IV liga i niższe zakończyły sezon

Stało się to, o czym nieliczni mówili po cichu. Piłkarze IV ligi, okręgówki i klasy „A” oraz juniorzy, trampkarze i młodzicy nie wrócą już w tym sezonie do rywalizacji. Rozgrywki odwołano, uznając za obowiązujące obecne tabele. Najwięcej zyskały na tym Unia Białopole i Kłos Gmina Chełm.

Z powodu pandemii koronawirusa rozgrywki piłkarskie zawieszono już w połowie marca. Przez kolejne tygodnie piłkarze mogli trenować jedynie indywidualnie, najczęściej we własnych domach. Kiedy nieco poluzowano zakazy i wydawało się, że powoli wszystko wraca do normy, 7 maja zarząd Lubelskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o odwołaniu rozgrywek sezonu 2019/2020 w IV lidzie i we wszystkich niższych wobec niej (w przypadku ChOZPN – chełmskiej ligi okręgowej i klasy „A”).

– Obowiązujące rozporządzenia rządowe dotyczące epidemii COVID-19 uniemożliwiały kontynuowanie rozgrywek w zaplanowanej pierwotnie formie – czytamy w oświadczeniu wydanym przez PZPN. Jednocześnie Związek poinformował, że za układ końcowych tabel sezonu 2019/2020 przyjmuje się kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek. – Drużyny zajmujące miejsca premiowane awansem uzyskają awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Po sezonie 2019/2020 nie będzie natomiast spadków do niższych klas rozgrywkowych – czytamy.

Co to oznacza w praktyce? Dla IV-ligowej Włodawianki, która w tabeli jest druga za Lewartem Lubartów, że klub ten został pozbawiony szans walki o awans do III ligi. Zgoła inne nastroje panują zapewne u naszego kolejnego IV-ligowca. Kłos z gminy Chełm zakończył sezon na 14. miejscu, ale z wyżej wymienionego powodu nie spadnie do V ligi. Cieszą się w Unii Białopole, która po 13. kolejkach była liderem chełmskiej okręgówki i tym samym awansowała do IV ligi.

Odwołanie rozgrywek nie było za to na rękę Startowi Krasnystaw. Podopieczni Marka Kwietnia tracili do Unii cztery punkty i bardzo liczyli na to, że w rundzie wiosennej przegonią jeszcze zespół z Białopola. Tak się nie stało, bo rozgrywki zostały zakończone. Decyzja LZPN uratowała za to zagrożone spadkiem do „A” klasy: Orzeł Srebrzyszcze, Start Pawłów, czy Bug Hanna. Do okręgówki awansował natomiast lider klasy „A” – Znicz Siennica Różana. (kg)