Jak obciąć psu pazury i kiedy jest to potrzebne?

Każdy pies ma pazury, ale czy każde pazury wymagają przycinania? Okazuje się, że tak. Ta odpowiedź mnoży jednak kolejne pytania – jak często to robić? Jakich narzędzi używać? I czy w ogóle można to robić samodzielnie? Czyli innymi słowy… Jak obciąć psu pazury?

Częstotliwość z jaką musisz to robić zależy w dużej mierze od trybu życia twojego psa. Jeśli pies dużo chodzi i biega po twardych powierzchniach takich jak beton lub chodniki to wówczas pazury, których pies nie potrafi chować, ścierają się samoistnie, nigdy jednak na tyle, by można było zrezygnować z ich obcinania. Obcinać psu pazury zazwyczaj musisz raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie – dodaje Mariusz Michalski z serwisu https://zwierzaki.pl

Dlaczego obcinanie pazurów jest takie ważne

Odpowiednio zadbane pazury to po prostu kwestia zdrowia psa. Pazury rosną zakrzywiając się do dołu i tworzą łuk. Zaniedbanie ich obcinania na długi czas może doprowadzić nawet do tego, że ich końcówka wbije się w łapę psa. Spowoduje wtedy ból i może być przyczyną zakażenia. Ale nawet nieznacznie wydłużone pazury mogą powodować u zwierzaka dyskomfort i utrudniać zachowanie prawidłowej postawy przy chodzeniu.

Która część pazura wymaga obcinania?

Żeby zrozumieć jak obciąć psu pazury i dlaczego musisz to robić, warto zapoznać się z budową psiego paznokcia. Na zewnątrz znajduje się płytka rogowa, która jest twarda i nieunerwiona. To właśnie ta część pazura, która wymaga przycinania. Płytka stale rośnie, tworząc podłużny, zaokrąglony kształt. Brak unerwienia sprawia, że kiedy ją obcinasz, pies nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Można to porównać do przycinania ludzkich paznokci.

Co zrobić, kiedy coś pójdzie nie tak?

Unerwiona część pazura to osadzona w łożysku macierz. To żywa tkanka, która znajduje się w części pazura położonej najbliżej łapy. Obcinając psu pazury musisz uważać, żeby jej nie naruszyć. Przecięcie macierzy przypominać będzie skaleczenie palca – a więc spowoduje ból, może pojawić się też delikatne krwawienie. Jeśli się to zdarzy – nie panikuj! Wypadki się zdarzają. Zatamuj krwawienie specjalnym proszkiem lub skrobią kukurydzianą, a następnie zdezynfekuj pazur i przeproś pupila. Rana szybko się zagoi.

ZOBACZ TEŻ: https://zwierzaki.pl/siberian-husky

Jak więc obciąć psu pazury?

Żeby obcinanie przebiegało sprawnie, pies nie może się ruszać. Jeśli twój czworonożny przyjaciel jest posłuszny – to świetnie! Jeśli nie, potrzebujesz kogoś, kto go przytrzyma. Ujmij łapę psa i przyjrzyj się pazurom. Jeśli są jasne, łatwo dostrzeżesz macierz – to różowawa tkanka, której nie powinno się przecinać. Jeśli pazur jest ciemny, bezpiecznie będzie jeśli przytniesz tę część pazura, która wstaje dalej niż opuszek palca psa. To właśnie o tę część pazur jest za długi.

Jaki sprzęt do wybrać żeby sprawnie obciąć psu pazury

Zwykłe nożyczki się do tego nie nadają – to oczywiste. Potrzebować będziesz specjalnych obcinaczek. Znajdziesz je w stacjonarnych lub internetowych sklepach z artykułami dla zwierząt. Wybierz takie obcinaczki, które odpowiadają wielkości twojego psa. Innego rozmiaru pazury ma dog niemiecki, a innego chihuahua miniaturka! Obcinaczki do psich pazurów muszą być solidne i odpowiednio zaostrzone, by obcinanie szło sprawnie i szybko.

W razie wątpliwości zwróć się do profesjonalisty

Jeśli nie czujesz się pewnie w roli psiego manicurzysty zawsze możesz poprosić o pomoc bardziej doświadczonego psiarza lub kogoś, kto psami zajmuje się zawodowo. Zarówno weterynarze jak i groomerzy (czyli psi fryzjerzy) doskonale wiedzą jak obciąć psu pazury. Możesz poprosić ich o wykonanie tego zadania za niewielką opłatą. Obserwując jak robi to profesjonalista szybko zrozumiesz jak robić to najlepiej. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz poprosić o dodatkowe wskazówki.

Obcinanie pazurów to czynność, którą będąc opiekunem psa będziesz wykonywać raz na tydzień lub dwa tygodnie, a więc z czasem opanujesz to do perfekcji. Zaopatrz się w odpowiednie obcinaczki, uważaj na unerwioną macierz, zadbaj o dobrą atmosferę – i do dzieła. Wystarczy odrobina praktyki i twój pies już zawsze będzie cieszył się pazurami o nienagannej długości.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here