Jedynka Krasnystaw druga w Polsce!

Niebywały sukces młodych piłkarzy Jedynki Krasnystaw! Podopieczni Tomasza Iwana zajęli drugie miejsce w finale ogólnopolskiego turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kat. U-12. Medale odebrali na Stadionie Narodowym w Warszawie z rąk prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. W kat. U-10 rywalizował Niedźwiadek Chełm, który zajął 14 miejsce.


Trwające w dniach 29 kwietnia – 2 maja finały ogólnopolskie turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zgromadziły w Warszawie 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym w niedzielne popołudnie, największe młode talenty ze wszystkich województw przez dwa dni rywalizowały na boiskach Legii i Agrykoli o awans do wielkiego finału. W kat. U-10 chłopcy startował Niedźwiadek Chełm prowadzony przez Michała Filipczuka i Anatola Obucha. Niedźwiadek zawody zaczął świetnie bo był bliski pokonania późniejszych triumfatorów Akademią Młodych Orłów Rzeszów, ale ostatecznie zremisował 1:1. Potem chłopcy z Chełma przegrali 0:4 z AMO Kielce, 1:2 z UKS 71 Volley Szczecin, 1:3 z UKS Varsovia Warszawa, pokonali 2:1 UKS Hattrick Głuchołazy oraz przegrali 0:3 z MGUKS Pogoń Zduńska Wola i ostatecznie zostali sklasyfikowani na 14 pozycji (rywalizowało 16 drużyn). Niedźwiadek Chełm grał w składzie: Oliwier Czyż, Jakub Wereszczyński, Jakub Wilkołek, Tymon Wronka, Maciej Ruszkiewicz, Mateusz Kędzia, Dominik Kozina, Aleksander Bornus, Mikołaj Petruk i Kacper Tywoniuk.

Dużo lepiej w finale Turnieju Tymbarku poradzili sobie podopieczni Tomasza Iwana z Jedynki Krasnystaw wspierani dodatkowo przez Mariusza Wróbla. Jedynka rywalizowała wśród chłopców w kat. U-12. W eliminacjach drużyna z Krasnegostawu pokonała 1:0 SP nr 1 Ostróda, 1:0 MUKS Halny Kamienica i zremisowała 1:1 z AMO Rzeszów. W ćwierćfinale Jedynka nie dała szans SP nr 7 Strzelce Opolskie i wygrała 4:0, a w półfinale pokonała 1:0 SP nr 15 Bydgoszcz. W finale, rozegranym na Stadionie Narodowym podopieczni Tomasza Iwana prowadzili 1:0, ale ostatecznie przegrali 1:3 z SP nr 7 Koszalin. Srebrni medaliści grali w składzie: Szymon Dubaj, Damian Pachuta, Filip Szkoda, Jakub Kukulski, Kamil Radecki, Maciej Buk, Mikołaj Kędziera, Marcel Moniakowski, Ignacy Pieróg i Jakub Wojewoda. – Jestem bardzo zadowolony z postawy moich zawodników.

Nie udało się co prawda wygrać, ale najważniejsze jest to, że osiągnęliśmy progres w porównaniu do poprzedniej edycji. Przede wszystkim chłopcy mieli okazję wystąpić na PGE Narodowym, co już jest spełnieniem marzeń. Nie wiadomo, kto z nich zostanie piłkarzem w przyszłości, a kto nie, ale tych wspomnień nikt im nie zabierze – mówi trener Jedynki Tomasz Iwan. Pytany o wrażenia z tegorocznych rozgrywek, zaakcentował radość swoich podopiecznych ze spotkania z najważniejszymi osobami w polskiej piłce. – Rozmawiałem z nimi po meczu i wszyscy podkreślali klasę VIP-ów przed wielkim finałem. Kiedy czekaliśmy w tunelu na wyjście na murawę, wśród obu ekip było widać stres, ale prezes Zbigniew Boniek czy trener Adam Nawałka potrafili rozluźnić atmosferę. Mimo porażki w decydującym spotkaniu, mogę powiedzieć, że kilku moich podopiecznych znalazło się w orbicie zainteresowań trenerów, którzy będą prowadzić Letnią Akademię Młodych Orłów, więc to najlepsze podsumowanie naszej gry – zdradził. (kg)