Kiedy wybrać się do kardiologa?

Choroby serca i układu sercowo-naczyniowego to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych występujących w naszym społeczeństwie. Stresujący styl życia, brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta należą do głównych przyczyn tego rodzaju zachorowań. Kiedy należy zwrócić się o pomoc kardiologa i rozpocząć leczenie?

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiologia to dziedzina medycyny specjalizująca się w leczeniu wrodzonych i nabytych wad serca oraz układu sercowo-naczyniowego. Kardiolog zajmuje się również leczeniem chorób wieńcowych, nadciśnienia i niedociśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca. Wszystkie wspomniane wyżej schorzenia nieleczone mogą prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci.

Jakie niepokojące objawy powinny nas skłonić do wizyty u kardiologa?

U wielu osób, zwłaszcza w starszym wieku, występuje nadciśnienie tętnicze. W takiej sytuacji zawsze niezbędna jest konsultacja z kardiologiem, który zaleci odpowiednie leczenie (zwykle farmakologiczne) mające na celu unormowanie ciśnienia. Inne objawy mogące świadczyć o chorobie serca lub układu sercowo-naczyniowego to duszności, zaburzenia rytmu serca, zmęczenie po wysiłku oraz obrzęki nóg. Bardzo niepokojące są również bóle w klatce piersiowej, które nigdy nie powinny być lekceważone, gdyż mogą wskazywać nawet na zawał serca. Do kardiologa powinny się również zgłosić osoby, u których badania wykazały podwyższony poziom cholesterolu.

Jak wygląda wizyta u kardiologa?

Przed każdą konsultacją z kardiologiem mierzone jest ciśnienie pacjenta, przeprowadza się także badanie elektrokardiograficzne (EKG). Lekarz analizuje wyniki tych badań, a następnie przeprowadza wywiad z pacjentem, by uzyskać informacje na temat jego kondycji fizycznej, ogólnego stanu zdrowia i stylu życiu. W zależności od tego na jakie dolegliwości skarży się pacjent kardiolog zleca dalszą diagnostykę.

Umów się na wizytę do kardiologa w Lublinie.

Jakie badania może zlecić kardiolog?

W przypadku podejrzenia występowania zmian lub wad w sercu konieczna jest echokardiografia, która wykazuje również wszelkie nieprawidłowości w pracy serca spowodowane na przykład nadciśnieniem. Osoby cierpiące na nadciśnienie kieruje się zwykle na badanie za pomocą Holtera ciśnieniowego, który przez całą dobę monitoruje skoki ciśnienia u pacjenta.

W przypadku podejrzenia choroby niedokrwiennej serca wykonywana jest koronarografia, która pozwala na wykrycie zwężeń w tętnicach wieńcowych. Badanie polega na wprowadzeniu do żył kontrastu za pomocą specjalnego cewnika. Wczesna diagnostyka daje duże szanse na skuteczne leczenie dolegliwości pacjenta.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here