Jak wybrać idealnego stomatologa dziecięcego?

dentysta

Nie bez powodu mówi się, że dzieci to najbardziej wymagający pacjenci. Konieczność nawiązania kontaktu z maluchem oraz wzbudzenia jego zaufania sprawia, że stomatologia dziecięca jest jedną z najtrudniejszych specjalizacji. Leczenie kilkulatków wymaga nie tylko stosowania odpowiednich metod, ale przede wszystkim właściwego podejścia. Stosunek lekarza do małego pacjenta może mieć wpływ na jego postrzeganie dentystów w wieku dorosłym. Czym zatem kierować się podczas wyboru stomatologa dziecięcego, aby maluch dobrze zapamiętał wizyty w gabinecie?

Doświadczenie lekarza z dziećmi

Doskonały stomatolog dziecięcy powinien cechować się życzliwością, cierpliwością oraz uśmiechem. Maluch znacznie szybciej zaufa lekarzowi, który chętnie z nim rozmawia, opowiada ciekawe historie oraz daje mu poczucie kontroli – np. podczas wyboru koloru plomby. Szczerość jest szczególnie ważna dla dzieci, dlatego specjalista musi poinformować małego pacjenta o możliwości bólu czy dyskomfortu. Warto, aby ustalił z nim specjalne gesty, np. chwycenie za rękę w celu przerwania zabiegu. Szczególnie, że dzieci odczuwają ból inaczej niż osoby dorosłe i mają tendencję do wyolbrzymiania.

Bardzo ważne jest podejście nie tylko samego lekarza, ale także innych osób zatrudnionych w gabinecie. Niedopuszczalne jest, by personel stomatologiczny wykazywał oznaki zniecierpliwienia czy poirytowania zachowaniem dziecka. Doświadczona asystentka stomatologiczna z Lublina powinna z łatwością nawiązywać kontakt z maluchem, zająć go rozmową, oprowadzić po gabinecie oraz pokazać urządzenia, których lekarz będzie używał podczas zabiegu.

Profesjonalne asystentki po Medycznej Szkole Policealnej w Lublinie mają odpowiednie podejście do dzieci. Mały pacjent musi oswoić się z nową sytuacją oraz nabrać zaufania do personelu – dzięki temu wizyta w klinice nie będzie traumą, lecz ciekawym doświadczeniem, które wspomni z przyjemnością. Miłym zakończeniem wizyty będzie wręczeniu maluchowi drobnego upominku, np. breloczka, gumki do ścierania, kolorowanki czy naklejki z napisem „dzielny pacjent”. Taki gest wzbudzi pozytywne skojarzenia i zachęci dziecko do ponownych spotkań ze stomatologiem.

Odpowiedni wystrój i wyposażenie gabinetu

Wybrana przez rodzica klinika dentystyczna już od progu powinna zachęcać malucha swoim wystrojem. Dobrze, jeśli w recepcji znajdują się kolorowanki, książeczki, gry i zabawki, które umilają małemu pacjentowi oczekiwanie na spotkanie z lekarzem oraz pozwalają mu się zrelaksować. Niektóre gabinety wyposażone są w sprzęt zaprojektowany specjalnie z myślą o dzieciach, np. fotel stomatologiczny w kształcie dinozaura, kangurzycy lub innych wesołych zwierząt.

Przez małych pacjentów mile widziane są również tapety z postaciami z bajek, kolorowy fartuch i czepek dentysty oraz asystentki stomatologicznej. Dobrze wyposażone placówki umożliwiają dzieciom oglądanie bajek podczas wykonywania zabiegu. Klinika powinna również dysponować gazem rozweselającym oraz bezbolesnym znieczuleniem komputerowym, które jest doskonałą alternatywą dla przestarzałej igły i strzykawki.

Artykuł sponsorowany