Jak urozmaicić nasze wnętrze, czyli akwarium w domu

Akwarium jest dobrym pomysłem w szczególności dla osób, które poszukują nietypowego wypełnienia dla swoich domowych przestrzeni. Rozwiązanie to sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych industrialnych pomieszczeniach, ale będzie także miłym dodatkiem dla minimalistycznych wnętrz lub pokojów dziecięcych. W przeciwieństwie do innych ozdób, może być usytuowane dosłownie w każdym rodzaju pomieszczenia – w salonie, w kuchni, a nawet w łazience.

Aranżacja akwarium – na co zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że akwaria wymagają od nas wiele uwagi – jeśli zależy nam na tym, by nie tylko współgrały z resztą elementów umeblowania, ale także były bezpiecznym środowiskiem dla ryb, musimy odpowiednio się przygotować i zdobyć wiedzę, potrzebną do odpowiedniej opieki nad zbiornikiem. W pierwszej kolejności warto poświęcić trochę czasu na zdobycie informacji o podstawowym wyposażeniu. Możemy w tym celu odwiedzić sklep akwarystyczny i poprosić o pomoc. Wartościowe są także fora internetowe pasjonatów akwarystyki. Konieczne będzie wyposażenie się w odpowiedniej wielkości zbiornik i adekwatną dla niego podstawę, filtr, grzałkę oraz oświetlenie led do akwarium – od niego zależeć będzie prawidłowy rozwój ryb i roślinności. Następnie musimy skompletować potrzebne preparaty do filtra i poprawy jakości wody, zdrową karmę dla ryb oraz żwirek. Warto postawić także na żywe rośliny, które prezentują się dużo lepiej niż sztuczne odpowiedniki.

Gatunki ryb – co wybrać?

Istnieje mnóstwo gatunków ryb. Wybór będzie przede wszystkim uzależniony od stylu w jakim urządzamy nasze akwarium – możemy bowiem zdecydować się na akwarium morskie, słodkowodne inspirowane Tanganiką bądź Amazonią. W każdym wypadku mamy do czynienia z innym ekosystemem, a ryby należy dobierać zgodnie z ich naturalnym występowaniem. Absolutnie nie powinniśmy łączyć gatunków z różnych ekosystemów, dlatego że nie jesteśmy im w stanie wówczas stworzyć optymalnych warunków do życia. Jeśli decydujemy się na standardowy zbiornik inspirowany Ameryką Południową, warto postawić na gatunki takie jak gupiki, neony, zjawiskowe skalary, kirysy czy pasiaste danio. Z kolei afrykańskie zbiorniki są wypełnione kolorowymi pielęgnicami na kamienistym tle. Najtrudniejsze w pielęgnacji są akwaria słonowodne – musimy bowiem mocno kontrolować parametry wody. Jeśli natomiast mamy oczko wodne, możemy także postawić na gatunki sezonowe, które będzie można przenieść na zewnątrz, na przykład karasie czy duże welony.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here