Jak manna z nieba

Tego chyba nikt nie spodziewał się. Oszczędności po przetargach w innych samorządach okazały się na tyle duże, że wystarczyło pieniędzy na zgłoszoną przez Chełm do Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej przebudowę ul. 11 Listopada. Rok temu, gdy ogłaszano listę rankingową, szanse na dofinansowanie wydawały się równe zeru, bo chełmski wniosek był na odległej pozycji…

Kilka dni temu urzędnicy dostali od wojewody lubelskiego informację, że w związku z oszczędnościami po przetargach, miasto otrzyma dofinansowanie przebudowy ul. 11 Listopada. Chodzi o ponad 700 000 zł.
Opiewający na 1,9 mln zł wniosek na tę inwestycję chełmski magistrat złożył rok temu do Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Połowę kwotę zabezpieczył w tegorocznym budżecie, połowę miał dostać z budżetu wojewody. Po ocenie merytorycznej i opublikowaniu listy rankingowej, nic nie wskazywało na to, że na modernizację 11 Listopada miasto otrzyma jakiekolwiek pieniądze. Choć projekt został oceniony pozytywnie, to na liście znalazł się na odległej pozycji z niemalże zerowymi szansami na dofinansowanie. Prezydent Chełma Agata Fisz, zdecydowała, że należy zmniejszyć zakres prac i przebudować część ulicy włącznie ze skrzyżowaniem z ul. Ks. Brzóski, na którym zamontowano sygnalizację świetlną. Roboty zostały już wykonane, a kosztowały 853 tys. zł.
Po decyzji wojewody o przyznaniu miastu dofinansowania w wysokości 703 844 zł prezydent uznała, że zaplanowane zadanie zostanie wykonane jednak w całości. – Zmodernizujemy prawie 250-metrowy odcinek 11 Listopada, aż do ul. Przemysłowej – mówi Agata Fisz. – Zrobimy to jeszcze w tym roku, bo przyznane pieniądze musimy rozliczyć do końca grudnia. Zarząd Dróg Miejskich ma w najbliższych dniach przygotować i ogłosić przetarg na wybór wykonawcy.
Oprócz wymiany nawierzchni asfaltowej zostaną wykonane nowe chodniki, zatoki autobusowe przejścia dla pieszych oraz zieleńce. (ps)