Kino Kobiet, czyli filmowe czwartki w Zorzy

Kino Kobiet to cykl seansów zorganizowanych przez CKF Zorza przeznaczonych wyłącznie dla Pań. Prezentowane filmy będą poruszać tzw. tematykę kobiecą, opowiadać o kobietach lub będą przez kobiety zrobione.

Każda Pani uczestnicząca w czwartkowym pokazie Kina Kobiet po okazaniu biletu kinowego uzyska rabat u naszych Partnerów: Marex Chełm – 15 proc., Babeczki Studio Urody – 20 proc., Follow Me Agnieszka Suchecka – 15 proc., Bralette – sklep z bielizną – 15 proc., Zajazd Trzy Dęby – 20 proc. Uczestniczki Kina Kobiet otrzymają karnety do zbierania pieczątek. Po uzbieraniu kompletu pieczątek karnety wezmą udział w finałowym konkursie z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez partnerów cyklu. 12 marca o godz. 20.45 Kino Kobiet zaprasza do Ameryki, lat sześćdziesiątych XIXw. w filmie Grety Gerwig „Małe kobietki”. O filmie: Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee. Marmee wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu. Córki pani March – stateczna Meg, żywa jak iskra Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy – starają się, jak mogą, by urozmaicić swoje naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy życie, chociaż boleśnie odczuwają nieobecność ojca. Bez względu na to, czy układają plan zabawy czy zawiązują tajne stowarzyszenie, dosłownie wszystkich zarażają swoim entuzjazmem. Poddaje mu się nawet Laurie, samotny chłopiec z sąsiedniego domu, oraz jego tajemniczy, bogaty dziadek.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Jumanji: Następny poziom: 2, 3, 4, 5, marca godz. 13.30, godz. 15.45 (ZORZA);
Swingersi: 2, 4 marca godz. 16.00, 20.30; 3, 5 marca godz. 18.30, 20.30; 6 marca godz. 16.00; 7, 8 marca godz. 15.15 (ZORZA);
DKF Rewers: Biały, biały dzień: 5 marca godz. 18.00 (ZORZA);
Bad Boy: 2, 3, 4 marca godz. 18.30, 21.00 (ZORZA);
Richard Jewell: 2, 4 marca godz. 18.00; 3, 5 marca godz. 16.00 (ChDK);
Szybcy i śnieżni: 6 marca godz. 14.00; 7 marca godz. 11.00, godz. 13.15 (ZORZA);
Sala samobójców. Hejter: 6 marca godz. 18.15, 21.00; 7, 8 marca godz. 17.15, godz. 20.00 (ZORZA).

Spektakl pt,, Między Łóżkami”

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18 kwietnia o godz. 18.00 na spektakl w reżyserii Artura Barcisia. ,,Między Łóżkami” to inteligentna komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko. Para 50-latków godzących się uprawiać seks na antenie radiowej, włamywacze zawodowiec i amator-księgowy, starzejąca się gwiazda rocka Tommy Quick i jego młodociana fanka pragnąca przeżyć z nim ten pierwszy raz, szef clubu go-go, który musi zwolnić nieudolną striptizerkę, taksówkarka bez zmysłu orientacji w terenie i inni.

W sumie 15 postaci granych brawurowo przez piątkę znakomitych aktorów. Doskonała zabawa, ale również refleksja i wzruszenie. Po prostu dobry teatr, w doborowej obsadzie: Joanna Kurowska, Artur Barciś, Radosław Pazura, Lesław Żurek, Karolina Sawka. Bilety w cenie 90 zł. i 80 zł do nabycia w ChDK oraz na stronie www.kupbilecik.pl i www.biletyna.pl. Więcej informacji na : www.teatrgudejko.pl.

Dzień Kobiet w Leśniowicach

Wójt Gminy Leśniowice zaprasza 9 marca o godz. 17.00 do Domu Przyjęć „Słowianka” w Rakołupach Dużych na Gminny Dzień Kobiet. Wystąpią muzycy z zespołu „Vox” oraz gminne zespoły śpiewacze. Gwarantowany transport i poczęstunek. Potwierdzenie przybycia do 4: tel. nr 82 567 54 94.

Jesienne pejzaże

Pracownia plastyczna Color Wheel Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie zaprasza na wystawę. „Jesienne pejzaże”. Prace wykonane techniką eco printu zachwycają oryginalnością, kolorystyką i subtelnością. Wystawa czynna do 5 marca w Galerii „Na Górce” Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie przy ul. Pocztowej 41.

Wystawa malarska Artura Szczypika

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Artura Szczypika. Obrazy można obejrzeć w siedzibie biblioteki, przy ulicy Pocztowej 54 w dniach od 8 lutego do 24 marca w godzinach jej otwarcia. Artur Szczypik urodził się w Siedliszczu. Malarstwem interesuje się od szkoły podstawowej. Lubi fotografować pejzaże, one też są głównym tematem kompozycji, które później służą jako punkt wyjścia przy malowaniu obrazów.

Uczestniczył w plenerach malarskich (Siedliszcze, Rejowiec ), brał udział w wielu wystawach zbiorowych (Chełm, Łęczna, Kock, Warszawa, Toruń). Jest członkiem Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu. Malarskie zainteresowania A. Szczypika oscylują wokół tradycyjnego pejzażu. Autor w technice olejnej przybliża swoje najbliższe otoczenie zazwyczaj w kompozycjach otwartych.

Koncert Sławka Uniatowskiego

Chełmski Dom Kultury zaprasza 27 marca o godz. 19.00 na koncert „The Best of” czyli wyjątkowy koncert z autorskimi utworami Sławka Uniatowskiego oraz jego największych idoli: Zbyszka Wodeckiego, Andrzeja Zauchy i Franka Sinatry. Podczas koncertu nie zabraknie takich utworów jak „Honolulu”, czy „5 rano”. Wyjątkowe aranżacje oraz ciepły barytonowy głos sprawią, że ten wieczór na długo pozostanie w pamięci publiczności.Sławek Uniatowski – wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista.

Urodził się 11 maja 1984 roku w Toruniu, już jako pięciolatek rozpoczął przygodą z instrumentami klawiszowymi. Jako nastolatek zaczął komponować i pisać teksty piosenek, współtworzył toruński zespół Kije, w którym komponował oraz grał na syntezatorach. Pod koniec 2008 roku założył zespół Uniatowski Project. Uniatowski jako jedyny wokalista z Polski miał przyjemność wystąpić na jednej scenie u boku największego amerykańskiego producenta muzycznego Davida Fostera, współpracującego z Whitney Houston, Celine Dion czy Michaelem Buble.

Ma na swoim koncie również współpracę z takimi gwiazdami jak Zbigniew Wodecki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Kuba Badach. Koncertował w kraju i za granicą z big bandami wykonując repertuar Franka Sinatry, Tony’ego Bennetta, Nat „King” Cole’a, Cheta Bakera czy Ellie Fitzgerald. Bilety w cenie 80-120 zł, do kupienia także na: EBILET.pl | biletyna.pl | kupbilecik.pl

Natchnienia… – wystawa malarstwa Urszuli Bydlińskiej

Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów 40) zaprasza do galerii Nova na cykl „Natchnienia…”, którego inspiracją stał się zachwyt nad malarstwem Madame Tamary Łempickiej i nurtem Art Deco. Autorka wystawy, Urszula Bedlińska, wybiera mniej znane obrazy Łempickiej i fragmemty tych prac odtwarza na płótnie, nadając im wiele cech własnego stylu. Zamysłem stworzenia cyklu była też chęć przybliżenia twórczości T. Łempickiej, jej oryginalnego, rzec by można kobiecego nurtu w sztuce, który święcił triumfy w okresie międzywojennym.

Zauroczenie pięknem otaczającego krajobrazu i ukłon w stronę realizmu mistrzów pejzażu były impulsem do podjęcia prób tworzenia prac o takiej właśnie tematyce – powstało kilka obrazów w stylu m.in. M. Szczepaniaka i rosyjskich malarzy – często na podstawie akwareli, dzięki czemu udaje się uzyskać delikatny, subtelny efekt w obrazie olejnym niczym akwarela właśnie. Wystawę można oglądać do końca lutego br. Urszula Bydlińska – ur. w Siedliszczu w latach 70. XX wieku.

Absolwentka UMCS w Lublinie (kierunek historia). Zajmuje się malarstwem amatorsko, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię, tworzy także kopie prac znanych autorów (zwłaszcza Art Deco i twórczość Tamary Lempickiej). Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną. Mieszka i pracuje w gm. Siedliszcze. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.

Teatr „Mały Książę”

Chełmski Dom Kultury zaprasza 28 marca o godz. 17.00 na piękną, ponadczasową historię „Małego Księcia”, opowiedzianą różnymi, niespotykanymi technikami artystycznymi. Będzie to rodzinna wyprawa do świata Małego Księcia na wyciągnięcie ręki. Razem z Teatrem Piasku przeniosą się państwo w niezwykłą opowieść zaprezentowaną przez gwiazdy z wielkiego ekranu – programu „Mam Talent” – Tatianę Galistynę i VLODYR-a. Unikalne widowisko będzie malowane na żywo piaskiem, światłem, na wodzie oraz techniką szybkiego malowania (Speed Painting).

Te techniki wraz z grą aktorów, świateł i cieni pozwolą przenieść się w niezwykły świat Małego Księcia i zobaczyć wspaniałe widowisko artystyczne. Zwyciężczyni „Mam Talent” Tatiana Galityna na podstawie kultowej opowieści Mały Książę wg Antoine de Saint – Exupery rozpali serca zarówno dużych i małych widzów, pokaże inne oblicze sztuki i przypomni piękną opowieść, z która każdy jako dziecko miał okazję się zetknąć. Dopełnieniem niezapomnianego, ponadgodzinnego show, jest przepiękna oprawa muzyczna, poruszająca najgłębsze emocje i przenosząca nas na magiczną planetę Małego Księcia.

Ta pełna ciepła opowieść nauczy dzieci ponadczasowych wartości i przypomni dorosłym o potędze prawdziwej przyjaźni. „Mały książę” to genialna opowieść dla całej rodziny, która więcej mówi o życiu, niż grube, uczone księgi. Spektakl polecany jest dla dorosłych oraz dzieci od 5-ego roku życia. Trwa 55 minut bez przerwy. Więcej informacji na temat tego wydarzenia na stronie teatrpiasku.pl. Bilety od 55 zł, dostępne również na www.teatrpiasku.pl

Wystawa prac Zenona Waśniewskiego

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 56A można oglądać wystawę dzieł Zenona Waśniewskiego. W 128. rocznicę urodzin artysty zaprezentowane są prace artysty zakupione do zbiorów Muzeum. Zakup 48 prac (do tej pory znajdowały się w prywatnej kolekcji) był możliwy dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019 r. Chełmskie Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 135 prac Z. Waśniewskiego (1891-1945), które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawę czasową „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie” będzie można oglądać do 15 kwietnia 2020 r. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie”.

Archeologia Ukrainy

Do 5 kwietnia 2020 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie można obejrzeć wystawę „Ukraina przed wiekami”. Została ona przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.

Koncert kabaretowy Artura Andrusa

7 marca br. o godz. 19.00 w Chełmski Dom Kultury zaprasza na „Koncert kabaretowy” Artura Andrusa. Artysta wraz z zespołem zaprezentuje chełmskiej publiczności swoje największe przeboje oraz utwory z najnowszej płyty „Sokratesa 18”. Album mówi o podróżach – dalekich i bliskich. O miejscach, w których autor był i takich, w których go nie było, bo niektóre nawet nie istnieją. O uczuciach własnych i cudzych, przeżytych, zauważonych, zasłyszanych i zmyślonych. Trochę poważnie i trochę nie. Usłyszymy m.in.: „Babę na psy”, „Piłem w Spale, spałem w Pile”, „Ciocię w gablocie”, czy „Szybciej, wyżej, mocniej”.

Koncert będzie przeplatany wierszami, humorystycznymi komentarzami, ciekawymi anegdotami – zawsze na najwyższym poziomie. Artur Andrus jest dziennikarzem i kabareciarzem, którego twórczość znają i podziwiają fani w każdym wieku. Artysta przez wiele lat prowadził program „Powtórka z rozrywki” w radiowej Trójce, występował również w serialu kabaretowym „Spadkobiercy” TV4 . Współpracuje ze „Szkłem Kontaktowym” w telewizji TVN24.

Satyryk występuje na koncertach i festiwalach w całej Polsce. Jego recitale cieszą się dużą popularnością, a krążki sprzedają się w rekordowych ilościach. Do tej pory artysta nagrał pięć albumów, z których „Myśliwiecka” i „Cyniczne córy Zurychu” pokryły się platyną. Arturowi Andrusowi podczas koncertów towarzyszą cenieni muzycy: Wojciech Scec, Łukasz Borowiecki, Łukasz Poprawski, Paweł Żejmo. Bilety od 99 zł. Przed zakupem biletu należy zapoznać się z regulaminem bileterii oraz regulaminem Organizatora. Regulamin Organizatora dostępny na stronie: www.mua.com.pl