Jak urządzić elegancką łazienkę w stylu francuskim?

Francja jest znana ze swojej uniwersalnej elegancji, ponadczasowego szyku, który stał się inspiracją dla projektantów i designerów z całego świata. Wnętrza charakteryzują się niewymuszoną dystynkcją i jednocześnie przemyślaną i spójną kompozycją. W łazience w stylu francuskim nie może zabraknąć stylizowanych mebli i ozdobnej armatury łazienkowej, a także stonowanych barw, szczególnie z jasnej palety kolorów.

Biel, beż i szarości

Elegancję we wnętrzach Francuzi podkreślają jasnymi kolorami. Pięknie podkreślają dekoracyjny charakter mebli i dodatków, jednocześnie unikając przesadnego przepychu. To bardzo skuteczne połączenie prostoty z elegancją. Z tego powodu na ścianach bardzo często dominują płytki heksagonalne w beżowym i białym kolorze. Mogą być gładkie, o połyskującym wykończeniu lub z delikatną strukturą, ze żłobieniami i falistymi zagłębieniami. W nowoczesnej interpretacji francuska łazienka występuje też w towarzystwie szlachetnego marmuru, który pięknie prezentuje się zarówno na ścianach, jak też na blatach szafek. Do pokrycia podłogi bardzo dobrze sprawdzi się kolor szary, płytki ceramiczne w delikatnym gołębim odcieniu. Ciepła wnętrzu nadadzą odcienie beżu i piaskowej szarości.

Meble w białym kolorze i w drewnianej odsłonie

We francuskich wnętrzach bardzo ważną funkcję dekoracyjna spełniają meble. Są nie tylko elementami praktycznymi, ale również podkreślają szykowność stylizacji. Fronty są frezowane i uzupełnione o chromowane podłużne uchwyty lub małe gałki w pastelowych barwach i florystycznych zdobieniach. Wykończenie jest matowe, aby mocniej zaakcentować naturalność i autentyczność stylizacji. Biel możemy zastąpić kolorem drewna, zarówno mocnego i głębokiego drewna egzotycznego, jak też delikatnego, słonecznego dębu miodowego.

Armatura nie z tej epoki

Łazienka urządzona we francuskim stylu nawiązuje mocno do już odległych nam czasów. To tak naprawdę powrót do korzeni, do których współczesny człowiek nie jest w stanie sięgnąć pamięcią. Paryska elegancja do dzisiaj we wnętrzach objawia się stylizowanymi i mocno zdobionymi akcentami. W łazience jest to armatura w postaci stojących, sztorcowych baterii o zaokrąglonej wylewce i z wyraźnie zaznaczonymi żłobieniami. Są one w kolorze złota lub miedzi, coraz częściej pojawiają się w bardziej nowoczesnej, matowej czerni, dzięki czemu wnętrze nabiera bardziej współczesnego charakteru.

Ceramika o opływowych kształtach

Pozostaje jeszcze wybór ceramiki, która jest nieodzownym wyposażeniem każdej łazienki. We francuskich stylizacjach idealnie prezentują się okrągłe umywalki nablatowe, nad którymi koniecznie musi zawisnąć duże lustro w ozdobnej ramie. Alternatywą jest klasyczna umywalka na postumencie, która mocno kojarzy się nam z dawnymi wnętrzami. Jeśli łazienka ma dużą powierzchnię, warto jest postawić w jej centralnej strefie wolnostojąca wannę na giętych nóżkach.

Całość oczywiście dopieszczamy dodatkami. Francuska elegancja będzie jeszcze bardziej widoczna w łazience, jeżeli znajdą się w niej efektownie zagięte wieszaki na ręczniki, ceramiczne akcesoria łazienkowe oraz białe, drewniane pudełka na kosmetyki o delikatnych florystycznych motywach.

Artykuł sponsorowany