Kandydoza badania diagnostyczne – rodzaje i przygotowanie

Jedną z najczęściej spotykanych grzybic układowych jest kandydoza. Jest to zakażenie wywoływane przez drożdżaki z rodzaju Candida. Dominującym wśród Candida spp. gatunkiem jest grzyb Candida albicans odpowiedzialny za ok. 60% wszystkich zakażeń grzybiczych. Kandydoza – jakie badania powinno się wykonać? Jak leczyć kandydozę? Sprawdź!

Kandydoza – badania diagnostyczne

Objawy grzybic wywołanych przez drożdżaki Candida są nieswoiste, dlatego zazwyczaj do postawienia diagnozy niezbędne jest wykonanie badania mikrobiologicznego. Bardzo istotnym elementem takiego badania jest wybór odpowiedniego materiału klinicznego i poprawne pobranie próbki. Poniżej przedstawione zostały przykłady materiałów pobieranych do analizy w zależności od podejrzenia1.

Badanie na kandydozę skóry

W przypadku podejrzenia grzybicy powierzchniowej, podskórnej lub grzybicy uogólnionej pobiera się próbki ze skóry. Powierzchnia zmienionego chorobowo miejsca (łuszcząca się zmiana) najpierw zostaje odkażona 70% alkoholem etylowym, następnie pobiera się z niej zeskrobinę skórną. Ze zmian pęcherzykowych do badania pobiera się wierzchołek pęcherzyka. Jeżeli występują wysięki zapalne, pobrany zostaje wymaz przy pomocy wymazówki1.

Candida – diagnostyka paznokci

Przy podejrzeniu grzybicy paznokci należy odkazić płytkę paznokciową 70% alkoholem etylowym, następnie za pomocą skalpela zeskrobać powierzchnię płytki paznokciowej. Do badania powinny trafić głębsze warstwy, dlatego pierwszą partię należy odrzucić. Do badania można wykorzystać też obcięte nożyczkami fragmenty paznokci oraz materiał spod paznokcia1.

Badanie na Candida – włosy

Jeśli ognisko zakażenia wskazującego na grzybicę występuje na głowie, do badań mikrobiologicznych pobiera się włosy. Należy pobrać co najmniej 10–15 włosów ze środka takiego ogniska1.

Kandydoza – badanie krwi

Krew pobiera się u pacjentów, u których istnieje podejrzenie głębokiego zakażenia grzybiczego (narządowego lub uogólnionego). Krew należy pobrać ok. 30 minut przed wystąpieniem maksymalnej gorączki. Do badania potrzebne są dwie próbki krwi z dwóch różnych miejsc1.

Badanie na kandydozę – mocz

Kolejnym materiałem wykorzystywanym w diagnostyce zakażenia grzybiczego jest mocz. Do badań mikrobiologicznych pobiera się mocz z pierwszej porannej porcji, metodą środkowego strumienia. Do pobrania wykorzystuje się cewnik lub nakłucie nadłonowe pęcherza moczowego1.

U kobiet do badań służy także materiał z pochwy i szyjki macicy. Pobierany jest wymaz lub aspirat za pomocą strzykawki1.

Candida – badanie kału

Kał przy zakażeniach grzybiczych pobiera się do badań stosunkowo rzadko, jedynie w uzasadnionych klinicznie przypadkach, ponieważ bardzo często pojawia się później problem w interpretacji wyników. Dodatni wynik takiego badania nie zawsze oznacza bowiem zakażenie1.

Badanie na Candida w jamie ustnej

Jeżeli lekarz na podstawie objawów stwierdzi, że u pacjenta rozwinęła się kandydoza jamy ustnej, najprawdopodobniej zleci badanie plwociny. Pobiera się ją rano, na czczo, zaraz po umyciu zębów i przepłukaniu jamy ustnej przegotowaną wodą. Materiał można pobrać samodzielnie, przez głębokie odkrztuszenie1.

Candida badanie – cena

Ceny badań na kandydozę zależą od laboratorium, dlatego najlepiej sprawdzić cennik wybranego miejsca. Nie trzeba jednak wykonywać takiego badania na własny koszt. Zamiast tego można udać się np. do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie.

Kandydoza – diagnostyka i co dalej?

Dalsze postępowanie zależy przede wszystkim od tego, jaki będzie wynik badania mikrobiologicznego. Duże znaczenie ma również fakt, gdzie rozwinęło się zakażenie. Przykładowo przy grzybiczym zapaleniu gardła przyjmuje się leki przeciwgrzybicze oraz leki o działaniu antyseptycznym, grzybobójczym i odkażającym. Ponadto stosuje się produkty takie jak Chlorchinaldin VP, czyli tabletki do ssania, które hamują rozwój infekcji jamy ustnej i gardła2.

Chlorochinaldol jest chlorowcopochodną 8-hydroksychinoliny o działaniu m.in. przeciwgrzybiczym. Na chlorochinaldol wrażliwe są różne drobnoustroje, w tym Candida albicans.

Nie ulega wątpliwości, że kandydozę należy leczyć. Dlatego po otrzymaniu wyników badań mikrobiologicznych udaj się do swojego lekarza, który zaplanuje odpowiednią terapię.

Bibliografia:

  1. Rogalska M., Diagnostyka zakażeń grzybiczych, Medycyna Praktyczna, 2017.
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego: Chlorchinaldin VP (dostęp: 2021.12.30.).

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here