Język niemiecki – czy warto się go uczyć?

Już dawno w świadomości Polaków został zakotwiczony fakt, że nauka języków obcych jest bardzo przydatna. Język Polski jest wyjątkowo piękną i ciekawą mową. Umiejętność dobrego porozumiewania się nim jest każdemu z nas potrzebna do codziennego życia. Jednak w momencie, gdy wchodzimy w dorosłość, próbujemy szukać pracy, często okazuje się, że nawet świetna znajomość ojczystej mowy może nie wystarczyć.

Współcześni pracodawcy współpracują z przedsiębiorcami pochodzącymi z różnych krajów, a nawet kontynentów. Na dzisiejszą światową gospodarkę trzeba patrzyć globalnie, a nie lokalnie – jak to było przez długie wieki. Dzisiaj obywatel Polski może znaleźć z powodzeniem zatrudnienie w innym kraju Europy, Azji, czy Ameryki. Dlatego poznawanie nowych języków daje nam przewagę nad innymi oraz możliwość zyskania lepszej pracy i pozycji społecznej.

Język niemiecki – warto go poznać

Jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków języków obcych jest niemiecki. Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto uczyć się mowy naszych zachodnich sąsiadów. Oczywiście znajomość tego języka zarówno wśród naszych rodaków, jak też generalnie wśród ludności na świecie jest zdecydowanie niższa niż języka angielskiego, który aktualnie króluje na całym świecie. Niemal w każdym zakątku świata znajdziemy ludzi znających podstawy angielskiego. Jednak język niemiecki z wielu powodów jest dla Polaków ważny.

Powody dla których warto poznać język niemiecki

  • Język niemiecki jest głównym językiem wielu krajów – w Europie leży kilka krajów, w których administracyjnym językiem jest niemiecki. Są to: Austria, Szwajcaria, Liechtenstein, Luksemburg i oczywiście Niemcy. Ponadto w północnych Włoszech, znajomość tego języka również jest dość powszechna;
  • Niemcy to gospodarcza potęga, która z nami sąsiaduje – nasi sąsiedzi są bogatym krajem, którego gospodarka przynosi gigantyczne zyski. Niemcy to największy europejski gracz pod względem gospodarczym. Co ważne, Polska ściśle współpracuje z Niemcami w wielu płaszczyznach. Mnóstwo Polaków emigruje na zachód w celach zarobkowych, ponadto wiele niemieckich firm ma w naszym kraju liczne filie i interesy. Znajomość języka otworzy bramy do niejednych drzwi kariery;
  • Niemiecki to język nauki i kultury – za naszą zachodnią granicą prowadzone są liczne badania naukowe o ogromnym znaczeniu, rozwój nauki u naszych sąsiadów jest mocno promowany. Wykształcone osoby z Polski, znające niemiecki, mogą z powodzeniem szukać zatrudnienia, przy licznych projektach badawczych i naukowych. Niemiecki powinien zaintrygować również miłośników muzyki, filozofii i poezji. W przeszłości mnóstwo znanych i cenionych artystów tworzyło w tym właśnie języku.
  • Kraje niemieckojęzyczne są atrakcyjne turystycznie – Kto z nas nie marzy o podróży w Alpy albo nad Balaton. Na pewno każdy chciałby spędzić chociaż kilka dni w Wiedniu, czy Bernie. Kraje, w których urzędowym językiem jest niemiecki, posiadają piękną i bogatą historię, której lwia część zachowała się do dzisiejszych czasów. Będąc turystą w tych krajach, warto znać chociaż podstawy rodzimego języka.

W jaki sposób nauczyć się niemieckiego?

W dzisiejszych czasach jest wiele sposobów na poznawanie nowych języków. W Polsce działa sporo szkół językowych, w internecie ogłasza się wielu lektorów uczących tego języka. Ponadto znaleźć można niejeden świetnie wykonany Kurs Niemieckiego Online. Istnieją portale, które pozwalają na znalezienie dobrego nauczyciela. Język naszych zachodnich sąsiadów nie jest trudny do poznania, zwłaszcza dla osób, które znają angielski. Obie mowy pochodzą z jednej rodziny, stąd też większość Polaków nie powinna mieć sporych trudności z nauką. Ponadto w wielu polskich szkołach niemiecki jest podstawowym językiem nauczania obok angielskiego. Dla kogoś, kto miał w szkole niemiecki, jego odświeżenie na pewno nie sprawi żadnej trudności.

Znajdź motywację do działania – naucz się niemieckiego

W nauce języków najważniejsza jest oczywiście motywacja, którą można uzyskać dzięki sprecyzowaniu swoich celów. Jeżeli chcemy pracować za granicą lub znaleźć zatrudnienie w firmie, gdzie wymagany jest niemiecki, musimy dzień po dniu i krok po kroku dążyć do tego celu. Naukę niemieckiego potraktować możemy jako przystanek do lepszej i ciekawszej przyszłości. Pamiętajmy, że nauka języków daje mnóstwo korzyści. Poświęcając teraz czas na naukę języka, w przyszłości będziemy czerpać z tego wiele profitów. Mowa naszych sąsiadów z zachodu bez dwóch zdań jest językiem, którego warto uczyć się w naszym kraju. Jego znajomość na pewno nie raz w życiu się przyda.

Artykuł sponsorowany