Kabaret Młodych Panów

21 lutego w Chełmskim Domu Kultury „Kabaret Młodych Panów” zaprezentuje swoją najnowszą propozycję pt. „To jest chore”. Formacja ta w swoich programach dotyka kwestii społecznych, tego, z czym spotykamy się na co dzień.

„To jest chore” mieści się w ramach wszystkiego, co może zaistnieć w szeroko rozumianych relacjach międzyludzkich, a co odbiega od normy. Idąc dalej, jest o tym, co nienormalne, bezsensowne i absurdalne w naszej codzienności. Jak mawiał Zygmunt Freud „nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani” i ten program w pełni to potwierdza. Zabawne skecze i zaskakujące puenty, których w tym programie nie brakuje, świetne scenki łączące, jak i ironiczne, mądre piosenki sprawiają, że dwie godziny mijają nam bardzo szybko i czujemy zdrowy niedosyt.

Wszystko wykonane na najwyższym poziomie estradowym i z pełnym zaangażowaniem. Panowie zgrabnie łączą obiektywizm z umiarkowanym realizmem nie koncentrując się wyłącznie na zaletach, ani na wadach świata i ludzi. Ukazują świat we właściwych proporcjach i pochopnie nie uogólniają. Zapowiada się fantastyczna zabawa. Występy zaplanowano 21 lutego o godzinach 17.30 oraz 20.30. Bilety w cenach 60 i 70 zł dostępne w Chełmskim Domu Kultury, a także na biletynakabarety.pl oraz kupbilecik.pl. Informacje i zamówienia grupowe u organizatora tel. 883 133 688.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Gang zwierzaków: 10, 11, 12, 13 lutego godz. 14.00, 16.00; 8, 9, 14 lutego godz. 12.00, 14.00; 15, 16 lutego godz. 11.00, 13.00 (ZORZA),
Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn): 10, 12 lutego godz. 16.00 (ChDK); 11, 13 lutego godz. 17.45 (ZORZA);
365 dni: 10, 11, 12 lutego godz. 18.00, 20.45 (ZORZA); 10, 11 lutego godz. 20.15 (ChDK); 12 lutego godz. 20.00 (ChDK); 13 lutego godz. 18.00 (ZORZA), godz. 20.00 (ChDK); 14 lutego godz. 18.30, 21.00 (ZORZA); 15, 16 lutego godz. 17.30, 20.15; (ZORZA);
Zenek: 14 lutego godz. 16.00; 15, 16 lutego godz. 15.00 (ZORZA);
Kino Kobiet: Proxima: 13 lutego godz. 20.45 (ZORZA);
Kult.Film: 10 lutego godz. 18.30; 11 lutego godz. 16.00; 12 lutego godz. 18.15; 13 lutego godz. 16.00 (ChDK).

Narodowa perła Gruzji

25 lutego o godz. 19.00 na scenie Chełmskiego Domu Kultury występ wyjątkowych artystów, narodowej perły Gruzji tj. zespołu „Adjarian Song and Dance’„. Zespół ten otrzymał liczne certyfikaty i dyplomy merytoryczne, a także nagrody pieniężne i jedne z największych uznań krytyków. W 2016 r. Zespół uzyskał status akademicki dzięki nauczaniu i technikom, których udziela im Temuri Koridze, światowej sławy i najbardziej elitarny tradycyjny artysta tańca w Gruzji.

Zespół współpracował i występował z największymi gwiazdami tradycyjnej sztuki w tym regionie i kraju, a dzięki tej wspaniałej historii nadal lubią dzielić się swoją tradycyjną sztuką z innymi kulturami i narodami na całym świecie. Publiczność w ChDK spotka się z tancerzami przybywającymi ze szczytów Kaukazu niczym orły i pragnącymi z gracją innego królewskiego ptaka – łabędzia, która przekaże dawkę wrażeń mocnych jak gruzińskie wino i oszałamiających jak tamtejsze powietrze.

Ośnieżone wierzchołki gór, w dolinach piękne dziewczyny i dzielni młodzieńcy, a do tego wino, taniec i śpiew – czyli, po prostu, Gruzja. To kraj o wspaniałej, bogatej kulturze, muzyce zapierającej dech w piersiach i żywiołowych tańcach. W takim kraju każdy rodzi się artystą – artystą życia, bo śpiew i taniec są właśnie sensem życia. Bilety w cenie 100 zł.

Jesienne pejzaże

Pracownia plastyczna Color Wheel Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie zaprasza na wystawę. „Jesienne pejzaże”. Prace wykonane techniką eco printu zachwycają oryginalnością, kolorystyką i subtelnością. Wystawa czynna do 5 marca w Galerii „Na Górce” Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie przy ul. Pocztowej 41.

Filmowo-literackie Walentynki w ChBP

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 14 lutego o godz. 17.00 do sali widowiskowej na walentynkowy wieczór, podczas którego nie zabraknie dobrego kina dla zakochanych, i nie tylko, a także miłosnych uniesień literackich. Poza znakomitą komedią romantyczną z Meg Ryan i Tomem Hanksem w rolach głównych zaprezentowane zostaną również fragmenty wzruszających powieści o miłości, które czytać będą aktorzy Teatru Ziemi Chełmskiej: Magda Pick, Sławoj Czarnota i Zbigniew Moskal.

Wyjątkową niespodziankę dla czytelników biblioteki przygotowali także pisarze: Katarzyna Archimowicz, Wojciech Zawioła, Grzegorz Kalinowski i Janusz L. Wiśniewski. Dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej planuje obdarować najbardziej aktywnych uczestników tego spotkania książkami oraz atrakcyjnymi torbami z logo ChBP i jej hasłem przewodnim „Czytam, bo lubię”. O tym, jak zdobyć tę najmodniejszą torbę, wszyscy uczestnicy dowiedzą się podczas spotkania.

Walentynki z fotografią

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie i działający przy nim Grupa Paparazzi oraz Centrum Kultury w Lublinie zapraszają 14 lutego br. na Walentynkowe Warsztaty Fotograficzne – Chełm 2020. Warsztaty odbędą się w filii MDK „przy Czapli” (ul. Czarnieckiego 8) w ramach 6. urodzin Akademii Odkryć Fotograficznych. Adresowane są one do osób interesujących się fotografią, które chcą pogłębiać i doskonalić teorię fotograficzną. Poprowadzą je doświadczeni fotografowie: Maciej Holy i Maks Skrzeczkowski. Jak zapewniają prowadzący, udział w warsztatach będzie doskonałą okazją do przeżycia wielu fotograficznych odkryć oraz zaskoczeń.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia: projektmdkchelm@gmail.com. Szczegółowe informacje: www.mdkchelm.pl. Prowadzący warsztaty: Maciej Holy, fotograf, wielbiciel podroży dalekich i bliskich. Uwielbia odkrywać z aparatem nowe miejsca, ale najbardziej ceni fotografie powstałe „na własnym podwórku”. Zwycięzca konkursów StreetFoto San Francisco, Brussels Street Photography, finalista Leica Street Photo. Zdobywca trzeciego miejsca w I warszawskim Maratonie Fotograficznym.

Maks Skrzeczkowski, magister sztuki, podróżnik, fotograf, wykładowca fotografii na Wydziale Politologii (UMCS), fotoreporter magazynu „Lajf”, wieloletni koordynator projektu Akademia Odkryć Fotograficznych, twórca projektu Kazimierska Wiosna Fotograficzna, międzynarodowy obserwator wyborów prezydenckich na Ukrainie (2004). Wielokrotnie wyróżniony i nagradzany w konkursach fotograficznych oraz za działania w dziedzinie kultury; zasiadał w jury licznych konkursów fotograficznych.

Spotkanie z tańcem jazzowym

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na kolejną edycję Karnawałowych Spotkań z Tańcem Jazzowym. Widowisko organizowane jest przez ZTJ Ballo MDK Chełm 16 lutego br. o godzinie 17 w Chełmskim Domu Kultury (Plac Tysiąclecia 1).

Natchnienia… – wystawa malarstwa Urszuli Bydlińskiej

Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów 40) zaprasza do galerii Nova na cykl „Natchnienia…”, którego inspiracją stał się zachwyt nad malarstwem Madame Tamary Łempickiej i nurtem Art Deco. Autorka wystawy, Urszula Bedlińska, wybiera mniej znane obrazy Łempickiej i fragmemty tych prac odtwarza na płótnie, nadając im wiele cech własnego stylu. Zamysłem stworzenia cyklu była też chęć przybliżenia twórczości T. Łempickiej, jej oryginalnego, rzec by można kobiecego nurtu w sztuce, który święcił triumfy w okresie międzywojennym.

Zauroczenie pięknem otaczającego krajobrazu i ukłon w stronę realizmu mistrzów pejzażu były impulsem do podjęcia prób tworzenia prac o takiej właśnie tematyce – powstało kilka obrazów w stylu m.in. M. Szczepaniaka i rosyjskich malarzy – często na podstawie akwareli, dzięki czemu udaje się uzyskać delikatny, subtelny efekt w obrazie olejnym niczym akwarela właśnie. Wystawę będzie można oglądać do końca lutego br. Urszula Bydlińska – ur. w Siedliszczu w latach 70. XX wieku.

Absolwentka UMCS w Lublinie, Kierunek Historia. Zajmuje się malarstwem amatorsko, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię, tworzy także kopie prac znanych autorów (zwłaszcza Art Deco i twórczość Tamary Lempickiej). Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną. Mieszka i pracuje w gm. Siedliszcze. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.

Koncert Edyty Geppert

22 lutego o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury wystąpi Edyta Geppert. Koncert będzie częścią jubileuszowej trasy koncertowej z okazji 35-lecia działalności artystki. Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka, a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego.

Recital Edyty Geppert to interpretatorski kunszt i niezwykła umiejętność budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone są z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, a nawet kabaretowymi – te ostatnie z tekstami klasyka gatunku – Mariana Hemara. To wreszcie niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści. Bilety w cenie 70-95 zł, do kupienia także na BILETYNA.PL oraz KUPBILECIK.

Teatr Piosenki Młyn – Koncert walentynkowy

14 lutego o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury z okazji Walentynek zaplanowano wyjątkowy koncert w wykonaniu Teatru Piosenki „Młyn”. Teatr ten tworzą twórcy piosenki, prozy, kompozytorzy i aktorzy amatorzy. To zespół wokalno-instrumentalny wykonujący piosenkę poetycką, kabaretową, poezję śpiewaną, piosenkę aktorską. Jako nadrzędny cel istnienia Teatru Piosenki Młyn obrano zapoznanie widzów z twórczością hrubieszowskich autorów prezentujących wysoki poziom interpretacji piosenki, prozy i poezji.

Artyści dali się poznać szerokiej publiczności, występując w tworzonych przez siebie spektaklach, koncertach piosenki autorskiej, ubogacając muzyką ważniejsze wydarzenia w naszym mieście, biorąc czynny udział w rozpowszechnianiu kultury słowa w tutejszych szkołach. Wokół Młyna zebrali się ludzie, dla których piosenka, teatr, kabaret (w najlepszej, pierwotnej swej wersji) były ważne i – dla kulturalnego rozwoju miasta – niezbędne. Powstało artystyczne środowisko Hrubieszowa, które w sposób niebanalny potrafiło i potrafi do chwili obecnej kształtować kulturalny pejzaż tego miasta. Bilety w cenie 30 zł.

Wystawa prac Zenona Waśniewskiego

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 56A można oglądać wystawę dzieł Zenona Waśniewskiego. W 128. rocznicę urodzin artysty zaprezentowane są prace artysty zakupione do zbiorów Muzeum. Zakup 48 prac (do tej pory znajdowały się w prywatnej kolekcji) był możliwy dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019 r.

Chełmskie Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 135 prac Z. Waśniewskiego (1891-1945), które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawę czasową „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie” będzie można oglądać do 15 kwietnia 2020 r. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie”.

Archeologia Ukrainy

Do 5 kwietnia 2020 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie można obejrzeć wystawę „Ukraina przed wiekami”. Została ona przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.

Spielberg w KDF

W lutym Klub Dobrego Filmu ChBP ma jednego głównego bohatera, a w roli pierwszoplanowej występuje w nim jeden z najbardziej znanych i cenionych amerykańskich reżyserów – Steven Spielberg. Trwa retrospekcja filmów twórcy, który dał światu ET, dinozaury i kosmitów, ale także wzruszał „Listą Schindlera” czy „Szeregowcem Ryanem”. Na kolejne seanse KDF zaprasza w każdą środę lutego, do sali widowiskowej ChBP. Rozpoczynają się one o godzinie 18.00, a wstęp na nie jest jak zwykle jest wolny.

Koncert kabaretowy Artura Andrusa

7 marca br. o godz. 19.00 w Chełmski Dom Kultury zaprasza na „Koncert kabaretowy” Artura Andrusa. Artysta wraz z zespołem zaprezentuje chełmskiej publiczności swoje największe przeboje oraz utwory z najnowszej płyty „Sokratesa 18”. Album mówi o podróżach – dalekich i bliskich. O miejscach, w których autor był i takich, w których go nie było, bo niektóre nawet nie istnieją.

O uczuciach własnych i cudzych, przeżytych, zauważonych, zasłyszanych i zmyślonych. Trochę poważnie i trochę nie. Usłyszymy m.in.: „Babę na psy”, „Piłem w Spale, spałem w Pile”, „Ciocię w gablocie”, czy „Szybciej, wyżej, mocniej”. Koncert będzie przeplatany wierszami, humorystycznymi komentarzami, ciekawymi anegdotami – zawsze na najwyższym poziomie. Artur Andrus jest dziennikarzem i kabareciarzem, którego twórczość znają i podziwiają fani w każdym wieku. Artysta przez wiele lat prowadził program ‘Powtórka z rozrywki’ w radiowej Trójce, występował również w serialu kabaretowym „Spadkobiercy” TV4 .

Współpracuje ze „Szkłem Kontaktowym” w telewizji TVN24. Satyryk występuje na koncertach i festiwalach w całej Polsce. Jego recitale cieszą się dużą popularnością, a krążki sprzedają się w rekordowych ilościach. Do tej pory artysta nagrał pięć albumów, z których „Myśliwiecka” i „Cyniczne córy Zurychu” pokryły się platyną. Arturowi Andrusowi podczas koncertów towarzyszą cenieni muzycy: Wojciech Scec, Łukasz Borowiecki, Łukasz Poprawski, Paweł Żejmo. Bilety od 99 zł. Przed zakupem biletu należy zapoznać się z regulaminem bileterii oraz regulaminem Organizatora. Regulamin Organizatora dostępny na stronie: www.mua.com.pl