Klub Dobrego Filmu w bibliotece

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza w każdą środę stycznia o godzinie 18.00 na seanse w ramach Klubu Dobrego Filmu z cyklu „Maska i gorset”.

Pokazana zostanie wzruszająca historia rodziny, która poradzić musi sobie z pogodzeniem religijnych zasad i miłością do własnego syna, dowcipna historia przyjaźni królowej i dworzanina, opowieść o burzliwej miłości londyńskiego krawca i kanadyjskiej malarki Maud Lewis. Wstęp na wszystkie seanse w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40) wolny.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Urwis: 20, 21, 22, 23 stycznia godz. 14.00, 16.00 (ZORZA),
Psy 3. W imię zasad: 20, 21, 22, 23, 24 stycznia godz. 18.00, 20.45; 25, 26 stycznia godz. 15.00, 17.45, 20.30 (ZORZA),
Śnieżka i Fantastyczna Siódemka: 24 stycznia godz. 14.00, 16.00; 25, 26 stycznia godz. 11.00, 13.00 (ZORZA).
Seanse dla dzieci w ramach ferii zimowych – w informacji poniżej.

Koncert Krzysztofa Krawczyka

8 lutego o godz. 19.00 w hali MOSiR przy ul. Granicznej 2A zaplanowano koncert Krzysztofa Krawczyka. Artysta wystąpi razem z 9-osobowym zespołem. To będzie jego pożegnalny koncert w Chełmie. Barytonowy głos Krzysztofa Krawczyka znamy od ponad 50 lat. Mało kto wie, że Krzysztof Krawczyk sam nauczył się grać na gitarze. Muzyk zadebiutował w założonym wraz z kolegami w czasach licealnych zespole Trubadurzy. Najbardziej znane przeboje z tamtych czasów to: „Znamy się tylko z widzenia”, „Cóż wiemy o miłości”, „Przyjedź mamo na przysięgę”. W 1965 r. zespół zdobył na festiwalu w Opolu nagrodę za najlepszy debiut. Po 10 latach wspólnego koncertowania Krzysztof Krawczyk zdecydował się na solową karierę, którą kontynuuje do dziś. W 1990 r. w USA nagrał płytę Eastern Country Album. Zrobił to pod opieką artystyczną Davida Briggsa, muzyka i aranżera związanego przed laty z Elvisem Presleyem. Przez niektórych nazywany jest właśnie polskim Elvisem. W 2000 r. artysta spotkał się z Goranem Bregoviciem, co zaowocowało w następnym roku nagraniem wspólnej płyty. Najbardziej znanym przebojem z tego okresu jest piosenka „Mój przyjacielu”.

Dzięki kameralnej atmosferze Kuźni Kulturalnej uczestnicy koncertu mogą znaleźć się bliżej artysty, niż na dużym plenerowym występie. Po koncercie fani Krzysztofa Krawczyka mogą otrzymać autograf oraz porozmawiać z nim. Na scenie Krzysztof Krawczyk zaprezentuje cały swój dorobek, m.in. takie kawałki jak „Parostatek”, „Bo jesteś ty”, „Chciałem być”, „Rysunek na szkle”, „Ostatni raz zatańczysz ze mną”. Bilety do nabycia: w Chełmskim Domu Kultury, w kinie Zorza oraz na Kupbilecik.pl

Polski Teatr Tańca

Chełmski Dom Kultury zaprasza 31 stycznia br. o godz. 19.00 na spektakl „45” Polskiego Teatru Tańca – „Pogranicze tańca”.

Teatr Piosenki Młyn – Koncert walentynkowy

14 lutego o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury z okazji Walentynek zaplanowano wyjątkowy koncert w wykonaniu Teatru Piosenki „Młyn”. Teatr ten tworzą twórcy piosenki, prozy, kompozytorzy i aktorzy amatorzy. To zespół wokalno-instrumentalny wykonujący piosenkę poetycką, kabaretową, poezję śpiewaną, piosenkę aktorską. Jako nadrzędny cel istnienia Teatru Piosenki Młyn obrano zapoznanie widzów z twórczością hrubieszowskich autorów prezentujących wysoki poziom interpretacji piosenki, prozy i poezji. Artyści dali się poznać szerokiej publiczności, występując w tworzonych przez siebie spektaklach, koncertach piosenki autorskiej, ubogacając muzyką ważniejsze wydarzenia w naszym mieście, biorąc czynny udział w rozpowszechnianiu kultury słowa w tutejszych szkołach. Wokół Młyna zebrali się ludzie, dla których piosenka, teatr, kabaret (w najlepszej, pierwotnej swej wersji) były ważne i – dla kulturalnego rozwoju miasta – niezbędne. Powstało artystyczne środowisko Hrubieszowa, które w sposób niebanalny potrafiło i potrafi do chwili obecnej kształtować kulturalny pejzaż tego miasta. Bilety w cenie 30 zł.

Koncert Piotra Cugowskiego

8 lutego o godz. 19.00 w sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury odbędzie się koncert Piotra Cugowskiego, jednego z najciekawszych męskich głosów w Polsce. W 2001 roku wraz z bratem, Wojtkiem Cugowskim, założył zespół Bracia, który zagrał setki koncertów w kraju oraz za granicą, wydając 4 albumy studyjne i wprowadzając na radiowe playlisty wiele przebojów, m.in.: „Nad Przepaścią”, „Wierzę w lepszy świat”, „Niepisane”, „Za szkłem”, Po drugiej stronie chmur”, „Missing every moment”. Piotr Cugowski jest częstym gościem w różnego rodzaju projektach muzycznych.

Jego wrażliwość muzyczna oraz swoboda poruszania się po różnorodnych stylach muzycznych sprawiły, iż jest wokalistą bardzo cenionym również poza nurtem rockowym. Dzięki temu współpracował z czołówką polskich artystów oraz z legendami światowej muzyki, m.in.: Jonem Lordem z zespołu Deep Purple czy kanadyjskim wokalistą Garou. W 2018 roku Piotr został zaangażowany przez holenderską firmę Rochstar do udziału w telewizyjnym show The Voice of Poland na antenie TVP 2 w roli trenera wokalnego. Jego wykształcenie muzyczne i duża wiedza merytoryczna sprawiły, że uczestnicy walczący o miano najlepszego głosu w Polsce pracowali z autorytetem w dziedzinie śpiewu, co jednocześnie przełożyło się na jakość artystyczną widowiska.

W październiku 2019 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Piotra Cugowskiego „40”, której będzie towarzyszyć trasa koncertowa pod nowym, autorskim szyldem. Bilety na koncert w cenie 70 zł.

Koncert Błażeja Króla

Chełmski Dom Kultury zaprasza 2 lutego o godz. 19.00 na koncert Błażeja Króla promujący jego nową solową płytę pod tytułem „Nieumiarkowania”. Na scenie wystąpią: Błażej Król – śpiew, gitara; Iwona Król – instrumenty klawiszowe, wokale; Thomas Fietz – perkusja, elektronika; Jan Migdal – bas. B. Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia, który od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i na łamy opiniotwórczej prasy muzycznej.

Karierę rozpoczynał w duecie z Maurycym Kiebzakiem Górskim jako UL/KR . W 2014 r. Król postanowił wydać pierwszą płytę solową. Szerszej publiczności dał się poznać za sprawą albumów „Nielot”, „Wij” (2015) oraz „Przez Sen” (2016), „Przewijanie na podglądzie” (2018). Za płytę „Przewijanie na podglądzie” Król został nagrodzony „Mateuszem Trójki” a także nominowany do wielu nagród m.in. Fryderyka. Artysta ze swoim zespołem wystąpił na największych festiwalach i wydarzeniach muzycznych w Polsce, m.in. Open’er Festival, Off Festiwal, Męskie Granie, Tauron Nowa Muzyka. Bilety na koncert w cenie 40 zł.

Dla naszego Czytelnika, który we wtorek, 21 stycznia, o godz. 12.00 jako pierwszy zadzwoni do „Nowego Tygodnia”, mamy podwójną wejściówkę na koncert B. Króla.

Szalone nożyczki – spektakl w gwiazdorskiej obsadzie

9 lutego o godz. 16.00 w Chełmskim Domu Kultury świetny spektakl w „wymiennej”, ale znakomitej obsadzie: Lesław Żurek/Krzysztof Ibisz; Maciej Wilewski/Michał Piróg; Urszula Dębska/Joanna Kupińska; Dominika Gwit; Alan Andersz; Przemysław Cypryański/Leszek Stanek. Spektakl „Szalone nożyczki” porywa w wir zabawy i zagadki miliony widzów na całym świecie tak skutecznie, że znalazły się w Księdze Guinnessa. Chełmianie będą mieli okazję obejrzeć ten spektakl w nowej odsłonie z gwiazdorską obsadą. Przebojowy fryzjer wynajmuje lokal od pani Izabeli. Jego salon odwiedzają nader barwne postacie, interes świetnie się kręci, aż dochodzi do tragedii… Właścicielka lokalu zostaje znaleziona martwa. Kto? Kiedy? I dlaczego? Do akcji rusza policja, ale okazuje się, że każdy z obecnych w salonie miał motyw! Detektywi miotają się słuchając sprzecznych zeznań i jest to czas, gdy do akcji wkracza WIDZ. To Widzowie decydują o zakończeniu spektaklu, które za każdym razem może być inne. Spektakl jedyny w swoim rodzaju, pełen wybuchów śmiechu i interakcji wyśmienitych, gotowych na wszystko aktorów z Widzami! Bilety na „Szalone nożyczki” do nabycia również na: KUPBILECIK: http://kbq.pl/43805. Rezerwacje grupowe: Piotr Kotnowski – tel. 509 728 385. Bilety – 99 zł.

Wystawa w bibliotece

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza na wystawę malarstwa Stefanii Wójcik. Ekspozycja składa się z 12 obrazów olejnych i 14 rysunków – pejzaży i kwiatów. Będzie czynna do 24 stycznia 2020 r. Stefania Wójcik, nauczycielka i malarka z Janowa Lubelskiego, jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiowała na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 30 lat pracuje w szkole jako nauczyciel plastyki.

Malarka wyróżniona została Antkiem Roku 2009, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą Kuratora, Statuetką na Festiwalu Twórczości. Zdobyła również wyróżnienie w Biennale w Zamościu, nagrodę i wyróżnienie w Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Plastyków w Rzeszowie i nagrodę finansową w Międzywojewódzkiej Wystawie Akwareli im. M. Strońskiego. Stefania Wójcik ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych.

Spektakl „Wszystko w rodzinie”

25 stycznia br. o godz. 18.00 Teatr Ziemi Chełmskiej wystawi w Chełmskim Domu Kultury spektakl pt. „Wszystko w rodzinie” w reżyserii Marcina Wąsowskiego, autorstwa Raya Cooneya, tłumaczenie – Elżbieta Woźniak. Spektakl przedstawia szpitalną farsę o poszukiwaniu ojca i więzach krwi, które okazują się silniejsze od dbałości o wizerunek publiczny. Pogoń i ucieczka, parada przebierańców, trzy śledztwa w ciągu jednego dnia, absurdalne pomieszanie tożsamości i feeria wariackich gagów. Domniemane ojcostwo nie zostaje do końca wyjaśnione, lecz wszystko kończy się dobrze. Obsada: Przemysław Gąsiorowicz, Mirosław Majewski, Sławoj Czarnota, Barbara Szarwiło, Magda Pick, Michał Łysiak, Zbigniew Moskal, Bogumiła Ryszkiewicz, Elżbieta Rybak, Marcin Słupczyński, Andrzej Kuczura, Marta Adamiec. Bilety – 40 zł.

Wystawa prac Zenona Waśniewskiego

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 56A można oglądać wystawę dzieł Zenona Waśniewskiego. W 128. rocznicę urodzin artysty zaprezentowane są prace artysty zakupione do zbiorów Muzeum. Zakup 48 prac (do tej pory znajdowały się w prywatnej kolekcji) był możliwy dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019 r. Chełmskie Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 135 prac Z. Waśniewskiego (1891-1945), które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawę czasową „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie” będzie można oglądać do 15 kwietnia 2020 r. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie”.

Wystawa w Bibliotece PWSZ

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (ul. Pocztowa 54) zaprasza na wystawę malarstwa Teresy Chomik-Kazarian. Artystka jest organizatorką ponad 130 ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów artystycznych. Poza malarstwem w technice olejnej i akrylowej uprawia twórczość w dziedzinie rysunku, pasteli a także instalacji i rzeźby. Z jej inicjatywy powstała grupa twórcza „Pasja”, obecnie prowadzi grupę plastyczną „Tęcza”, działającą przy Miejskim Domu Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2020 roku.

Archeologia Ukrainy

Do 5 kwietnia 2020 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie można obejrzeć wystawę „Ukraina przed wiekami”. Została ona przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.