Noszenie soczewek kontaktowych stało się jednym z lepszych i dyskretniejszych sposobów na korekcję wady wzroku. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że można rozróżnić wiele rodzajów szkieł kontaktowych, które są dedykowane odmiennym problemom, pojawiającym się w okolicy narządu wzroku. Jednym z nich są szkła progresywne. Czym one się charakteryzują i dla kogo są przeznaczone?
Szkła progresywne – czym one dokładnie są?
Soczewki progresywne – określane fachowo jako soczewki multifokalne – to jeden z efektywniejszych sposobów na koercję wady wzroku, którą jest prezbiopia. Teoretycznie, każdy z nas z biegiem czasu będzie zmuszony do skorzystania z tego rodzaju szkieł kontaktowych, gdyż prezbiopia jest naturalną wadą wzroku, pojawiającą się w wyniku upływającego czasu. Z biegiem czasu oko traci zdolności akomodacji, a sama soczewka oka traci swoją elastyczność. Następstwem tego jest starczowzroczność, która jest korygowana właśnie przed dedykowane soczewki progresywne.
Dla kogo przeznaczone są szkła progresywne?
Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, soczewki progresywne korygują wadę wzroku, jaką jest prezbiopia. Wobec tego, mogą z nich korzystać już osoby, które ukończyły 40-45 rok życia i u których wada ta została zdiagnozowana. Wbrew pozorom, rozpoznanie starczowzroczności nie jest proste. Warto więc wykonać dokładne badania okulistyczne, a także zwracać uwagę na niepokojące sygnały, które obejmują głównie aparat wzroku.
Starczowzroczność – objawy
Starczowzroczność – objawy to szereg zaburzeń w obrębie widzenia, które bardzo łatwo można pomylić np. ze stanem zmęczenia oka. Wobec tego, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że powinna rozpocząć noszenie soczewek progresywnych. Starczowzroczność, czyli prezbiopia, objawia się najczęściej poprzez:
- niewyraźne widzenie przedmiotów z bliskiej odległości;
- niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w dalszej odległości.
W przebiegu prezbiopii dana osoba widzi wyraźnie jedynie w momencie, kiedy przedmioty znajdują się w optymalnej, wyśrodkowanej odległości od aparatu wzroku.
Co wyróżnia progresywne szkła kontaktowe?
Soczewki progresywne zostały zaprojektowane w dość specyficzny sposób. Poniekąd mają one idealnie odpowiadać na potrzeby osób, których prezbiopia stała się głównym problemem. Soczewki progresywne to inaczej soczewki wieloogniskowe. Oznacza to, że ich konstrukcja znacznie odbiega od konstrukcji zwykłych szkieł kontaktowych. Posiadają one różne moce na swojej powierzchni – tzw. moce koncentryczne rozłożone w podobny sposób do pierścieni, a także strefę progresywną, która umożliwia płynne przejście pomiędzy dwoma, pozostałymi strefami. Jedna z nich przeznaczona jest do patrzenia z większej, a druga z mniejszej odległości. Osoba z prezbiopią może więc wyraźnie widzieć z daleka i z bliska, a dzięki strefie progresywnej nie musi dostosowywać ostrości wzroku, by zobaczyć to co pomiędzy. Soczewki progresywne mają także dodatkowy parametr – addycję. Jest to dodatkowa moc, która sprawdza się np. podczas czytania.
Materiał partnera