Jak czyścić pralkę?

Pralka jest intensywnie eksploatowanym sprzętem, dlatego wymaga odpowiedniej i przede wszystkim regularnej pielęgnacji. Czyszczenie pralki nie tylko umożliwia jej bezawaryjną pracę na co dzień, ale także znacznie przedłuża żywotność urządzenia. Jak często należy myć bęben oraz inne elementy pralki i w jaki sposób to robić?

Skąd wiadomo, że pora wyczyścić pralkę?

Jeśli po skończonym cyklu prania nie włącza się wirowanie, a ubrania po wyjęciu z pralki nieładnie pachną lub są na nich jasne smugi, oznacza to, że w bębnie pojawiły się bakterie, grzyby lub inne szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Sygnałem ostrzegawczym jest także osadzanie się w środku kamienia oraz zapach pleśni, która rozwija się najczęściej pod gumowym kołnierzem, gdzie gromadzą się pozostałości proszku do prania, a także brud i kurz z ubrań. 

W takiej sytuacji należy jak najszybciej wykonać gruntowne czyszczenie pralki – w przeciwnym razie może dojść do spadku jej wydajności, a nawet poważnej awarii wymagającej wezwania fachowcaAby temu zapobiec, najlepiej jest działać profilaktycznie: raz w miesiącu robić przegląd urządzenia oraz czyścić wszystkie podatne na zabrudzenia części pralkiCo więcej, po każdym praniu drzwiczki od pralki należy zostawiać otwarte, aby pozbyć się z niej nadmiaru wilgoci. 

Odświeżanie i odkamienianie bębna

Można użyć do tego specjalnego preparatu lub wykorzystać to, co mamy w domu. Do dezynfekcji pralki świetnie sprawdzą się… tabletki do zmywarki. Wrzuć do bębna dwie sztuki, a następnie włącz wybrany cykl prania – znajdź taki, który jest najkrótszy, ale umożliwia ustawienie temperatury nie niższej niż 60 stopni Celsjusza. 

Równie skutecznie, a przy tym tanio i ekologicznie pralki automatyczne czyści się przy pomocy domowych sposobów. Najłatwiej jest sięgnąć po ocet, który usuwa nie tylko zanieczyszczenia, ale też kamień. Wlej jedną szklankę płynu do przegródki przeznaczonej na proszek i uruchom krótki program (w tym przypadku również wskazana jest jak najwyższa temperatura). Jeśli chcesz pozbyć się drażniącego zapachu octu, dodaj do podajnika kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Kiedy pralka się wyłączy, nastaw kolejny cykl, dzięki czemu pozbędziesz się pozostałości octu, a bęben będzie pachniał i wyglądał jak nowy. Taki sam efekt osiągniesz, zastępując ocet sodą oczyszczoną (pół szklanki) lub kwaskiem cytrynowym (ćwierć szklanki). 

Jak przeczyścić filtr w pralce?

Miejscem, w którym gromadzi się w pralce najwięcej zabrudzeń jest filtr. Jeśli nie jest on czyszczony, może się zapchać, co spowoduje cofanie się zanieczyszczeń do bębna. W rezultacie zaczyna on nieładnie pachnieć, podobnie jak prane w nim tekstylia.  

Aby wyczyścić filtr, należy zdjąć osłonę lub otworzyć klapkę (w zależności od modelu pralki), a następnie zdemontować ten niewielki element pompy odpływowej i usunąć z niego nagromadzony brud. Filtr można dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą lub zamoczyć w roztworze wody z octem. Ważne jest, aby przed jego wyjęciem pod otworem umieścić płaski pojemnik lub ścierkę, ponieważ z odpływu wycieknie brudna woda. Po wyczyszczeniu komory wytrzyj ją, to samo zrób z filtrem i zamontuj go z powrotem. 

Pamiętaj o kołnierzu i podajniku

Do czyszczenia kołnierza wokół bębna idealnie nadaje się płyn do wybielania. Należy go wymieszać w proporcji 1:3 z wodą, po czym otrzymany roztwór za pomocą szmatki nanieść na gumowe uszczelki, starając się dotrzeć we wszystkie zakamarki. Na koniec wystarczy nastawić pusty program, aby pozbyć się resztek detergentu.  

Z kolei podajnik z przegródkami najprościej jest wyjąć i namoczyć przez kwadrans w ciepłej wodzie z proszkiem, a następnie osuszyć i umieścić na swoim miejscu. W doszorowaniu szuflady pomocna okaże się zużyta szczoteczka do zębów. 

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here