Jak optymalnie zabezpieczyć paczkę?

Wiedza na temat prawidłowego pakowania paczek przydaje się zarówno w biurze, sklepie e-commerce, jak i w warunkach domowych. Często bowiem trzeba zabezpieczyć rozmaite przedmioty podczas przechowywania lub przygotować je do wysyłki.

Bez względu na to, czy zamierzamy je składować w naszym domu w Lublinie, czy wysłać w paczce na drugi koniec Polski lub świata, warto przestrzegać zasad prawidłowego zabezpieczania paczek.

Co zrobić, by jak najlepiej przygotować opakowanie do transportu? Czy samo pudełko wystarczy, by delikatna zawartość dotarła do adresata w optymalnej kondycji? Kilka praktycznych wskazówek przekażemy w dalszej części artykułu.

Nie tylko podstawowe materiały pakowe

Gdy myśli się o pakowaniu przesyłek, zwłaszcza w sklepach e-commerce, choć nie tylko, zazwyczaj bierze się pod uwagę praktyczne pudełka i folie bąbelkowe. Materiały tego typu to podstawa przy zabezpieczaniu zawartości paczki przed zabrudzeniem, uszkodzeniem mechanicznym lub szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym na przykład wilgocią.

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepszej jakości pudełko lub ekstremalnie trwała folia nie pomogą, jeśli nie zadba się o spełnianie kilku zasad bezpiecznego pakowania. A do tego niejednokrotnie przydają się inne akcesoria do pakowania, których szeroki wybór można znaleźć na stronie: https://e-hurtownia-opakowan.pl.

Akcesoria do pakowania – do czego służą?

Podstawowym zadaniem dodatkowych materiałów pakowych i akcesoriów jest oczywiście jeszcze lepsze zabezpieczenie każdej paczki podczas magazynowania lub transportu. Dotyczy to zwłaszcza szczególnie delikatnych przedmiotów (np. szkła lub ceramiki) oraz towarów wrażliwych na wilgoć lub zalanie wodą.

Można wyróżnić wiele typów takich produktów do pakowania. Do najpopularniejszych zaliczają się: wypełniacze, taśmy pakowe, folie stretch oraz naklejki ostrzegawcze na paczki.

Wypełniacze – zawartość pudełka pod kontrolą

Jak sama nazwa wskazuje, wypełniacze służą do uzupełnienia przestrzeni między pakowanym przedmiotem a ścianami pudełka. Dzięki nim neutralizuje się wpływ wstrząsów na przedmiot oraz chroni się towar przed przesuwaniem wewnątrz opakowania, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia.

Wypełniacze występują w rozmaitych formach. Można wybrać standardową folię bąbelkową, papier albo kupić w pełni ekologiczny i biodegradowalny skropak.

Taśmy pakowe – wzmocnienie opakowania

Pakowanie w folię, pudełko lub karton wymaga dodatkowego zabezpieczenia z zewnątrz, by opakowanie nie otworzyło się podczas transportu. Świetnie sprawdza się do tego trwała folia pakowa.

Na rynku można znaleźć wiele produktów o zróżnicowanych właściwościach, wynikających z użycia różnego kleju (akrylowego, z kauczuku syntetycznego lub naturalnego). Pozwala to znaleźć taśmę w pełni odpowiadającą indywidualnym potrzebom.

Folia stretch – zewnętrzna warstwa ochronna paczki

Jeśli pragnie się wzmocnić pudełko kartonowe i uchronić zawartość przed działaniem wilgoci, można zastosować jako zewnętrzną warstwę trwałą folię stretch. Jest to cienki i rozciągliwym materiał, który bez trudu przywiera do powierzchni opakowania, tworząc na nim powłokę zabezpieczającą przed wniknięciem do wnętrza wilgoci lub wody.

Folie stretch można nabyć w wersji nieprzezroczystej (niebieskiej lub czarnej), które sprawdzają się nie tylko do ochrony przed kaprysami pogody, ale również zasłaniają zawartość paczki przed ciekawskim wzrokiem osób niepowołanych.

Przy pomocy stretchu owija się pojedyncze pudełka lub zabezpiecza całe palety, by chronić znajdujące się na nich przedmioty przed przesuwaniem się w transporcie.

Naklejki ostrzegawcze – dodatkowa pomoc

Paczki wysyłane kurierem często zawierają delikatne przedmioty. Na takich przesyłkach warto umieścić naklejki ostrzegawcze: „Uwaga szkło”, „Góra/dół”, „Ostrożnie”, „Nie piętrować”.

Używa się ich w przypadku transportu szczególnie kruchych towarów, które łatwo uszkodzić podczas niewłaściwie przeprowadzonego transportu.

Pakowanie paczek – to łatwe

Przy tak szerokim wyborze materiałów pakowych zabezpieczanie towarów na czas składowania lub transportu bynajmniej nie sprawia wielu kłopotów. Warto jednak zaopatrzyć się zawczasu w odpowiednie produkty do pakowania, by poradzić sobie szybko i sprawnie z każdą, nawet najbardziej wymagającą przesyłką.

Materiał partnera