Jak odpalić auto na kable?

Czasem bywa tak, że z jakiegoś powodu akumulator w twoim samochodzie może ulec rozładowaniu. Wtedy na pomoc może przyjść inne auto i kable rozruchowe. Jak prawidłowo ich używać i w jaki sposób za ich pomocą odpalić auto? Na te pytania odpowiada poniższy artykuł.

Akumulator: czemu czasem się rozładowuje?

Tak jak każda rzecz, również akumulator zużywa się, starzeje, niszczeje. Warto wymieniać akumulator w samochodzie przynajmniej raz na pięć lat. To zapewni nam odpowiednią dozę komfortu i zabezpieczy przed potencjalnymi usterkami czy większą awarią. Warto również mierzyć napięcie w akumulatorze, które przy odpalonym aucie powinno wynosić około 12,5 wolta. Jeśli napięcie jest niższe, akumulator może być rozładowany albo nawet uszkodzony. Jakie są przyczyny rozładowanego akumulatora? Nieprawidłowo działający alternator, zużyty kabel masowy w silniku, a czasem jakieś urządzenie (na przykład wzmacniacz), które pobiera prąd z akumulatora, gdy ty nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Gdy już akumulator się rozładuje, na pomoc przychodzą kable rozruchowe. Warto zainwestować w grubsze kable. Do silnika benzynowego wystarczą kable o przekroju szesnastu milimetrów, do silnika diesla trzeba kupić grubsze, nawet powyżej dwudziestu pięciu milimetrów średnicy. Najlepsza długość kabli to trzy metry. Im dłuższe kable rozruchowe, tym większy spadek napięcia, im większy spadek napięcia, tym trudniej odpalić auto. Pamiętać również należy o kupowaniu kabli z odpowiednio wykonanymi, solidnymi zaciskami, które nie będą zsuwać się po zaczepieniu do klemy akumulatora.

Sprawdź jakie są przyczyny i objawy rozładowanego akumulatora: https://motoklub.pl/rozladowany-akumulator

Jak odpalić auto za pomocą kabli rozruchowych?

Zanim podłączysz kable rozruchowe do auta z działającym akumulatorem, włącz silnik tego auta. Samochód, który będziesz chciał włączyć (ten z rozładowanym akumulatorem), musi mieć zapłon włączony. A teraz lista czynności, które należy wykonać, by prawidłowo podpiąć każdy z kabli:

  • do silnika samochodu z działającym akumulatorem podłącz czerwony kabel  (klema z plusem +)
  • powtórz czynność w samochodzie z rozładowanym akumulatorem
  • do silnika samochodu z działającym akumulatorem podłącz czarny kabel (klema z minusem -)
  • do samochodu z rozładowanym akumulatorem podłącz czarny kabel (można podłączyć go do silnika albo do elementu z masą, czyli każdym metalowym elementem karoserii)

Gdy już podłączysz wszystko tak, jak jest to napisane u góry, musisz chwilę odczekać, by ten akumulator, który jest rozładowany, podładował się przez jakiś czas. Później, w aucie, które ma sprawny akumulator, wciśnij pedał gazu, ale delikatnie, by zwiększać obroty silnika stopniowo i osiągnąć wartość w przedziale od tysiąca pięciuset do dwóch tysięcy obrotów na minutę. W ten sposób zapobiegniesz rozładowaniu się akumulatora, gdy już będziesz próbował odpalić drugie auto.

Jeśli zrobiłeś wszystkie powyższe czynności, a auto, od którego pobierasz prąd, utrzymuje podwyższone obroty silnika, możesz próbować włączyć silnik w aucie z rozładowanym akumulatorem. Gdy próba się uda, odłącz kable, ale w kolejności odwrotnej niż przy podłączaniu, czyli odłącz czarny, a potem czerwony przewód. Przy odpinaniu kabla od masy zachowaj szczególną ostrożność, bo to ta część, gdzie najczęściej pojawia się iskrzenie.

Sprawdź jak poprawnie ładować akumulator: https://motoklub.pl/ladowanie-akumulatora

Podsumowanie

Korzystając z tego małego poradnika, na pewno poradzisz sobie z odpaleniem auta za pomocą kabli. Jest to bezpieczna metoda, ale tylko wtedy, gdy akumulatory obu aut mają podobną pojemność. Jeśli różnica jest duża, mogą pojawić się problemy. Warto wozić ze sobą kable rozruchowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy akurat nastanie feralny dzień. Poza tym, mając ze sobą kable rozruchowe, możemy zawsze spróbować pomóc innemu kierowcy, któremu akurat rozładował się akumulator. Takie przypadki najczęściej zdarzają się zimą, rzadziej latem. Awaria w trakcie miesięcy letnich świadczyć może o starej baterii lub awarii akumulatora.

Nie warto kupować tanich kabli. Lepiej zainwestować nieco więcej pieniędzy, ale w dobry sprzęt, by mieć pewność, że sprawdzi się i spełni swoje zadanie w każdym przypadku!

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here