Ile kosztuje elektrownia wiatrowa?

Elektrownie wiatrowe pozwalają cieszyć się pewną niezależnością energetyczną i obniżyć rachunki za prąd. Nie są jednak tanie. Jakie warunki trzeba spełnić i na jaki wydatek się przygotować?

Technologia pozyskiwania prądu z wiatru to jedno z najszybciej rozwijających się źródeł energii. Świadomość społeczeństwa dotycząca grożącego światu kryzysu klimatycznego stale wzrasta, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zaopatrywanie domów i przedsiębiorstw w energię pochodzącą z odnawialnych i bezemisyjnych źródeł.

Jakie korzyści przynosi budowa elektrowni wiatrowej

Taka elektrownia to nie tylko sposób, w jaki możesz uporać się z awariami i przerwami w dostawie prądu, ale i rozwiązanie, które zapewni ci dostęp do darmowej energii. Jej nadwyżki dodatkowo możesz gromadzić lub sprzedawać.

Jak działa taka elektrownia

Elektrownia wiatrowa to jedna lub kilka turbin, które zaopatrują twoje gospodarstwo domowe lub firmę w energię elektryczną. Wiejący wiatr wprawia turbiny w ruch, a wirujące turbiny wytwarzają energię, którą możesz wykorzystać. Podmuchy wiatru w Polsce nie są na tyle silne, by mogły zapewnić całkowitą niezależność elektryczną, ale są w stanie znacząco obniżyć twoje rachunki za prąd.

Przeczytaj więcej na: https://ekohub.pl/energia-wiatrowa

Jakie warunki trzeba spełnić

Elektrownie przydomowe cieszą się rosnącą popularnością ze względy na to, że ich wybudowanie nie wymaga koncesji. Warto jednak się o taką koncesję postarać, gdyż umożliwia ona sprzedawanie nadwyżek energii. Jeśli moc twojej elektrowni nie będzie przekraczała 5mW, nie obejmie cię opłata skarbowa za wystawienie koncesji, unikniesz również corocznej opłaty. Pamiętać musisz, by elektrownia nie przekraczała 30 metrów wysokości ze względu na przepisy ochrony przyrody.

Od czego zależy cena elektrowni wiatrowej?

Decydując się na budowę takiej elektrowni musisz liczyć się z tym, że czeka cię pewien wydatek. Dokładna cena zależy od kilku czynników. Są to przede wszystkim:

  • rodzaj sterowania,
  • rodzaj montażu,
  • rodzaj konstrukcji (np kratownica, maszt lub słup),
  • dokładne przeznaczenie,
  • moc i konkretny rodzaj elektrowni.

Niebagatelną kwestią jest też to, czy zamontujesz ją samodzielnie, czy skorzystasz z pomocy fachowca.

Ile kosztuje elektrownia wiatrowa?

Koszt elektrowni o mocy 2kw do samodzielnego montażu może zamknąć się w 9 000zł. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie do tego profesjonalisty musisz dodatkowo przygotować się na wydatek od 2 000 do 4 000zł. Całość nie powinna przekroczyć więc 13 000zł, trzeba być jednak przygotowanym na wymianę akumulatorów co 10-12 lat. Cena elektrowni o większej mocy będzie wyższa.

Czy to się opłaca i kiedy się zwraca

To, jak szybko zwróci się inwestycja w elektrownię wiatrową zależy przede wszystkim od tego, jak duże jest zużycie prądu w twoim gospodarstwie domowym lub firmie, przy której postawisz wiatraki. Koszt inwestycji zwróci się też oczywiście tym szybciej, im droższe jest źródło energii z którego obecnie korzystasz. Przyspieszyć zwrot inwestycji możesz posiadając koncesję, która umożliwi ci sprzedawanie nadwyżek energii.

Dotacje dla osób prywatnych

Jeśli budujesz elektrownię przy wspólnocie mieszkaniowej lub domku jednorodzinnym możesz ubiegać się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Objęte są nim elektrownie do mocy 40kW. Dofinansowanie może wynieść nawet do 100 procent kosztów instalacji.

Ulgi dla rolników

W szczególnie dobrej sytuacji są osoby będące płatnikami podatku rolnicy, decydując się na budowę elektrowni wiatrowej mogą bowiem liczyć na ulgę. Jest ona przyznawana po zakończeniu budowy elektrowni i możesz ją odliczyć od podatku rolnego od gruntów. Warunkiem jest to, by grunty te leżały na terenie gminy, na której powstała elektrownia. Ulga ta obejmuje 25 procent udokumentowanych nakładów i można z niej korzystać do 15 lat.

Choć elektrownie wiatrowe wiążą się ze sporą inwestycją, można obniżyć koszty ich budowy korzystając z państwowych dotacji i ulg. Korzyści jakie odniesiesz są nie tylko finansowe. Dzięki odnawialnym źródłom energii obniżysz emisję gazów cieplarnianych i dołączysz do walki z kryzysem klimatycznym.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here