

Sprawdzenie VIN przed zakupem pojazdu może ustrzec nas przed zakupem niewartego uwagi (choć z pozoru dobrze wyglądającego) auta. Czynność ta powinna być obowiązkowym elementem poprzedzającym dokonanie transakcji.

Czym tak właściwie jest numer VIN?

Numer VIN (z ang. Vehicle Identification Number) to oryginalnie nadany przez producenta numer, mający na celu jego identyfikację. Można powiedzieć, że dla samochodu VIN jest tym, co pesel dla człowieka. Posiada on 17 znaków, z których każdy ma znaczenie. Zgodnie z normą ISO dzieli się go na 3 części:

  • WMI – pierwsze 3 znaki opisujące symbol producenta
  • VDS – kolejne 5-6 znaków, w których zakodowane są dane techniczne oraz specyfika pojazdu
  • VIS – 8 znaków liczonych od końca, określają rok i miejsce produkcji oraz numer serii

Te elementy są niezmienne i tworzą unikatowy dla danego pojazdu numer VIN.

Po co sprawdzać VIN?

Sprawdzenie VIN pozwala na poznanie historii pojazdu i tym samym uniknięcie zakupu wraka lub skradzionego samochodu. Coś, co na zdjęciach (a często nawet z pozoru w rzeczywistości) wygląda na idealnie zachowany pojazd, niekoniecznie takim jest w rzeczywistości.

Numer VIN można znaleźć na tabliczce znamionowej umieszczonej na podszybiu od strony kierowcy lub na słupku bocznym od strony kierowcy (razem z innymi danymi). Numer VIN znajduje się również w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Znajomość numeru VIN może się również w późniejszym czasie przydać do zakupu odpowiednich części do samochodu – najczęściej to właśnie ten numer pozwala producentowi na dostarczenie nam pasujących akcesoriów.

Co zrobić w przypadku, gdy w ofercie interesującego nas pojazdu nie podano numeru VIN? Zamiast traktować to jak zwykłe przeoczenie, lepiej napisać do ogłoszeniodawcy i poprosić o uzupełnienie tej brakującej, ale jakże istotnej informacji. W razie odmowy bądź zwlekania z jego udostępnieniem lepiej omijać taki samochód szerokim łukiem, ponieważ może to oznaczać, że ktoś nie chce, abyśmy poznali historię pojazdu.

Historia pojazdu na podstawie VIN

Historia pojazdu powinna być jednym z pierwszych elementów, które sprawdzamy przed zakupem używanego samochodu. To ona pokaże nam, czy dane wskazane przez ogłoszeniodawcę mają swoje odbicie w rzeczywistości. Nie da się również ukryć, że sprawdzenie historii pojazdu uchroni nas przed niepotrzebnym wydatkiem i ewentualnymi kłopotami z policją (w przypadku zakupu pojazdu kradzionego).

Historię pojazdu można sprawdzić na stronie autobaza.pl – jest to darmowe sprawdzenie VIN, czyli historii konkretnego pojazdu. Sfałszowany licznik, data produkcji, nieprawdziwe dane dotyczące bezwypadkowości, czy też pochodzenia pojazdu – to niestety tylko kilka z „grzechów”, których dopuszczają się nieuczciwi handlarze samochodów. Bazując na niewiedzy kupujących sprzedają samochody, które w wielu wypadkach powinny znajdować się na złomie. Dzięki naszej usłudze można sprawdzić wszystko, w co fabrycznie samochód był wyposażony, jaka jest jego rzeczywista specyfikacja, czy też zdjęcia z poprzednich aukcji sprzedażowych. Te wszystkie dane pozwolą ocenić, czy rzeczywiście interesujący nas pojazd jest wart swojej ceny, czy może lepiej jednak poszukać czegoś innego.

W jaki sposób sprawdzić historię pojazdu za pośrednictwem strony autobaza.pl?

Wystarczy wejść na naszą stronę główną, wpisać numer VIN i kliknąć sprawdź auto. Proste? Oczywiście! Ta z pozoru banalna rzecz uchroni przed wieloma problemami wynikającymi z niewłaściwego zakupu.

Często decydujemy się na zakup pojazdu pochodzącego z zagranicy. Kusi nas jego atrakcyjna cena, jednak towarzyszą obawy, czy nie kryje się za nią nieciekawa historia pojazdu. Nasz serwis obejmuje nie tylko te pochodzące z Polski, ale również zagraniczne.

Udostępnienie numeru VIN i sprawdzenie go to obowiązek – nie przywilej

Numer VIN stanowi identyfikację pojazdu. Raz nadany przez producenta, nie zmienia się wraz ze zmianami właścicieli. Układ poszczególnych znaków nie jest przypadkowy – każdy z nich ma swoje ściśle określone znaczenie.

Numer VIN powinien być podany w każdym ogłoszeniu dotyczącym sprzedaży samochodu, a jeśli go nie ma to ogłoszeniodawca powinien go udostępnić. W końcu jest to identyfikacja tego samochodu i dane go dotyczące, a nam pokazujące z jakim konkretnie pojazdem mamy do czynienia.

Sprawdzenie historii pojazdu musi stanowić element poprzedzający jego zakup. Pomaga to uniknąć błędu, który w najlepszym razie skończy utratą pieniędzy. Za pośrednictwem naszej strony autobaza.pl można dokonać darmowego sprawdzenia VIN. To nic nie kosztuje, a pomaga zaoszczędzić wiele nerwów i pieniędzy.

Prosta zasada – zanim kupisz pojazd sprawdź jego historię dzięki numerowi VIN.

Autobaza.pl to wiarygodne źródło informacji o historii pojazdu. Portal znany wielu kierowcom, którym raport historii pojazdu pomógł uniknąć kosztownej pomyłki przy zakupie samochodu. Potężna baza wiedzy o polskim rynku samochodów używanych.

Materiał sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here