Interkom motocyklowy – jakie możliwości daje?

O ile jedni kierowcy preferują samotną jazdę na motocyklu i długie podróże, o tyle wielu nie wyobraża sobie tego doświadczenia bez towarzysza przy boku. W czasie jazdy ciężko jest się komunikować, licząc tylko na siłę własnego głosu. Ogranicza to zarówno kask, jak i pęd powietrza, odległość i hałas naszej maszyny. Interkom motocyklowy daje możliwość komfortowej rozmowy nawet w tak ekstremalnych warunkach. W zależności od tego, jak i z kim podróżujemy, możemy dobrać coś dla siebie.

Technologia przewodowa

Interkomy opierające się o technologie przesyłu dźwięku za pomocą kabli są niejako przestarzałe. Opierają się one na sygnale idącym przez kierownicę do centralnego urządzenia. Modele te domyślnie były zaprojektowane do komunikacji wyłącznie między kierowcą a pasażerem, podobnie jak jeszcze bardziej archaiczne komunikatory akustyczne, będące w rzeczywistości modyfikacją kasku. Innym problemem jest konieczność wpinania łączeń sygnału przy każdym wsiadaniu. W przypadku bezprzewodowych technologii możemy powiedzieć o pewnej zalecie pod postacią sygnału niemal niepodatnego na zakłócenia. Pewne modele posiadały jednostki centralne przystosowane do komunikacji radiowej między kilkoma osobami na różnych motocyklach.

Technologie bezprzewodowe

Zanim do powszedniego użytku weszły komunikatory Bluetooth, bardzo popularne były (i czasem nadal są) systemy działające w oparciu o technologie radiową. Jedne z nich opierały się na sygnale zbliżonym do radiostacji, jednak o zawężonej częstotliwości. Wiąże się to z podobnym problemem, jaki mają użytkownicy radiostacji – możliwość podsłuchania rozmów.  Sprawdzają się one zwykle na niezbyt dużych odległościach bez szczególnych przeszkód. Inne są rozwinięciem technologii stosowanej przy krótkofalówkach, jednak z lepszą tolerancja na przeszkody i ze znacznie większym zasięgiem (sięgającym nawet kilku kilometrów). Najpopularniejsze obecnie są interkomy, które bazują na technologii Bluetooth 3.0.  Możemy je znaleźć pod adresem https://gmoto.pl/interkomy,3819/. W przypadku tego rozwiązania wadą jest zasięg znacznie krótszy od technologii radiowych, co narzuca możliwość rozmów jedynie przy jeździe „w zasięgu wzroku”.

Nie tylko rozmowy

Bluetooth jest technologią, która daje nam opcje połączenia z różnymi urządzeniami takimi jak smartfony, GPS czy odtwarzacze MP3.  Nawigacja będzie znacznie prostsza, gdy nie polegamy na wzroku. Słuchanie muzyki za pomocą telefonu jest obecnie czymś standardowy. Możemy przesyłać ją bezpośrednio do interkomu. Jeśli wepniemy do niego słuchawki (np. kanałowe), uzyskamy lepszy efekt odcięcia od dźwięków z zewnątrz. Pamiętajmy jednak, że jakość przesyłu dźwięku ma swoje ograniczenia jakościowe.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here