KDF w maju

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza w maju na seanse w ramach Klubu Dobrego Filmu.

Cykl pod nazwą „Pozytywnie!” rozpocznie wzruszająca historia chłopca z deformacją twarzy, który dzięki wsparciu i miłości rodziców wciąż cieszy się życiem. W rolach głównych Julia Roberts i Owen Wilson. Później, jak u Hitchcocka napięcie będzie jeszcze wzrastać, a nasze seanse opowiedzą o nietypowej przyjaźni nastolatka z życiowym lekkoduchem (wspaniała rola Billa Murraya), nowym życiowym starcie w filmie reżyserowanym przez Toma Hanksa oraz ułomnościach zwyciężonych humorem i wiarą w życie. Wszystkie seanse odbywać się będą w każdą środę miesiąca w sali widowiskowej ChBP przy ulicy Partyzantów 40, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Praziomek: 6, 7 maja godz. 14.00, godz. 16.00; 8 maja godz. 14.00; 9 maja godz. 13.30, ZORZA

Avengers: Koniec gry: 6, 7, 9 maja godz. 17.00, godz. 20.30 (ChDK); 8 maja godz. 16.00, godz. 19.30 (ZORZA); 10 maja godz. 20.15 (ChDK), 11 maja godz. 17.00 (ChDK), 12 maja godz. 19.30 (ChDK)

Hellboy: 6 maja godz. 20.30, 7 maja godz. 18.00, 9 maja godz. 15.30, ZORZA

Przypływ wiary: 6 maja godz. 18.00, 7 maja godz. 20.30; 9 maja godz. 21.00, ZORZA

DKF: Kapitan: 9 maja godz. 18.00, ZORZA

Manu. Bądź sobą!: 10 maja godz. 14.00 (ZORZA), godz. 10 maja godz. 16.00 (ChDK), 11 maja godz. 11.00, godz. 13.30 (ZORZA), godz. 15.00 (ChDK); 12 maja godz. 11.00, godz. 13.30 (ZORZA), godz. 15.00 (ChDK)

Słodki koniec dnia: 10 maja godz. 18.30; 11, 12 maja godz. 18.00, ZORZA

Trzy kroki od siebie: 10 maja godz. 16.00, godz. 20.30; 11 maja godz. 15.30, godz. 20.00; 12 maja godz. 20.00 (ZORZA)

Muzyczne otwarcie amfiteatru w Kumowej Dolinie

31 maja o godz. 20.30 zaplanowano niepowtarzalną inaugurację działalności odnowionego amfiteatru w Kumowej Dolinie. W programie największa produkcja muzyczna Chełmskiego Domu Kultury – koncert „Opole ‘80”. Dwie edycje tego widowiska zgromadziły na spektaklach kilkanaście tysięcy widzów, a tym razem artyści zaserwują publiczności niepowtarzalną mieszankę największych hitów lat osiemdziesiątych. Jak zapowiadają organizatorzy, koncert ma być wiernym odwzorowaniem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Na scenie amfiteatru zaprezentują się chełmscy artyści, którzy wcielą się w rolę największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Usłyszymy, m.in. przeboje z repertuaru Izabeli Trojanowskiej, Krystyny Prońko, Andrzeja Zauchy, zespołów Maanam, Perfect czy Vox. Artystom będzie towarzyszyć festiwalowa orkiestra, złożona z najlepszych chełmskich muzyków.

Wokaliści, tancerze, chórki i konferansjerzy wystąpią w kostiumach i charakteryzacji zbliżonych do stylizacji artystów oryginalnie występujących na opolskim festiwalu. Scenografia także będzie ściśle nawiązywać do festiwalowych dekoracji.

Nie zabraknie podświetlanej podłogi i specjalnych, charakterystycznych iluminacji. To ma być wielki muzyczny show. Bilet w cenie 25 zł (na biletach do amfiteatru jest oznaczony tylko wybrany sektor i ławka. Nie ma wyznaczonych miejsc indywidualnych).

Lady Pank w Kumowej Dolinie

Legendarny polski zespół rockowy „Lady Pank” wystąpi w amfiteatrze w Kumowej Dolinie 2 czerwca o godz. 20.30. Podczas 37-letniej działalności zespół wydał ponad 20 płyt, które pobiły wszelkie rekordy popularności czyniąc „Lady Pank” jedną z największych legend polskiego rocka. Przeboje: „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona”, „Tańcz głupia, tańcz”, „Mała Lady Punk”, „Zamki na piasku” czy „Zawsze tam, gdzie ty” na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i wychowały już kilka pokoleń słuchaczy.

W 2018 roku ukazał się album „LP1” czyli pierwsza, kultowa płyta nagrana na nowo z gośćmi, m.in.: Katarzyną Nosowską, Kasią Kowalską, Maciejem Maleńczukiem, Arturem Rojkiem czy Tomkiem Organkiem. Lady Pank jest pierwszym polskim zespołem, który posiada oficjalne radio internetowe „RMF Lady Pank” dostępne w serwisie internetowym rmfon.pl.

Zespół jest również laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Kilku platynowych płyt czy Bursztynowego Słowika. Koncerty Lady Pank to blisko dwugodzinne show, złożone z samych przebojów znanych wszystkim od ponad trzech dekad. Bilet 45 zł.

Moja Przygoda w Muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie jest lokalnym organizatorem ogólnopolskiego konkursu ogłaszanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Konkurs w ramach Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zapoznanie się z wybranymi wystawami Muzeum Ziemi Chełmskiej w zakresie archeologii, etnografii, przyrody, sztuki dawnej, sztuki współczesnej.

Uczestnicy konkursu powinni poznać ekspozycje muzealne, prezentowane w roku 2018/2019 i wykonać jedną lub więcej prac plastycznych, związanych tematycznie z wybranym eksponatem lub zespołem eksponatów, oddać nastrój i atmosferę towarzyszącą zwiedzaniu ekspozycji. Uczestnik konkursu powinien dokonać wyboru, co wywarło na nim największe wrażenie i przedstawić to w swojej wizji artystycznej. Uczestnicy mogą realizować projekty artystyczne w ramach zajęć szkolnych lub zajęć w instytucjach i ośrodkach kultury.

Przedszkola i szkoły mogą zgłosić dowolną liczbę uczestników. Każdy uczestnik może dostarczyć maksymalnie trzy prace. Nadesłane lub dostarczone prace będą oceniane w pięciu grupach wiekowych (I gr. – 5-6 lat, II gr. 7-9 lat, III gr. – 10-12 lat, IV gr. 13-15 lat, V gr. 16-18 lat). W każdej grupie wiekowej zostaną przyznane trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej organizowanej przez Muzeum. Technika wykonanych prac jest dowolna. Prace należy dostarczyć do 6 maja br. na adres: Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, ul. Lubelska 55, 22-100 Chełm. Szczegółowe informacje: tel. nr 503 798 363, e-mail: biblioteka@mzch.pl.

51. Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy

Ogólnopolskie Spotkania Lalkarzy to przegląd najciekawszych amatorskich teatrów lalkowych z Polski jak i prezentacje profesjonalnych zespołów teatralnych. Spotkaniom, zaplanowanym w dniach 23-26 maja w Chełmskim Domu Kultury, będą towarzyszyć pokazy metodyczne, multimedialne, wystawy, animacje, happeningi, konkursy na lalkę, plakat, zdjęcie. ​Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Zaproszenie do muzeum

Od 1 maja br. w Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 można oglądać wystawę „Jeden wiek – wiele dróg. Sztuka polska XX wieku”. Ekspozycję tworzy ponad sto dzieł z kolekcji Muzeum Lubelskiego, prezentujących wybrane zjawiska w malarstwie i rzeźbie polskiej XX wieku. Wystawa ukazuje dynamikę przemian, odmienność poszukiwań artystycznych, zróżnicowane odniesienia do tradycji i współczesności.

Przedstawione są prace artystów z międzywojennych ugrupowań artystycznych, takich jak Formiści, Rytm, Bractwo św. Łukasza, Wileńskie Towarzystwo Artystów Plastyków, Komitet Paryski, a także dzieła reprezentujące powojenną twórczość związaną z szerokim nurtem nowoczesności, sztuką metaforyczną i abstrakcyjną.

Wystawa akcentując rytm przemian w sztuce XX wieku, zwraca jednocześnie uwagę na pojedyncze, oryginalne prace wybitnych artystów – Wacława Borowskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Jana Cybisa, Tytusa Czyżewskiego, Zbigniewa Dłubaka, Romana Kramsztyka, Henryka Kuny, Tadeusza Makowskiego, Tymona Niesiołowskiego, Barbary Zbrożyny i wielu innych. Kuratorzy wystawy: Bożena Kasperowicz, Marcin Lachowski, Łukasz Wiącek.

Wernisaż w Dubience

Nadbużańskie Stowarzyszenie Miłośników Gminy Dubienka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dubience zapraszają na niezwykły wernisaż malarstwa. Zostaną na nim zaprezentowane prace nieżyjącej już Agnieszki Janiuk. Wernisaż zaplanowano 7 maja o godz. 15.00 w GOK w Dubience. Wystawa potrwa do 22 maja br.