Koncert Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej

27 listopada o godz. 19.00 Rada Osiedla Cementownia zaprasza do Chełmskiego Domu Kultury na pieśni Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej.

Andrzej Korycki i Dominika Żukowska od lat fascynują się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, których to twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów, które w ujmujący sposób opisują to, co w życiu często trudno wyrazić słowami. Podczas koncertów zarówno w języku rosyjskim, jak i w polskich tłumaczeniach duet wyśpiewuje wiele wzruszających ballad tych artystów, takich jak: „Modlitwa”, „Pożegnanie Polski”, „Aleksander Siergiejewicz Puszkin”, „Piosenka o piechocie”, „Niebieski balonik”, „Droga na Smoleńsk”, „Pieśń gruzińska”, „Ostatni trolejbus”, „Trzy miłości”, „Reinkarnacja”, „Konie”, „Kozacka przypowieść”. Bilety w cenie 35 zł.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Ukryta gra: 18, 20 listopada godz. 18.00; 19, 21 listopada godz. 21.00; (ZORZA),
Kraina lodu II: 22 listopada godz. 13.00 (3D), 15.30 (2D), 18.00 (3D); 23 listopada godz. 11.00 (2D), 13.15 (3D), 15.30 (2D), 18.00 (3D); 24 listopada godz. 11.00 (3D), 13.15 (2D), 15.30 (3D), 18.00 (2D), (ZORZA)
Irlandczyk: 22 listopada godz. 20.00; 23, 24 listopada godz. 22.00; (ChDK)
O Yeti!: 18, 19, 20, 21 listopada godz. 14.00, 16.00; (ZORZA),
Doktor Sen: 18, 20 listopada godz. 20.00; 19, 21 listopada godz. 18.00; 22 listopada godz. 20.30, 23 listopada godz. 20.15, 24 listopada godz. 20.15 (ZORZA).

Promocja tomiku „Ślady na Kamieniu”

Wójt Gminy Kamień i Chełmska Grupa Literacka „Lubelska 36” zapraszają 23 listopada o godz. 16.00 do świetlicy wiejskiej w Kamieniu na promocję tomiku poezji Haliny Graboś pt. „Ślady na Kamieniu”. W programie spotkania: recytacja wierszy poetki przez członków grupy „Lubelska 36”, występy artystyczne uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej w Strachosławiu (gmina Kamień), recytacja wierszy przez wnuczki autorki, koncert na „Ludową nutę” w wykonaniu zespołów „Rosa”, „Stone”, „Koral”.

Krąg Kobiet

23 listopada o godz. 18.00 przy ul. Zacisze 9 w Chełmie zaplanowano niezwykłe spotkanie w ramach „Kręgu Kobiet”. To już trzecie tego typu wydarzenie w naszym mieście. Jedna z prekursorek Kręgów Kobiecych w Polsce Tanna Jakubowicz Mount mówi: „Kręgi Kobiet są po to, żeby stworzyć kobietom bezpieczną przestrzeń, w której mogą wyrażać wszystko, co im leży na sercu. Otrzymać uwagę, empatię, współczucie, odzwierciedlenie, uzdrowienie, wzmocnienie, wsparcie i inspirację do działania. Naczelną zasadą kręgu jest prawda (…). W kręgu chodzi o to, żeby naprawdę dzielić się sobą”. To spotkanie dla kobiet, które chcą podzielić się swoją radością, smutkiem, zmęczeniem, rezygnacją, ekscytacją. Zapisy do 22 listopada w formie wiadomości na adres mail: wyspaspotkan@gmail.com. Spotkanie potrwa około 3 godzin, a wejściówką ma być datek na pokrycie kosztu dojazdu i wynajęcia sali.

Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę pt. „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego 1914-1918”. Na ekspozycję składają się książki i czasopisma ze zbiorów ChBP oraz reprodukcje fotografii z „Ilustrowanej kroniki Legjonów Polskich 1914-1918, Warszawa 1936”. Na szczególną uwagę zasługują wydawnictwa cenne z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Wystawę można oglądać w małej galerii ChBP przy ul. Partyzantów 40 od 6 listopada br.

Wystawa Chełmska nekropolia

Od 30 października do 30 listopada w galerii „Nova” Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40) można oglądać wystawę fotografii Wiesława Lisieckiego pt. „Chełmska nekropolia”. Składają się na nią zdjęcia ukazujące najstarszą chełmską nekropolię, cmentarz przy ulicy Lwowskiej i naznaczone upływem czasu rzeźby, nagrobki, epitafia, kapliczki.

Koncert The Dumplings

24 listopada o godz. 20.00 w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się koncert zespołu „The Dumplings”. Będzie to występ w ramach trasy „Przykro mi”, ostatniej przed zapowiadaną przez artystów przerwą. Bilety w cenie 50 zł.

Wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę „Od baroku do współczesności”. Ekspozycję tworzą zbiory z Muzeum Narodowego w Kielcach oraz chełmskiego muzeum. Są to portrety, krajobrazy, martwa natura, dawne meble od XVIII do XX wieku. Wystawę można oglądać w muzeum przy ul. Lubelska 55 do 30 listopada br. Otwarta jest także ekspozycja „Kazimierz Szwainowski. Grafika”. Prezentowane są na niej grafiki K. Szwainowskiego (1917-2002), które zostały przekazane w darze do kolekcji Muzeum w Chełmie przez pastora Franka Klimmecka z Niemiec. Wystawa czynna do 24 listopada 2019 r.

Koncert Bukartyk/Ajagore

Projekt Bukartyk/Ajagore to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej: Piotra Bukartyka – znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty, radiowca, wnikliwego obserwatora rzeczywistości oraz muzyków grupy Ajagore – instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy (jazz, rhythm n blues, amerykański folk, country i polskie tradycje ludowe). Muzycy Ajagore towarzyszą na co dzień w muzycznej wędrówce Grażynie Łobaszewskiej czy Jorgosowi Skoliasowi. Ze współpracy Bukartyk/Ajagore powstało coś nietuzinkowego, niespotykanym na scenie. Koncert Bukartyk/Ajagore „Raport z przesłuchania” 23 listopada o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury. Bilety 50 zł.

Listopadowy KDF

Listopadowe seanse w Klubie Dobrego Filmu ChBP nierozerwalnie łączą się z jesienią życia, w którą wkroczyli filmowi bohaterowie.

Seanse klubowe odbędą się w kolejne środy – 20, 27 listopada – w sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Teatralna improwizacja

W czwartek (21 listopada) o godzinie 18 w Klubie Wojskowym przy ul. Lubelskiej 139 C w Chełmie odbędzie się wyjątkowy spektakl. Wyjątkowy dlatego, że pokaz teatralny w wykonaniu grupy MMS impro będzie w całości improwizowany.

– Nasze spektakle są w 99,9 procentach improwizowane, pozostałą cząstkę otrzymujemy od publiczności – mówi Marcin Woszczewski z MMS impro. – Na bazie jednego słowa, hasła, frazy tworzymy tu i teraz nową rzeczywistość. To od widza zależy czy wykreowany przez nas świat będzie bajkowy, baśniowy, kryminalny czy science-fiction. My go stworzymy dla Was, może nieco abstrakcyjnie, ale na pewno z dużą porcją humoru – dodaje Marcin. Na scenie, oprócz niego pojawią się: Szymon Woszczewski, Marcin Nawrocki oraz Paulina Mierzicka. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Malarstwo Zbigniewa Abraszka w Pedagogicznej

Zbigniew Abraszek to artysta malarz tworzący prace o różnorodnej tematyce. Mimo że najbliższe jego sercu są pejzaże, nie stroni także od tematyki religijnej, martwej natury i portretów. Jego prace można właśnie oglądać w chełmskiej Bibliotece Pedagogicznej.

Z. Abraszek urodził się w miejscowości Krupiec (gm. Krasnystaw). Aktualnie mieszka w Gorzowie Wielkopolskim, jednak stale wraca do Chełma, do bliskich swemu sercu okolic, rodzinnych stron oraz oddanych przyjaciół. Przygodę ze sztuką rozpoczął jako nastolatek, podejmując naukę w szkole plastycznej w Zamościu, której nie ukończył z powodów zdrowotnych. Studiował polonistykę i socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował na kolei, w handlu oraz jako nauczyciel rysunku w szkole. W 1977 roku uzyskał certyfikat Malarstwo sztalugowe. Spod jego pędzla wyszło ponad dwa tysiące prac, które znalazły nabywców w Polsce i poza granicami kraju. Dzieła artysty prezentowane były na licznych wystawach, w tym na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Rydze, a także w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie (2014 r., 2016 r.). Prace malarza znajdują się w wielu prywatnych krajowych i zagranicznych kolekcjach m.in. w Niemczech, Francji, Kanadzie, USA. Na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej artysta prezentuje 12 prac, malowanych w różnych okresach swojego życia. Klimatyczne pejzaże, wieża w Stołpiu, dzwonnica na chełmskiej Górce oraz Palmowa Niedziela to także przekrój tematów interesujących artystę. Większość obrazów stanowi własność prywatnych osób i jest to niewątpliwie wyjątkowa okazja do obejrzenia ich i zapoznania się z twórczością Zbigniewa Abraszka.

Ekspozycja będzie czynna do końca listopada w godzinach pracy Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15).

Wieczorkiem na seans

Sposób na relaks po ciężkim poniedziałku? Spotkanie w doborowym towarzystwie i merytoryczna dyskusja. To wszystko i wiele więcej już dziś, 18 listopada, o godz. 17 w CKF Zorza.

„Za i Przeciw” to nowa propozycja od „Zorzy”, w ramach której cyklicznie do Chełma zapraszani są krytycy filmowi. Po projekcji zaproszeni goście wraz z publicznością rozmawiają o wyświetlanym filmie. Jeden z krytyków jest zdecydowanie „za” filmem, drugi – przeciw. Dotychczas odbyły się dwa takie spotkania: z Magdaleną Sendecką i Jakubem Majmurkiem (film „Wojny”) oraz z Magdaleną Felis i Sebastianem Smolińskim (film „Oni”).

– Listopadowe spotkanie to dyskusja o próbie ucieczki od swojego życia w oparciu o „Synonimy”, najnowszy film Nadava Lapida, reżysera urodzonego w Tel Awiw-Jafa w Izraelu. Film został laureatem Złotego Niedźwiedzia oraz nagrody FIPRESCI ostatniego festiwalu w Berlinie. – mówi Piotr Stelmaszczuk z CKF Zorza.

„Za” wypowie się Janusz Wróblewski – krytyk i publicysta, od 2001 r. związany z „Polityką”. Autor książek o tematyce filmowej, pracował też m.in. w „Kinie”, „Życiu Warszawy”, „Machinie”. Przez wiele lat pełnił funkcję rzecznika prasowego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a w latach 90. kierował telewizyjnym „Pegazem”. Członek jury FIPRESCI m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Toronto. W 2005 r. odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Przeciw” będzie Ola Salwa – dziennikarka i recenzentka filmowa, z wykształcenia psycholog. Jest gościem „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, pisze dla Cineuropa.org, Elle oraz Magazynu SFP. Współzakładała anglojęzyczne pismo „Polish Film Magazine”, promujące polskie kino za granicą. Należy do FIPRESCI, jest ekspertką PISF oraz programerką Festiwalu Transatlantyk.