Już 110. urodziny pani Marianny!

Takiego jubileuszu powiat krasnostawski jeszcze nie widział! W ubiegłym tygodniu Marianna Błaziak, mieszkanka Dobryniowa w gminie Łopiennik Górny, skończyła 110 lat. Jest najstarszą mieszkanką województwa lubelskiego i trzecim najstarszym mieszkańcem Polski!

Najstarsza mieszkanka województwa urodziła się w Łopienniku Dolnym, dawniej zwanym Łopiennikiem Ruskim. – Córka podoficera armii carskiej wychowana w gronie 9 rodzeństwa, wychowała 4 dzieci, dochowała się 7 wnuków, 15 prawnuków i 8 praprawnuków. Przeżyła zabory oraz I i II wojnę światową, a następnie trudny okres powojenny. Była siostrą PCK, uczestniczyła w budowie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Dobryniowie – informuje Artur Sawa, wójt gminy Łopiennik Górny.

Uroczystość 110. urodzin Marianny Błaziak rozpoczęła msza święta w Dobryniowie, którą celebrował ks. Arkadiusz Kot. Po liturgii wszyscy udali się do domu rodzinnego, gdzie jubilatce towarzyszyła rodzina oraz przedstawiciele władz samorządowych gminy oraz powiatu na czele z przewodniczącym rady powiatu Witoldem Boruczenko i wójtem Sawą. – Zwracając się do Szanownej Jubilatki, powiedziałem, że sto dziesiąte urodziny to piękna i niecodzienna chwila, skłaniająca do zadumy rocznica.

Dane było Pani Mariannie przeżyć ponad wiek w naszej polskiej historii, doświadczyć radości, ale i trudów z nim związanych, to czas wypełniony pracą i poświęceniem dla rodziny i ojczyzny. Ponadto życzyłem pani Mariannie dalszych lat w dobrym zdrowiu, aby każdy kolejny dzień był radosny, pełen życzliwości, opieki i miłości osób bliskich – opowiada wójt Łopiennika.

Delegacja wręczyła kwiaty, listy gratulacyjne oraz prezenty. Był również jubileuszowy tort oraz szampan. Spotkanie z rodziną tradycyjnie odbyło się pod słynną jabłonką przy domu rodzinnym pani Marianny. Marianna Błaziak, mimo tak sędziwego wieku, jest nadal osobą wesołą i pogodną. Na co dzień opiekuje się nią córka – Zofia.

– Zadając pytanie Pani Mariannie czy coś Pani potrzeba, żartobliwie odpowiedziała „gości”. Na pytanie prawnuka: co by babcia zjadła? Odpowiedziała z kolei „śledzika i piwko”. To były bardzo wzruszające, radosne i mile spędzone chwile – mówi wójt Sawa.

Najstarszym żyjącym mieszkańcem Polski jest Tekla Juniewicz, która skończyła w czerwcu 113 lat i mieszka w Gliwicach. Druga jest Antonina Partyka urodzona we wrześniu 1908 r. (ma 111 lat), mieszkanka miejscowości Bojadła, a trzecia właśnie Marianna Błaziak urodzona 14 września 1909 r. Najstarszy żyjący mężczyzna w Polsce to Stanisław Kowalski ze Świdnicy, ma 109 lat. (kg)