Ile kosztuje aparat słuchowy na NFZ i komu przysługuje?

Częściowa utrata słuchu może spotkać osobę w każdym wieku, a w takim wypadku aparat słuchowy staje się artykułem pierwszej potrzeby. Jego zakup wiąże się jednak z pewnym wydatkiem. Sprawdźmy ile kosztuje aparat słuchowy na NFZ.

Słuch to jeden podstawowych zmysłów. Jest potrzebny nie tylko do komunikacji z innymi ludźmi, ale i do bezpiecznego poruszania się w świecie. Jego utrata może przyczynić się do spadku komfortu życia i być przyczyną trudności ze skupieniem się na rozmowie, dosłyszeniem tego co mówi rozmówca, wyłowieniem właściwych dźwięków z gwaru. Na szczęście dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny słuch można poprawić za sprawą czegoś tak prostego jak wkładane do ucha urządzenie.

Jak działa aparat słuchowy

Współczesne aparaty słuchowe to urządzenia cyfrowe, które poprawiają dźwięki, jednocześnie wychwytując i tłumiąc hałasy z tła. Na ich budowę składa się mikrofon, który odbiera sygnały akustyczne z otoczenia, procesor, który wzmacnia dźwięki i przekształca je w sygnały elektryczne oraz głośnik, który przekazuje sygnały do ucha, umożliwiając usłyszenie właściwego dźwięku.

Skąd dowiedzieć się jakiego aparatu potrzebujesz

Aby odpowiednio dobrać aparat słuchowy musisz wykonać badanie słuchu. Lekarz zapyta cię o przebyte choroby uszu, przyjmowane leki i ogólny stan fizyczny, a następnie ustali rodzaj problemów ze słuchem. Kolejnym etapem badania jest otoskopia, która polega na sprawdzeniu stanu ucha zewnętrznego – błony bębenkowej i małżowiny usznej. Lekarz sprawdzi też, czy w uchu nie znajdują się żadne ciała obce.

Właściwe badanie słuchu dotyczy zaś progu słyszalności, zdolności słuchowych pacjenta, diagnostyki ucha środkowego oraz stwierdzenia progu głośności dźwięku, który jest dla ciebie uciążliwy – dodaje Tomasz Wykowski, redaktor naczelny w serwisie infosenior.pl.

Ile kosztuje aparat słuchowy

Cena aparatu słuchowego wynosi od tysiąca do nawet kilkudziesięciu tysięcy i zależy od kilku czynników. Są to między innymi:

  • rodzaj aparatu (mogą być zauszne lub wewnątrzuszne),
  • materiały zastosowane do wykonania urządzenia,
  • stopnia ubytku słuchu,
  • funkcji dodatkowych.

Do funkcji dodatkowych należą: łączność bezprzewodowa z innymi urządzeniami, synchronizacja obuuszna, programy tłumienia hałasu i sprzężeń zwrotnych.

Dlaczego aparaty słuchowe są tak drogie?

Ze względu na wysokie koszty działalności firm oferujących aparaty słuchowe ceny takiego sprzętu nie należą do najniższych. Nie jest to produkt, którego używa każdy. Aparaty słuchowe odpowiadają na potrzeby bardzo wąskiej grupy odbiorców, a koszty utrzymania firmy pozostają takie same. Zaliczają się do nich podatki, opłaty za czynsz czy marketing. To wszystko musi zostać pokryte ze sprzedaży urządzeń, co przekłada się na ich cenę.

Ile kosztuje aparat słuchowy na NFZ?

Na szczęście do zakupu aparatu słuchowego można uzyskać dopłatę z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wysokość dopłaty różni się w zależności od kilku warunków. Na refundację o wysokości 2 000zł mogą liczyć dzieci i osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia. Osobom powyżej tego wieku przysługuje dopłata w kwocie 700zł. Jeszcze inaczej jest w przypadku inwalidów wojennych i osób represjonowanych – wówczas jest to kwota 1 000zł. Dopłaty o wysokości 1 800zł i 1260zł są zaś zarezerwowane dla aparatów stosowanych na przewodnictwo kostne.

Skąd jeszcze można otrzymać dofinansowanie

Jednak dofinansowanie z NFZ to nie wszystko. Istnieje również Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (w skrócie: PFRON), który dofinansowuje aparaty słuchowe nabywane przez osoby z orzeczoną niepełnosprawnością i osiągające dochody poniżej ustalonego progu. Kwoty dopłat różnią się w zależności od województwa. Szczegółowe informacje uzyskać możesz w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Aparat słuchowy to spory wydatek, na szczęście dzięki dofinansowaniom ceny takich sprzętów stają się bardziej przystępne. Nawet w przypadku niewielkiego ubytku słuchu urządzenie jest w stanie znacząco poprawić jakość twojego życia i ułatwić kontakty z otaczającymi cię ludźmi, nie warto więc zwlekać ani bagatelizować pojawiających się problemów ze słuchem.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here