Kibice „Koziołków” protestują przeciwko meczom w niedziele

Żużlowcy Speed Car Motoru poznali terminarz PGE Ekstraligi. Pierwszym rywalem naszego zespołu, powracającego po 23 latach do najwyższej klasy rozgrywkowej, będzie GKM Grudziądz. Spotkanie odbędzie się na stadionie przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie w niedzielę, 7 kwietnia.


I będzie to jeden z dwóch meczów na 14! w rundzie zasadniczej, które nasza drużyna pojedzie w niedzielę. Pozostałe z udziałem „Koziołków” odbędą się w piątki i będą transmitowane przez Eleven Sports. To nie spodobało się Stowarzyszeniu Kibiców Lubelskiego Żużla „Speedway Euphoria”, którzy postanowili w piątek wysłać list otwarty do władz PGE Ekstraligi. Oto jego treść:

„Po 23 latach spełniły się nasze marzenia i wracamy do najwyższej klasy rozgrywkowej. Już od ponad dwóch miesięcy, wciąż nie dowierzając, żyjemy wizją goszczenia w Lublinie najlepszych zawodników świata, licznych grup kibiców, gości oraz okazją do wspierania Motoru na stadionach w całej Polsce. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na publikację terminarza rozgrywek. To, co zobaczyliśmy w jego pierwszej wersji, bardzo nas zbulwersowało. Na 14 kolejek ligowych tylko dwa spotkania przyjdzie nam rozegrać w niedzielę! Wszystkie nasze mecze wyjazdowe zaplanowano na piątek.

Rozumiemy, że telewizja, jako główny sponsor Ekstraligi, ma swoje wymagania i znaczący głos w procesie tworzenia harmonogramu rozgrywek. Czy jednak NC+ poprzez swój wkład wykupiło również prawo do dyskryminowania i nierównego traktowania drużyn? Mamy nadzieję, że tak nie jest.

Wielu kibiców Motoru Lublin dojeżdża na mecze domowe z okolicznych miejscowości, lub z nieco bardziej odległej Warszawy. Dla wielu osób piątkowe wieczory są również często czasem spędzanym w pracy. Wyznaczenie większości meczów w Lublinie właśnie na ten dzień, od najbardziej wytrwałych wymagało będzie reorganizacji grafiku w pracy lub korzystania z urlopów. Niestety, spore grono będzie zmuszone zrezygnować z regularnego odwiedzania stadionu.

Odrębnym tematem są mecze wyjazdowe. W poprzednich latach wielokrotnie udowadnialiśmy, że odległość nie stanowi dla nas problemu. Najlepszym przykładem jest wypełnienie sektora gości w oddalonym o ponad 400 kilometrów Rybniku. Wyjazdy są dla nas świętością i chcemy mieć możliwość wspierać Naszą Drużynę w całej Polsce! Ta możliwość została nam brutalnie odebrana poprzez skandaliczne zaplanowanie terminarza. Wszystkie 7 spotkań mamy do odjechania w piątki! Dotarcie do najbliższej nam na mapie żużlowej Ekstraligi Częstochowy, to konieczność wyjazdu z Lublina 5 godzin przed rozpoczęciem meczu. Z wiadomych względów dla większości z nas będzie to przeszkoda nie do pokonania.

Czy aby na pewno pusty sektor gości, nawet w meczu transmitowanym przez telewizję, podnosi prestiż rozgrywek? Czy mniejsza frekwencja na stadionach będzie w dłuższej perspektywie. korzystna? Rozumiemy konieczność rozszerzenia rozgrywek na inny dzień niż niedziela. Czy jednak muszą być to aż dwa mecze? Od dziesiątek lat żużel kojarzony jest z niedzielą. Nie dajmy zniszczyć tej tradycji.

Mamy nadzieję, że przedstawiona wersja terminarza okaże się jedynie jego wstępną, nieudaną propozycją. Liczymy na rozsądną analizę sytuacji, weryfikację terminarza i sprawiedliwego rozkładu spotkań.

W pełni popieramy apel kibiców GKMu (https://www.facebook.com/GKMGrudziadz/posts/2384610608238760) i liczmy na poparcie całego środowiska żużlowego”. #żużlowaniedziela

Rozkład jazdy Speed Car Motoru w sezonie 2019

7 kwietnia (niedziela): MRGARDEN GKM Grudziądz (dom)
12 kwietnia (piątek): Cash Broker Stal Gorzów Wlkp. (wyjazd)
26 kwietnia (piątek): forBET Włókniarz Częstochowa (w)
3 maja (piątek): Fogo Unia Leszno (d)
10 maja (piątek): Falubaz Zielona Góra (w)
24 maja (piątek): Get Well Toruń (d)
31 maja (piątek): Betard Sparta Wrocław (w)
7 czerwca (piątek): Betard Sparta (d)
21 czerwca (piątek): Get Well (w)
28 czerwca (piątek): Falubaz (d)
26 lipca (piątek): Fogo Unia (w)
2 sierpnia (piątek): forBET Włókniarz (d)
11 sierpnia (niedziela): Cash Broker Stal (d)
23 sierpnia (piątek): MRGARDEN GKM (w)