Jak uprawiać jaskra azjatyckiego?

Jaskry osiągają zwykle wysokość 20-30 cm, choć niektóre odmiany dorastają nawet do 60 cm. Kwitną późną wiosną lub wczesnym latem. Ich okazałe kwiaty, mające średnice ok. 8 cm, przybierają barwę białą, żółta, pomarańczową, czerwoną lub różową. Są wspaniałą ozdobą wiosennych rabat, często hodowane są także na kwiat cięty.  Ich uprawa wymaga jednak nieco pracy i przestrzegania kilku zasad.

Jakie stanowisko wybrać?

Stanowisko do uprawy jaskrów powinno być przede wszystkim dobrze nasłonecznione. Ważne jest także to, aby było osłonięte od wiatru. Kwiaty te lubią żyzną i wilgotną glebę o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Wybierając miejsce dla jaskrów w swoim ogrodzie, trzeba wziąć pod uwagę także to, że nie zimują one w gruncie w związku z tym, należy je wykopywać jesienią.

Pielęgnacja

Dla prawidłowego rozwoju jaskry potrzebują przede wszystkim odpowiednio wilgotnej gleby. Należy je zatem regularnie podlewać, uważając przy tym, aby woda nie zalegała w podłożu. Kolejnym, ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Dzięki temu jaskry kwitną dłużej. Nie można zapominać także o regularnym, dosyć intensywnym ich nawożeniu.

Jaskry szczególnie narażone są na atak szarej pleśni i mącznika prawdziwego. Aby zapobiec rozwojowi tych chorób, należy przede wszystkim pilnować, aby kwiaty nie były przelewane. Kiedy jednak zauważymy pierwsze symptomy, trzeba jak najszybciej zastosować odpowiedni oprysk.

Przechowywanie i rozmnażanie

Jaskry nie są mrozoodporne, dlatego pozostawione na zimę w gruncie nie przetrwają. Dlatego należy je wykopać, najlepiej w październiku i przechować w odpowiednim miejscu aż do kwietnia, kiedy to ponownie umieszczamy je w gruncie. Podczas wykopywania jaskrów możemy je rozmnożyć. W tym celu ostrożnie oddzielamy od starej bulwy macierzystej kruche bulwy potomne. Na wiosnę, przed  posadzeniem w ziemi moczymy bulwy w wodzie, a następnie umieszczamy na głębokości 5-7 cm. Jaskry możemy rozmnażać także z nasion. Po ich wysianiu po około 6-8 tygodniach rośliny mają już po 3-4 liście i są gotowe do przepikowania do oddzielnych doniczek lub na miejsca stałe. Więcej na temat uprawy jaskrów przeczytasz tutaj.

Materiał sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here