Kino letnie „Pod gwiazdami”

Kino letnie „Pod Gwiazdami”, organizowane jest przez Chełmski Dom Kultury. Spektakle odbywają się w sierpniowe czwartki, po zapadnięciu zmroku. W tym roku organizowane są w Amfiteatrze w Kumowej Dolinie, z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Kolejne seanse zaplanowano: 20.08. – „Impostor: test na człowieczeństwo”; 27.08. – „Milczenie owiec”.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

17 sierpnia, poniedziałek
13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Babyteeth, Zorza
20.30 – Włoskie wakacje, Zorza
18 sierpnia, wtorek
13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15. 45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Włoskie wakacje, Zorza
20.15 – Babyteeth, Zorza
19 sierpnia, środa
13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Babyteeth, Zorza
20.30 – Włoskie wakacje, Zorza
20 sierpnia, czwartek
13.30 – Scooby-doo!, Zorza
15.45 – Scooby-doo!, Zorza
18.00 – Włoskie wakacje, Zorza
20.15 – Babyteeth, Zorza
21 sierpnia, piątek
14.00 – SamSam, Zorza
16.00 – SamSam, Zorza
18.00 – Pojedynek na głosy, Zorza
20.30 – Jak być dobrą żoną, Zorza
22 sierpnia, sobota
14.00 – SamSam, Zorza
16.00 – SamSam, Zorza
18.00 – Jak być dobrą żoną, Zorza
20.15 – Pojedynek na głosy, Zorza
23 sierpnia, niedziela
14.00 – SamSam, Zorza
16.00 – SamSam, Zorza
18:00 – Pojedynek na głosy, Zorza
20.30 – Jak być dobrą żoną, Zorza

Wakacje w muzeum

Ostatnie tygodnie zajęć wakacyjnych organizowanych w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Z uwagi na obowiązujący stan epidemii COVID-19 liczba uczestników ograniczona została do ośmiu. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

18 sierpnia (wtorek)
ul. Św. Mikołaja 4, godz. 10.00
Symbol, znak. W trakcie zwiedzania wystawy „Sztuka sakralna” uczestnicy poznają historię dawnej kaplicy pw. Świętego Mikołaja, odnajdą przedstawienie psa, węża, orła, gołębia i smoka na obrazach, dowiedzą się co mówią o nich legendy hagiograficzne. Inspirując się wizerunkiem zwierząt wykonają figurkę techniką origami. Oferta kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czas trwania: ok. 1 godz.

ul. Lubelska 56 A, godz. 12.00
Anioły i święci Pańscy z zalanej wodą Nilu pustyni nubijskiej
Układanie puzzli z wizerunkami chrześcijańskich postaci namalowanych we wczesnym średniowieczu na ścianach katedry w Faras (Sudan) – odkrytej przez polskich archeologów podczas ratowniczych wykopalisk związanych z budową tamy asuańskiej i Zbiornika Nasera na Nilu. Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

19 sierpnia (środa)
ul. Lubelska 56 A, godz. 10.00
Etno design – z wiejskiej chaty na salony. Jednym z trendów we współczesnym projektowaniu wnętrz jest wykorzystanie elementów ludowych (nie zawsze rodzinnych pamiątek) do dekoracji mieszkań. Świadomie zestawiana jest nowoczesna przestrzeń ze starymi lub nawiązującymi do stylu ludowego współczesnymi przedmiotami. Uczestnicy warsztatów obejrzą autentyczne eksponaty stanowiące wyposażenie dawnej izby wiejskiej, a następnie zaprojektują współczesne wnętrze w oparciu o obejrzane przedmioty. Oferta skierowana jest do dzieci w wielu 6-12 lat. Czas trwania: ok. 1 godz.
ul. Lubelska 57, godz. 12.00
Ptaki wokół nas – rozpoznawanie głosów ptaków
Uczestnicy zajęć będą rozpoznawać głosy ptaków występujących w najbliższej okolicy, ze szczególnym uwzględnieniem ptaków prezentowanych na stałej ekspozycji przyrodniczej Skarby przyrody. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonają pracę plastyczną metodą wyklejanki. Oferta skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

20 sierpnia (czwartek)
ul. Lubelska 56 A, godz. 10.00
Kolorowe wakacje. „Tak malował Zenon Waśniewski”. W trakcie zajęć uczestnicy zwiedzą wystawę Obrazy Zenona Waśniewskiego. Poznają sylwetkę Zenona Waśniewskiego – malarza, rysownika, grafika związanego z przedwojennym Chełmem. Dowiedzą się w jakich technikach tworzył, co uwiecznił na obrazami i dlaczego są one dla nas ważne. Inspirując się eksponowanymi dziełami wykonają własną pracę plastyczną. Oferta kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czas trwania: ok. 1 godz.

ul. Lubelska 56 A, godz. 12.00 (zbiórka)
Wycieczka po chełmskim Starym Mieście (od Przedmieścia Lubelskiego na Wysoką Górkę) – szlakiem badań archeologicznych. Opowieść o najważniejszych miejscach dawnego Chełma, badanych od początków XX wieku przez archeologów. Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

25 sierpnia (wtorek)
ul. Św. Mikołaja 4, godz. 10.00
Symbol, znak. W trakcie zwiedzania wystawy Sztuka sakralna uczestnicy poznają historię dawnej kaplicy pw. Świętego Mikołaja, odnajdą przedstawienie psa, węża, orła, gołębia i smoka na obrazach, dowiedzą się co mówią o nich legendy hagiograficzne. Inspirując się wizerunkiem zwierząt wykonają figurkę techniką origami. Oferta kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czas trwania: ok. 1 godz.

ul. Lubelska 55, godz. 11.00
Różne oblicza abstrakcji w sztuce XX wieku: taszyzm, action painting, malarstwo materii, abstrakcja geometryczna i op-art jako jej efektowna odmiana. Charakterystyka kierunków abstrakcyjnych w sztuce światowej na podstawie prezentacji multimedialnej i dzieł zaprezentowanych na wystawie Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72. Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

27 sierpnia (czwartek)
ul. Lubelska 56 A, godz. 10.00
Kaligrafia – sztuka pięknego pisania. Uczestnicy spotkania poznają narzędzia oraz materiały pisarskie używane w przeszłości i odbędą krótki kurs pięknego pisania z zastosowaniem reguł kaligrafii. Oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

Kino letnie i pożegnanie wakacji w Wojsławicach

Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach zaprasza w piątki o godzinie 21.00 do Kina Letniego „Pod Lipami” urządzonego za budynkiem Domu Kultury w Wojsławicach. GCKSiT w Wojsławicach zaprasza też 30 sierpnia br. od godz. 14.00 na imprezę „Pożegnanie wakacji”. Przy zbiorniku wodnym w Wojsławicach będą do dyspozycji m.in. kajaki, rowery wodne, „dmuchańce”, karuzela i gastronomia. Od godziny 16.00 rozpoczną się koncerty, w których wystąpią: Kapela Świcy, Kapela Podwórkowa Klawa Ferajna z Białej Podlaskiej oraz gwiazda zeszłorocznej Wakacyjnej Trasy koncertowej Dwójki – Modelinka & Model MT.

Dożynki i „Biesiada Słowiańska” w gminie Leśniowice

23 sierpnia br. na stadionie sportowym w Leśniowicach zaplanowano gminne święto plonów. Dożynki ze względu na zagrożenie epidemiczne będą mniej huczne niż dotychczasowe. W programie wystąpienia okolicznościowe, msza święta, konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” oraz występy zespołów śpiewaczych „Kumowianki” i „Rakołupianki”. Z kolei 29 sierpnia przy zbiorniku wodnym „Maczuły” w Horodysku zaplanowano „Biesiadę Słowiańską”. Jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Zaginiony świat – odkrywamy gminę Leśniowice”, dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”. Spotkanie nawiązywać ma do wyników prac archeologicznych prowadzonych kilka lat temu w Horodysku. Dzięki tej imprezie odkrycia naukowców, unikalne na skalę Europy, będą dostępne dla szerokiego grona odbiorców w różnym wieku. Podczas eventu odbędą się warsztaty tradycyjnych rzemiosł i starodawnej kuchni. Spotkanie uatrakcyjnić ma występ zespołu folkowego. Z kolei lokalne koła gospodyń wiejskich mają przygotować stoiska z tradycyjną żywnością.

Chełmskie Wakacje Teatralne

Chełmskie Wakacje Teatralne to cykl bezpłatnych, plenerowych spektakli poprzedzonych profilaktycznymi zabawami integracyjnymi dla całych rodzin. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie. Kolejne spektakle na skwerze „Przy Czapli” przy ul. Czarnieckiego zaplanowano 22 sierpnia o godzinie 17.00. W razie niepogody spektakl odbędzie się w sali gimnastycznej „MDK przy Czapli” (ul. Czarnieckiego 8).

Wakacyjne Kino ChBP

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci i młodzież we wszystkie wtorki i czwartki sierpnia br. na seanse filmowe w ramach Wakacyjnego Kina ChBP. Pokazy filmów odbywają się w sali widowiskowej ChBP przy ul. Partyzantów 40 o godz. 11.00. We wtorki zaplanowano projekcje bajek i filmów animowanych dla najmłodszych, zaś w czwartki dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W zestawie wakacyjnych filmów znajdą się również najnowsze produkcje. Zainteresowani zaproszeni są do korzystania z oferty, ale też proszeni są o przestrzeganie zaleceń, określonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Główny Inspektorat Sanitarny.  (opr. mo)