Jakie są zalety e-deklaracji względem tradycyjnych PIT’ów?

E-deklaracje zostały wprowadzone, jako nowoczesne narzędzie elektronicznych druków podatkowych, dostępnych dla wszystkich podatników. W 2018 roku pobity został kolejny rekord ilości złożonych w ten sposób deklaracji. Z internetowej możliwości przesłania e-deklaracji korzysta już ponad 10 milionów osób. Ministerstwo Finansów określa więc projekt reformy e-administracji, jako jeden z największych sukcesów ostatnich lat. Co więc przekonało taką ilość osób do deklaracji przez Internet? Jakie są największe zalety e-deklaracji? Czym różnią się od tradycyjnych PIT’ów?

E-deklaracje: czym podbiły serca indywidualnych podatników

E-deklaracje powstały z myślą przede wszystkim o pojedynczych podatnikach, którzy raz na rok mają (najczęściej do końca kwietnia – PIT-36 lub PIT-37) obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Co roku, w urzędach tworzyły się ogromne kolejki, a oddziały poczty nie dawały rady z terminowym przesyłaniem bardzo dużej ilości druków. Do tego powstawał problem sortowania, magazynowania i weryfikacji różnie wypełnionych formularzy. Sprawdzenie trwało bardzo długo, a podatnicy nie zawsze mogli liczyć na jakąś odpowiedź, czy wsparcie ze strony urzędów podatkowych. Nic więc dziwnego, że w dobie komputeryzacji oraz cyfrowym XXI wieku, odpowiedzią organów podatkowych na te bolączki miał być nowy, elektroniczny system e-administracji. Dzięki niemu, podatnicy mogą obecnie wypełnić druk podatkowy zupełnie bezpłatnie, za pomocą aplikacji na własnym komputerze. Dzięki łączności internetowej, druk wysyła się przez specjalne bramki Ministerstwa Finansów, wprost do odpowiedniej komórki fiskusa. Podatnicy korzystający z tego rozwiązania docenili przede wszystkim: szybki czas pracy, oszczędności finansowe i czasowe, brak konieczności wizyty w urzędzie lub na poczcie, czy też natychmiastowe urzędowe poświadczenie obioru.

Jakie największe zalety PIT przez Internet wskazują profesjonaliści

Warto jednak zauważyć, że nie tylko pojedynczy podatnicy korzystają z możliwości, które udostępniły e-deklaracje. Przekonali się bowiem do nich również profesjonaliści – tutaj zarówno działy księgowe, kadrowe, jak i nawet biura rachunkowe. W ich wypadku sprawdziły się przede wszystkim możliwość pracy na wielu dokumentach jednocześnie, komputerowy system przechowywania informacji oraz szybkość przesyłu danych bez konieczności druku dużej ilości dokumentów.

Podsumowanie i rekomendacje dla osób, które jeszcze nie skorzystały z PIT przez Internet

E-deklaracje są bez wątpienia bardzo nowoczesnym narzędziem, jednak ustawodawca tworząc systemy, nie zapomniał o tradycjonalistach i osobach niezbyt biegłych w technikach komputerowych. Z pomocą przychodzą również dostawcy profesjonalnego oprogramowania finansowo-księgowego, pomagając nawet tym najmniej wprawionym w zakresie aplikacji elektronicznych. Można więc śmiało powiedzieć, że nawet osoby początkujące poradzą sobie z elektroniczną wersją PIT, a dzięki specjalnym podpowiedziom oraz uzupełnianiu dokumentów w etapach, praca może być nawet prostsza, niż nad tradycyjną formą formularza. Rekomendacją dla wszystkich jest natomiast zaplanowanie sobie pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby nie denerwować się, jeżeli coś nie będzie od razu wychodzić.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here