Jak organizować sobie czas w pracy

Odpowiednia organizacja czasu w pracy pozwoli nie tylko efektywniej działać, ale również pozbyć się epizodów, w których nudę zabijamy przeglądaniem Internetu. Oto krótki poradnik, jak organizować sobie czas w pracy.

Najpierw obowiązki

Powtarzanie rutyn służbowych, mimo iż może to wpędzić w depresję, pozwala w szybki i pewny sposób wypełnić podstawowe obowiązki na danym stanowisku. Poranny obchód, porządkowanie stanowiska pracy, odpowiednie ustawienie narzędzi i urządzeń. Wszystkie te czynności wykonane na samym początku dnia pracy pozwolą zoptymalizować nasze działania, a także uniknąć niepożądanych oraz niebezpiecznych incydentów.

Monitorowanie terminów

Na wielu stanowiskach pracy ważnym obowiązkiem jest monitorowanie terminów, które nas obowiązują. Powinniśmy więc układać obowiązki tak, aby najpierw rozwiązywać najpilniejsze problemy i realizować bieżące wydarzenia. Później możemy zająć się np. projektowaniem strategii dotyczących obowiązków w przyszłym kwartale pracy. Dzięki temu unikniemy chaosu i nadmiaru zleceń.

Nadgodziny

Nie możemy również zapominać o nadgodzinach, czyli kole ratunkowym dla spóźnialskich. Jeśli gonią nas terminy lub nie dokończyliśmy wielu ważnych spraw, warto czasem poświęcić kilka dodatkowych godzin w tygodniu na odrobienie zaległości. W ten sposób wyrobimy się na czas ze wszelkich zobowiązań oraz zaprocentujemy w oczach pracodawcy, któremu z pewnością nie umknie nasz czas poświęcony w pracy.

Przerwy a praca

Przerwa pracownicza to rzecz święta i, mimo iż w wielu pracach często jest nadużywana, powinna zawsze mieć miejsce. Dotyczy to przede wszystkim pracoholików, którzy często rezygnują z chwili wytchnienia bądź jedynej możliwości na posiłek, byle dokończyć jeszcze jedno sprawozdanie. Musimy pamiętać, że odpowiedni balans pomiędzy obowiązkami a czasem wolnym pozwoli zachować na dłużej świeżość umysłu. Przerwa to również czas, w którym nasz organizm odpoczywa od uciążliwości stanowiska pracy, np. od monitora komputera.

Artykuł sponsorowany