Kompetencje miękkie – jakie mają znaczenie w pracy?

Kompetencje miękkie to właściwie obecnie powszechne już umiejętności wymagane przez pracodawców zamieszczających oferty pracy. Dlaczego stały się one czynnikiem niejednokrotnie decydującym o zatrudnieniu kandydata ubiegającego się o dane stanowisko, na czym polegają i jakie mają znaczenie obecnie na rynku pracy?

Czym są kompetencje miękkie?

Ukończenie studiów, licznych kursów czy świetna znajomość przynajmniej jednego języka obcego to dziś standard wśród osób odpowiadających na oferty pracy zamieszczane m.in. na portalu Pracuj.pl. Coraz częściej więc pracodawcy decydują się na zatrudnienie kandydatów posiadających wysoki stopień kompetencji miękkich, czyli umiejętności ułatwiających efektywne działanie w środowisku zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Jakie są najczęściej wymieniane kompetencje miękkie wśród wymagań pracodawców? Z pewnością mile widziane są: asertywność, elastyczność, komunikatywność, umiejętności pracy w grupie, ale i samodzielnej organizacji swoich zadań, dynamizm działania oraz kreatywność.

W jakiej pracy przydają się kompetencje miękkie?

 Wskazane umiejętności to duży atut osób starających się o pracę m.in. w takich dziedzinach, jak handel, marketing czy zarządzanie. Wszystko oczywiście zależy od specjalizacji danej firmy, ale często może okazać się, że ze względu na crossowanie coraz większej liczby dziedzin w pracy, umiejętności miękkie będą decydować o zatrudnieniu odpowiadającego na oferty pracy programistę.

Warto więc zamieścić oczywiście informacje o swoich kompetencjach miękkich w swoim CV, jednak tylko pod warunkiem, że jesteśmy ich pewni. W tym celu warto sprawdzić je w testach psychologicznych pochodzących z wiarygodnych źródeł czy poprosić znajomych o naszą obiektywną ocenę. Jeżeli czujemy natomiast, że naszą słabą stroną w trakcie starań o atrakcyjną pracę są właśnie kompetencje miękkie, spróbujmy je rozwinąć w trakcie szkoleń, kursów czy przeglądając liczne, dostępne na rynku podręczniki umożliwiające samodzielny trening.

Artykuł sponsorowany