Jakie wykonywać ćwiczenia na staw skokowy po zwichnięciu kostki?

Zwichnięcie stawu skokowego to uraz, który polega na przemieszczeniu końców kości względem siebie. Do zwichnięcia dochodzi wtedy, gdy siła urazu przekracza wytrzymałość torebki stawowej i więzadeł. Przy zwichnięciu konieczne jest nastawienie przemieszczonych końców kości. Oprócz nastawienia duże znaczenie ma też właściwa rehabilitacja. Co na zwichnięcie kostki najlepiej się sprawdzi? Jakie ćwiczenia stawu skokowego warto robić? Podpowiadamy!

Zwichnięcie kostki – objawy

Na skutek zwichnięcia stawu skokowego pojawiają się takie objawy jak:

 • silny, przeszywający ból w obrębie stawu skokowego,
 • brak możliwości obciążania kończyny i poruszania stawem,
 • szybko narastający obrzęk wokół stawu skokowego,
 • widoczne zasinienie w okolicy stawu,
 • zmiana zarysu stawu skokowego,
 • nieprawidłowe ustawienie kończyny.

Jeśli mamy do czynienia ze zwichnięciem otwartym, dodatkowo zaobserwować można przerwanie ciągłości skóry oraz krwawienie.

Leczenie zwichniętej kostki

W przebiegu zwichnięcia dochodzi do zmiany fizjologicznego położenia kości względem siebie. Postępowanie lecznicze polega więc przede wszystkim na nastawieniu przemieszczonych końców kości i przywróceniu prawidłowego układu stawu. W większości przypadków da się to osiągnąć nieoperacyjnie, czasem jednak konieczne jest leczenie chirurgiczne1.

Po nastawieniu zwichniętej kończyny zakłada się na nią unieruchomienie w formie szyny gipsowej. Czas noszenia ustalany jest indywidualnie i wynosi ok. 2 tygodni, niekiedy nieco dłużej. W tym czasie powinno się wykonywać ćwiczenia wzmacniające staw skokowy. Po zdjęciu szyny niekiedy zaleca się jeszcze noszenie specjalnej opaski na kostkę po skręceniu1.

Jak łagodzić ból przy zwichnięciu?

Zwichnięciu kostki towarzyszy ból, który czasem jest trudny do wytrzymania. Wtedy zaleca się sięgnąć po produkty do stosowania miejscowego, np. Diky spray. Jest to lek z diklofenakiem w składzie, czyli substancją należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, która wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Diky powinno się stosować 3 razy na dobę w jednakowych odstępach czasu. Dzięki zawartości olejku miętowego od razu po nałożeniu na skórę odczuć można przyjemny efekt chłodzenia. Rady dotyczące używania produktu znaleźć można na stronie producenta: https://www.dikyspray.pl/.

Należy pamiętać, że Diky to lek, dlatego przed zastosowaniem powinno się zapoznać z treścią ulotki dołączonej do opakowania albo skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Konsultacja lekarska jest wskazana także wtedy, gdy po kilku dniach stosowania produktu nie widać efektów.

Ćwiczenia po skręceniu stawu skokowego – jakie przynoszą pozytywne efekty?

Zwichnięta noga w kostce wymaga nie tylko nastawienia, ale też rehabilitacji. Ćwiczenia na mobilność stawu skokowego powinny być dobrane adekwatnie do potrzeb i możliwości pacjenta.

Niektóre z ćwiczeń mogą okazać się nieodpowiednie w naszym przypadku, dlatego najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który podpowie, jak wzmocnić staw skokowy, dobierze właściwe ćwiczenia i zaprezentuje prawidłową technikę ich wykonywania.

Staw skokowy – ćwiczenia. Do przykładowych ćwiczeń należą2:

 • stretching z wyprostowanym stawem kolanowym,
 • stretching ze zgiętym stawem kolanowym,
 • stopniowe obciążanie stóp,
 • wstawanie z krzesła na wewnętrznych krawędziach stóp,
 • mobilizacja stawów skokowych w leżeniu tyłem,
 • siad na piętach,
 • ćwiczenia z wykorzystaniem przyrządów takich jak poduszka sensomotoryczna czy platforma balansowa.

Dobre efekty może przynieść trening aerobowy, funkcjonalny, jazda na rowerze stacjonarnym oraz ćwiczenia stabilizacyjne i w wodzie. Należy skupić się przede wszystkim na wzmacnianiu poszczególnych partii mięśniowych, które nieużywane przez dłuższy czas po powrocie do aktywności bez odpowiedniego przygotowania mogłyby ulec nadwyrężeniu2.

Ćwiczenia na staw skokowy można robić wyłącznie wtedy, gdy ich wykonywanie nie nasila dolegliwości bólowych (do granicy bólu).

Bibliografia:

 1. Sułko J., Zwichnięcie, Medycyna Praktyczna, 2017.
 2. Aptowicz J., Biernat R., Biernat U. i in., Fizjoterapia po skręceniu stawu skokowo-goleniowego, Centrum Rehabilitacji Ruchowej im. Stefana Bołoczko (witryna: https://rehabilitacja-holistyczna.pl/wp-content/uploads/2012/10/Fizjoterapia-po-skręceniu-stawu-skokowo-goleniowego.pdf (dostęp: 2021.11.24)).

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here