Jedyna taka zagroda

Zagrodę „Wolawce” w gminie Kamień wpisano do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. To jedyne takie miejsce w powiecie chełmskim. Atrakcji jest tam mnóstwo. Jedną z nich jest instalacja aquaponiczna do uprawy sałaty połączona z hodowlą ryb.

O wyjątkowej Zagrodzie „Wolawce” i jej gospodarzach: Agnieszce Poźniak i Janie Cudaku, pisaliśmy ponad rok temu w „Nowym Tygodniu”. Zagroda działa prężnie.

Podczas organizowanych tu warsztatów artystycznych, rękodzielniczych i kulinarnych gościom przybliżane są dawne obyczaje, obrzędy ludowe rzemiosło i sztuka. Przyjezdni mogą zobaczyć tu kozy, owce. To prawdziwa frajda, zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców regionu. W zagrodzie „Wolawce” znajduje się pierwsza w Polsce instalacja aquaponiczna. To projekt wzorowany na amerykańskim, wykorzystującym tzw. aquaponikę, czyli hodowlę ryb połączoną z uprawą warzyw.

Konstrukcja składa się z dwóch części. W dolnej, czyli specjalnym basenie znajdują się ryby. Ich odchody po odfiltrowaniu stanowią nawóz dla roślin, tj. sałaty rosnącej na wyższym piętrze w specjalnych korytach. Systemy korzeniowe sałaty oczyszczają wodę, która znowu trafia do ryb. Goście zagrody mają okazję zobaczyć, w jaki sposób działa mechanizm. Ostatnio zagroda „Wolawce” została wpisana do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Oznacza to, że odtąd jest już oficjalnie zagrodą edukacyjną. To pierwszy tego typu obiekt w powiecie chełmskim.

– Lubimy przecierać szlaki, nowe rozwiązania, a pomysłów nam nie brakuje. Zapraszamy do zagrody na nasze zajęcia – mówi A. Poźniak. (mo, fot. FB)