Jaką przyszłość zapewni nam automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to stosunkowo nowa dziedzina inżynierii, jednak rozwijająca się niezwykle dynamicznie. Powoli zaczyna ogarniać kolejne gałęzie przemysłu zmieniając jego oblicze. Dowiedzmy się zatem, co przyniesie nam w przyszłości.

Definicja automatyki dla przemysłu

Czym jest automatyka przemysłowa? To dział inżynierii, który zajmuje się projektowaniem i wprowadzaniem na rynek nowoczesnych rozwiązań w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych. Są to urządzenia, maszyny oraz sterujące nimi oprogramowanie, które mają zapewnić wydajniejszy proces wytwarzania produktów przede wszystkim poprzez ich automatyzację. Szybkie i w znacznym stopniu niezawodne systemy automatyki sukcesywnie zastępują pracę ludzkich rąk. Szczególnie w miejscach szczególnie niebezpiecznych dla człowieka. Automatyka przemysłowa stosowana jest w jakimś stopniu przez większość przedsiębiorstw produkcyjnych oraz fabryk na świecie, w tym w Polsce.

Co w ramach automatyki?

Opisywana tu dziedzina inżynierii z każdym kolejnym rokiem projektuje rozwiązania, które usprawniają codzienną pracę fabryk na wielu płaszczyznach. W obręb automatyki przemysłowej wchodzą różne systemy odpowiedzialne za różne zadania. Są to przede wszystkim:

Wszystkie wymienione wyżej systemy powinny tworzyć zintegrowaną sieć, która zapewnia skuteczność i wydajność danej linii produkcyjnej.

 

Co przyniesie przyszłość?

Przyszłość związana z rozwojem automatyki przemysłowej jest bardzo optymistyczna. Sekretem są powtarzalność i precyzja pracy. Odpowiednio zaprogramowane maszyny potrafią wytwarzać wiele serii identycznych przedmiotów. W przypadku pracy człowieka taki stopień poprawności i unikanie błędów są po prostu niemożliwe.

Ponadto wykorzystywanie procesów automatyzacji w czasie wytwarzania różnych elementów to większa wydajność i szybkość. To także mniej odpadów materiałowych i idące za tym oszczędności finansowane. To w końcu większe bezpieczeństwo ludzi w miejscu pracy, ponieważ urządzenia automatyki mogą zastępować pracowników w warunkach podwyższonego ryzyka (tam, gdzie panują wysokie temperatury lub człowiek narażony jest na kontakt ze żrącymi substancjami).

Dodatkowo fabryka nie musi zatrudniać także dużej ilości pracowników, więc siłą rzeczy oszczędza się na zatrudnieniu. To akurat jeden z bardziej spornych aspektów unowocześniania przemysłu i obawy, iż maszyny odbiorą ludziom pracę. Dla właściciela przedsiębiorstwa jest to jednak korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, a ceny dobrej jakości produktów mogą dzięki temu spadać stając się bardziej dostępne dla konsumentów.

Elementy automatyki przemysłowej znajdziesz w renomowanym sklepie Akcesoria CNC.

Artykuł sponsorowany