Kino letnie „Pod gwiazdami”

Kino letnie „Pod Gwiazdami”, organizowane jest tradycyjnie przez Chełmski Dom Kultury.

Spektakle odbywają się w sierpniowe czwartki, po zapadnięciu zmroku. W tym roku organizowane są w Amfiteatrze w Kumowej Dolinie, z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Kolejne seanse zaplanowano: 06.08. – „Manhattan”; 13.08. – „Czekolada”; 20.08. – „Impostor: test na człowieczeństwo”; 27.08. – „Milczenie owiec”.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

3 sierpnia, poniedziałek
13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Scooby-doo!, Zorza
20.15 – Polowanie, Zorza

4 sierpnia, wtorek
13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Scooby-doo!, Zorza
20.15 – Polowanie, Zorza

5 sierpnia, środa
13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Scooby-doo!, Zorza
20.15 – Polowanie, Zorza

6 sierpnia, czwartek
13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Scooby-doo!, Zorza
20.15 – Polowanie, Zorza

7 sierpnia, piątek
13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Jezioro dzikich gęsi, Zorza
20.30 – Włoskie wakacje, Zorza

8 sierpnia, sobota
13. 30 – Scooby-doo!, Zorza
15. 45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Włoskie wakacje, Zorza
20.15 – Jezioro dzikich gęsi, Zorza

9 sierpnia, niedziela
13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Jezioro dzikich gęsi, Zorza
20.30 – Włoskie wakacje, Zorza

Turniej w Leśniowicach

8 sierpnia zaplanowano „Otwarty Turniej Piłki Nożnej” o puchar Wójta Gminy Leśniowice. Impreza odbędzie się na boisku „Orlik” w Leśniowicach. Zapisy uczestników prowadzone do 6 sierpnia pod nr tel. 82 567 54 94.

Wakacje w muzeum

Jak co roku Muzeum Ziemi Chełmskiej organizuje zajęcia wakacyjne. W tym roku jednak z uwagi na obowiązujący stan epidemii COVID-19 liczba uczestników ograniczona została do 8. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

5 sierpnia (środa)

ul. Lubelska 56 A, godz. 10.00
Etno design – z wiejskiej chaty na salony
Jednym z trendów we współczesnym projektowaniu wnętrz jest wykorzystanie elementów ludowych (nie zawsze rodzinnych pamiątek) do dekoracji mieszkań. Świadomie zestawiana jest nowoczesna przestrzeń ze starymi lub nawiązującymi do stylu ludowego współczesnymi przedmiotami. Uczestnicy warsztatów obejrzą autentyczne eksponaty stanowiące wyposażenie dawnej izby wiejskiej, a następnie zaprojektują współczesne wnętrze w oparciu o obejrzane przedmioty.
Oferta skierowana jest do dzieci w wielu 6–12 lat. Czas trwania: ok. 1 godz.

6 sierpnia (czwartek)

ul. Lubelska 57, godz. 10.00
Występowanie rzadkich gatunków ptaków w okolicach Chełma
Prelekcja połączona z oprowadzaniem po wystawie stałej Skarby przyrody.
Oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

7 sierpnia (piątek)

ul. Lubelska 57, godz. 10.00
Golem. Jedną z najbardziej fascynujących i zarazem tajemniczych pamiątek po chełmskich Żydach jest Golem. Według legendy został stworzony przez rabina Eliasza ben Jehudę, zwanego Baal-Szem Tow. Mędrzec dzięki tajemnej wiedzy kabalistycznej ożywił glinianego mocarza. Jaki jest ciąg dalszy tej fascynującej historii? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się z filmu animowanego „The Golem of Rabbi Elijah – The legend of the Golem of Chelm“. Zostaną także wprowadzeni w piękny świat liter hebrajskich, któremu towarzyszyć będą warsztaty kaligrafii liter alef – bet. Warsztaty we współpracy ze Szkołą Językową Five o’clock będą odbywały się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Zajęcia bezpłatne.
Oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

ul. Lubelska 57, godz. 12.00
Wędrówki ptaków
Zajęcia opowiadają o fascynującym zjawisku, jakim są wędrówki ptaków. Uczestnicy dowiedzą się m.in. które ptaki i dlaczego podejmują wędrówki, co skłania je do długiej i czasami ryzykownej podróży. Ponadto poruszone zostaną takie zagadnienia jak nawigacja ptaków w czasie wędrówki,
sposób lotu i jego wpływ na wybieraną trasę. Można się będzie również dowiedzieć kiedy ptaki „nauczyły się” wędrować. Na zakończenie uczestnicy zajęć uzupełnią karty pracy.
Oferta skierowana do uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

11 sierpnia (wtorek)

ul. Św. Mikołaja 4, godz. 10.00
Poszukiwacz skarbów zwiedza muzeum
W trakcie zwiedzania wystawy Sztuka sakralna uczestnicy usłyszą historię dawnej kaplicy pw. Świętego Mikołaja. Odkryją tajemnice ukryte w obrazach, poznają znaczenie terminów związanych z muzealnictwem oraz sposób dokumentowania zabytków. Inspirując się wybranym eksponatem wykonają pracę plastyczną.
Oferta kierowana jest do uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

12 sierpnia (środa)

ul. Lubelska 55, godz. 11.00
Dzieje chełmskiej Galerii 72 i jej kolekcja sztuki współczesnej w dokumentacji fotograficznej
Omówienie najznamienitszych obiektów z kolekcji na przykładzie utworów prezentowanych w ramach wystawy Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72.
Oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

ul. Lubelska 57
Sowy – nocne duchy
Na zajęciach uczestnicy poznają gatunki sów występujących w Polsce oraz dowiedzą się o ich zwyczajach i upodobaniach. Zostanie wyświetlony film o sowach, a uczestnicy uzupełnią karty pracy.
Oferta kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1.30 godz.

13 sierpnia (czwartek)

ul. Lubelska 56 A, godz. 10.00
Kolorowe wakacje. Tak malował Zenon Waśniewski
W trakcie zajęć uczestnicy zwiedzą wystawę Obrazy Zenona Waśniewskiego. Poznają sylwetkę Zenona Waśniewskiego – malarza, rysownika, grafika związanego z przedwojennym Chełmem. Dowiedzą się w jakich technikach tworzył, co uwiecznił na obrazach i dlaczego są one dla nas ważne. Inspirując się eksponowanymi dziełami wykonają własną pracę plastyczną.
Oferta kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czas trwania: ok. 1 godz.

14 sierpnia (piątek)

ul. Lubelska 57, godz. 10.00
Pocztówka z wakacji
Zaprojektuj pocztówkę przedstawiającą najpiękniejsze zakątki dawnego lub współczesnego Chełma. Wykonywanie pracy poprzedzone będzie pogadanką i prezentacją fotografii Chełma w XIX i XX wieku.
Warsztaty we współpracy ze Szkołą Językową Five o’clock będą odbywały się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Zajęcia bezpłatne.
Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

Sierpień w Wojsławicach

Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach wznawia swoja działalność imprezowo-kulturalną. W każdy piątek o godzinie 21.00 mieszkańcy zaproszeni są do Kina Letniego „Pod Lipami” urządzonego za budynkiem Domu Kultury w Wojsławicach. 7 sierpnia zaplanowano komedię pt. „Niedobrani”. W kolejnych odsłonach pokazane będą filmy „Świat w ogniu”, „Czwarta władza” oraz „John Wick 3”.

8 sierpnia – Recital pod Lipami połączony ze wspólnym śpiewaniem znanych i lubianych utworów. Wystąpi Jarosław Lackowski. Dobrze znane miejsce za Domem Kultury widzowie zobaczą w nowej odsłonie. Po recitalu publiczność zaproszona jest na godz. 20.00 na „Jam session” przy ognisku. Zachęcona jest też do zabrania ze sobą wszelkiego rodzaju instrumentów.

9 sierpnia – zaproszenie do Domu Kultury na godzinę 15.00 na Rodzinny Seans Filmowy. W ramach tego wydarzenia wyświetlony zostanie film „Cudowny chłopak” z Owenem Wilsonem i Julią Roberts.

16 sierpnia – zaproszenie do Ośrodka Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim na godzinę 14.00. W ramach spotkania przeprowadzone zostaną warsztaty w specjalnie przystosowanych do tego salach. Będą to m.in.: zajęcia stolarskie, decoupage, muzyczno-rytmiczne, plastyczne, majsterkowanie, origami oraz wiele innych atrakcji. Rodzinne popołudnie upłynie nam przy koncercie Kapeli Podwórkowej.

Chełmskie Wakacje Teatralne

Chełmskie Wakacje Teatralne to cykl bezpłatnych, plenerowych spektakli poprzedzonych profilaktycznymi zabawami integracyjnymi dla całych rodzin. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie. Kolejne spektakle na skwerze „Przy Czapli” przy ul. Czarnieckiego zaplanowano w dniach 8 sierpnia i 22 sierpnia (o godzinie 17.00). W razie niepogody spektakl odbędzie się w sali gimnastycznej „MDK przy Czapli” (ul. Czarnieckiego 8).

Wystawa w Chełmskiej Bibliotece Publicznej

W małej galerii Chełmskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Partyzantów 40 można oglądać wystawę pt. „Herby gmin powiatu chełmskiego”. Na ekspozycję składają się reprodukcje herbów miejscowości powiatu chełmskiego wraz z krótkimi legendami przybliżającymi historie powstania danego znaku. Prezentowane na wystawie materiały pochodzą ze zbiorów ChBP oraz ze stron internetowych poszczególnych samorządów. Wystawa czynna do końca sierpnia br.

Wakacyjne Kino ChBP

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci i młodzież we wszystkie wtorki i czwartki lipca oraz sierpnia br. na seanse filmowe w ramach Wakacyjnego Kina ChBP. Pokazy filmów odbywają się w sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40 o godz. 11.00. We wtorki zaplanowano projekcje bajek i filmów animowanych dla najmłodszych, zaś w czwartki dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W zestawie wakacyjnych filmów znajdą się również najnowsze produkcje. Wszyscy zainteresowani zaproszeni są do korzystania z oferty, ale też proszeni są o przestrzeganie zaleceń, określonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Wystawa dla pogorzelców

Dom 7-osobowej rodziny z miejscowości Słowiki-Folwark w województwie mazowieckim spłonął doszczętnie w nocy 11 czerwca br. Wszyscy przeżyli, ale zostali bez dachu nad głową. Wśród pogorzelców jest trójka nieletnich dzieci, których los stoi pod groźbą pobytu w domu dziecka. Ludzie dobrej woli organizują doraźną pomoc, m.in. Stowarzyszenie „Słowiki” prowadzi zbiórkę środków finansowych na specjalnie utworzone subkonto w Lubelskim Banku Spółdzielczym w Końskowoli (48 8741 0004 3700 8408 2000 0010 z dopiskiem: pomoc dla poszkodowanych w pożarze). Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” w Chełmie również włączyło się w pomoc, organizując akcję charytatywną tj. sprzedaż obrazów artystów „Pasji”. Od 15 lipca do 17 sierpnia w wypożyczalni głównej Chełmskiej Biblioteki Publicznej organizowana będzie wystawa malarska artystów „Pasji” połączona ze sprzedażą prac. Ceny obrazów do ustalenia z autorami. Zebrane w ten sposób pieniądze trafią na rachunek rodziny, która wraz z pożarem utraciła swój dobytek.

Koncert Korteza w Kumowej Dolinie

Chełmski Dom Kultury zaprasza 8 sierpnia br. o godz. 21.00 do Amfiteatru w Kumowej Dolinie na koncert Korteza, czyli Łukasza Federkiewicza. Na scenie Kortezowi towarzyszyć będzie zespół w składzie: Jacek Lachowicz, Krzysztof Domański, Lesław Matecki, Tomasz Ziętek i Robert Szymański, który zastąpił Roberta Kretzschmara. Wydarzenie zorganizowane zostanie zgodnie z wytycznymi Głównego Imspektora Sanitarnego. Ilość biletów ograniczona (www.ebilet.pl/muzyka/pop/kortez/; mojbilet.eu/). Obowiązują bilety imienne.

Koncert Raz Dwa Trzy

15 sierpnia br. o godz. 19.00 w Amfiteatrze Kumowa Dolina zagra zespół „Raz Dwa Trzy”. Koncert jest pod hasłem „30 lat jak jeden koncert”, bo zespół świętuje 30-lecie działalności. Bilety 50 – 100 zł. Link do zakupu biletów: https://adria-art.pl/a/RazDwaTrzyChelm. (opr. mo)