Idealny projekt domu – o czym warto pamiętać przy jego wyborze?

Budowa domu to niewątpliwie bardzo duże przedsięwzięcie logistyczne oraz finansowe. Tuż po zakupie odpowiedniej działki, należy zdecydować czy decydujemy się na gotowy projektu domu jednorodzinnego, czy zlecić architektowi wykonanie indywidualnego projektu. Następnym krokiem jest wybranie powierzchni domu, czy ma być to dom parterowy, czy piętrowy. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze projektu domu? Poznaj najważniejsze kwestie.

Gotowe projekty domów czy dedykowane?

Obecnie bardzo dużo biur oferuje piękne, gotowe projekty domów jednorodzinnych. Za określoną (często bardzo atrakcyjną) kwotę możemy zakupić projekt domu, który uwzględnia dokumentację budowy obejmującą wszystkie potrzebne informacje np. specyfikę wykonania elementów takich jak fundamenty czy dach, wymiary budynku, rozkład pomieszczeń, kosztorys czy wentylacje oraz ogrzewanie. Gotowy projekt domu to niewątpliwie duża oszczędność pieniędzy. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że możemy zobaczyć takie realizacje na żywo. Z gotowym projektem domu możemy praktycznie od razu przystępować do dalszych prac nad budową wymarzonego domu.

Szukając dedykowanych rozwiązań, często wybieramy projekty domów energooszczędnych oraz projekty domów nowoczesnych. Wówczas mamy wpływ na kształt budynku, rozmiar i właściwie każdy detal. Projekty domów, które zostaną stworzone indywidualnie, będą niepowtarzalne i dopasowane do wymagań terenu i wymiaru działki.

Dom parterowy czy piętrowy?

Szukając projektów domów, powinniśmy ustalić rozmiar budynku oraz to, czy będzie on parterowy, czy piętrowy, tak aby budowa domu krok po kroku przebiegała bez problemu. Inwestorzy bardzo często kierują się chęcią uzyskania jak największej przestrzeni. Wiąże się to jednak z wyższymi kosztami budowy domu, jego wykończeniem i umeblowaniem, a w późniejszym czasie – większymi kosztami eksploatacji. Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli wybieramy projekty domów jednorodzinnych, jest rozplanowanie ilu pomieszczeń, będzie potrzebowała rodzina i zastanowić się jaka przestrzeń będzie optymalna. Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży dom może okazać się w pewnym momencie problematyczny. Warto więc dobrać projekty domów piętrowych lub projekty domów parterowych tak, aby w 100 % odpowiadały naszym oczekiwaniom.

Dom z piwnicą czy bez?

Domy parterowe lub nawet te piętrowe, często potrzebują przestrzeni na przechowywanie różnych elementów, czy narzędzi. Jeszcze do niedawna piwnica była miejscem na spiżarnie, kotłownie lub domowy warsztat. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na rezygnacje z takiego rozwiązania na część obiektów wolnostojących. Powodem nierzadko jest oszczędność – budowa piwnicy generuje często wysokie koszty.

Układ pomieszczeń w projekcie domu

Wszelkie pomieszczenia w domu najlepiej jest pogrupować wedle tego, jakich instalacji potrzebują. Najlepszy rozwiązaniem jest to, aby np. łazienki znajdowały się jedna pod drugą lub obok siebie. Umożliwia to zastosowanie jednego kanału wentylacyjnego oraz kanalizacyjnego. Możliwie jak najbliżej łazienek oraz kuchni powinno znaleźć się pomieszczenie, w którym znajdzie się zbiornik na ciepłą wodę użytkową.

Co z kotłownią?

Wybrany projekt domu powinien zawierać także informację na temat ogrzewania. Najczęściej odbywa się to za pomocą pieca gazowego lub paliwa stałego. Idealny projekt domu to taki, który zawiera informacje o pomieszczeniach na piec gazowy. Jeżeli nie przekracza on 30 kW, nie musi być instalowany w wydzielonej kotłowni. Pomieszczenie, w którym się znajdzie, powinno jednak mieć min. 2,2 m wysokości oraz 6 m2 powierzchni. Nie może być to wnętrze, w którym domownicy przebywają więcej niż 4 h dziennie. Kotły na paliwo oraz piece o większej mocy powinny być umieszczone w specjalnych kotłowniach.

O jakich formalnościach należy pamiętać?

Różnorodne projekty domów jednorodzinnych mają odmienne parametry. Jeżeli planujemy budowę domu, to musimy stosować się do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Takie dokumenty regulują dopuszczalne wymiary budynków i inne kwestie. Trzeba także upewnić się, że działka jest uzbrojona i uzyskać pozwolenie na budowę (po wybraniu projektu).

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here