Koncert Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej

27 listopada o godz. 19.00 Rada Osiedla Cementownia zaprasza do Chełmskiego Domu Kultury na pieśni Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej.

Andrzej Korycki i Dominika Żukowska od lat fascynują się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, których to twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów, które w ujmujący sposób opisują to, co w życiu często trudno wyrazić słowami. Podczas koncertów zarówno w języku rosyjskim, jak i w polskich tłumaczeniach duet wyśpiewuje wiele wzruszających ballad tych artystów, takich jak: „Modlitwa”, „Pożegnanie Polski”, „Aleksander Siergiejewicz Puszkin”, „Piosenka o piechocie”, „Niebieski balonik”, „Droga na Smoleńsk”, „Pieśń gruzińska”, „Ostatni trolejbus”, „Trzy miłości”, „Reinkarnacja”, „Konie”, „Kozacka przypowieść”. Bilety w cenie 35 zł.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Ukryta gra: 18, 20 listopada godz. 18.00; 19, 21 listopada godz. 21.00; (ZORZA),
Kraina lodu II: 22 listopada godz. 13.00 (3D), 15.30 (2D), 18.00 (3D); 23 listopada godz. 11.00 (2D), 13.15 (3D), 15.30 (2D), 18.00 (3D); 24 listopada godz. 11.00 (3D), 13.15 (2D), 15.30 (3D), 18.00 (2D), (ZORZA)
Irlandczyk: 22 listopada godz. 20.00; 23, 24 listopada godz. 22.00; (ChDK)
O Yeti!: 18, 19, 20, 21 listopada godz. 14.00, 16.00; (ZORZA),
Doktor Sen: 18, 20 listopada godz. 20.00; 19, 21 listopada godz. 18.00; 22 listopada godz. 20.30, 23 listopada godz. 20.15, 24 listopada godz. 20.15 (ZORZA).

Promocja tomiku „Ślady na Kamieniu”

Wójt Gminy Kamień i Chełmska Grupa Literacka „Lubelska 36” zapraszają 23 listopada o godz. 16.00 do świetlicy wiejskiej w Kamieniu na promocję tomiku poezji Haliny Graboś pt. „Ślady na Kamieniu”. W programie spotkania: recytacja wierszy poetki przez członków grupy „Lubelska 36”, występy artystyczne uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej w Strachosławiu (gmina Kamień), recytacja wierszy przez wnuczki autorki, koncert na „Ludową nutę” w wykonaniu zespołów „Rosa”, „Stone”, „Koral”.

Krąg Kobiet

23 listopada o godz. 18.00 przy ul. Zacisze 9 w Chełmie zaplanowano niezwykłe spotkanie w ramach „Kręgu Kobiet”. To już trzecie tego typu wydarzenie w naszym mieście. Jedna z prekursorek Kręgów Kobiecych w Polsce Tanna Jakubowicz Mount mówi: „Kręgi Kobiet są po to, żeby stworzyć kobietom bezpieczną przestrzeń, w której mogą wyrażać wszystko, co im leży na sercu. Otrzymać uwagę, empatię, współczucie, odzwierciedlenie, uzdrowienie, wzmocnienie, wsparcie i inspirację do działania. Naczelną zasadą kręgu jest prawda (…). W kręgu chodzi o to, żeby naprawdę dzielić się sobą”. To spotkanie dla kobiet, które chcą podzielić się swoją radością, smutkiem, zmęczeniem, rezygnacją, ekscytacją. Zapisy do 22 listopada w formie wiadomości na adres mail: wyspaspotkan@gmail.com. Spotkanie potrwa około 3 godzin, a wejściówką ma być datek na pokrycie kosztu dojazdu i wynajęcia sali.

Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę pt. „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego 1914-1918”. Na ekspozycję składają się książki i czasopisma ze zbiorów ChBP oraz reprodukcje fotografii z „Ilustrowanej kroniki Legjonów Polskich 1914-1918, Warszawa 1936”. Na szczególną uwagę zasługują wydawnictwa cenne z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Wystawę można oglądać w małej galerii ChBP przy ul. Partyzantów 40 od 6 listopada br.

Wystawa Chełmska nekropolia

Od 30 października do 30 listopada w galerii „Nova” Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40) można oglądać wystawę fotografii Wiesława Lisieckiego pt. „Chełmska nekropolia”. Składają się na nią zdjęcia ukazujące najstarszą chełmską nekropolię, cmentarz przy ulicy Lwowskiej i naznaczone upływem czasu rzeźby, nagrobki, epitafia, kapliczki.

Koncert The Dumplings

24 listopada o godz. 20.00 w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się koncert zespołu „The Dumplings”. Będzie to występ w ramach trasy „Przykro mi”, ostatniej przed zapowiadaną przez artystów przerwą. Bilety w cenie 50 zł.

Wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę „Od baroku do współczesności”. Ekspozycję tworzą zbiory z Muzeum Narodowego w Kielcach oraz chełmskiego muzeum. Są to portrety, krajobrazy, martwa natura, dawne meble od XVIII do XX wieku. Wystawę można oglądać w muzeum przy ul. Lubelska 55 do 30 listopada br. Otwarta jest także ekspozycja „Kazimierz Szwainowski. Grafika”. Prezentowane są na niej grafiki K. Szwainowskiego (1917-2002), które zostały przekazane w darze do kolekcji Muzeum w Chełmie przez pastora Franka Klimmecka z Niemiec. Wystawa czynna do 24 listopada 2019 r.

Koncert Bukartyk/Ajagore

Projekt Bukartyk/Ajagore to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej: Piotra Bukartyka – znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty, radiowca, wnikliwego obserwatora rzeczywistości oraz muzyków grupy Ajagore – instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy (jazz, rhythm n blues, amerykański folk, country i polskie tradycje ludowe). Muzycy Ajagore towarzyszą na co dzień w muzycznej wędrówce Grażynie Łobaszewskiej czy Jorgosowi Skoliasowi. Ze współpracy Bukartyk/Ajagore powstało coś nietuzinkowego, niespotykanym na scenie. Koncert Bukartyk/Ajagore „Raport z przesłuchania” 23 listopada o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury. Bilety 50 zł.

Listopadowy KDF

Listopadowe seanse w Klubie Dobrego Filmu ChBP nierozerwalnie łączą się z jesienią życia, w którą wkroczyli filmowi bohaterowie.

Seanse klubowe odbędą się w kolejne środy – 20, 27 listopada – w sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Teatralna improwizacja

W czwartek (21 listopada) o godzinie 18 w Klubie Wojskowym przy ul. Lubelskiej 139 C w Chełmie odbędzie się wyjątkowy spektakl. Wyjątkowy dlatego, że pokaz teatralny w wykonaniu grupy MMS impro będzie w całości improwizowany.

– Nasze spektakle są w 99,9 procentach improwizowane, pozostałą cząstkę otrzymujemy od publiczności – mówi Marcin Woszczewski z MMS impro. – Na bazie jednego słowa, hasła, frazy tworzymy tu i teraz nową rzeczywistość. To od widza zależy czy wykreowany przez nas świat będzie bajkowy, baśniowy, kryminalny czy science-fiction. My go stworzymy dla Was, może nieco abstrakcyjnie, ale na pewno z dużą porcją humoru – dodaje Marcin. Na scenie, oprócz niego pojawią się: Szymon Woszczewski, Marcin Nawrocki oraz Paulina Mierzicka. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Malarstwo Zbigniewa Abraszka w Pedagogicznej

Zbigniew Abraszek to artysta malarz tworzący prace o różnorodnej tematyce. Mimo że najbliższe jego sercu są pejzaże, nie stroni także od tematyki religijnej, martwej natury i portretów. Jego prace można właśnie oglądać w chełmskiej Bibliotece Pedagogicznej.

Z. Abraszek urodził się w miejscowości Krupiec (gm. Krasnystaw). Aktualnie mieszka w Gorzowie Wielkopolskim, jednak stale wraca do Chełma, do bliskich swemu sercu okolic, rodzinnych stron oraz oddanych przyjaciół. Przygodę ze sztuką rozpoczął jako nastolatek, podejmując naukę w szkole plastycznej w Zamościu, której nie ukończył z powodów zdrowotnych. Studiował polonistykę i socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował na kolei, w handlu oraz jako nauczyciel rysunku w szkole. W 1977 roku uzyskał certyfikat Malarstwo sztalugowe. Spod jego pędzla wyszło ponad dwa tysiące prac, które znalazły nabywców w Polsce i poza granicami kraju. Dzieła artysty prezentowane były na licznych wystawach, w tym na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Rydze, a także w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie (2014 r., 2016 r.). Prace malarza znajdują się w wielu prywatnych krajowych i zagranicznych kolekcjach m.in. w Niemczech, Francji, Kanadzie, USA. Na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej artysta prezentuje 12 prac, malowanych w różnych okresach swojego życia. Klimatyczne pejzaże, wieża w Stołpiu, dzwonnica na chełmskiej Górce oraz Palmowa Niedziela to także przekrój tematów interesujących artystę. Większość obrazów stanowi własność prywatnych osób i jest to niewątpliwie wyjątkowa okazja do obejrzenia ich i zapoznania się z twórczością Zbigniewa Abraszka.

Ekspozycja będzie czynna do końca listopada w godzinach pracy Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15).

Wieczorkiem na seans

Sposób na relaks po ciężkim poniedziałku? Spotkanie w doborowym towarzystwie i merytoryczna dyskusja. To wszystko i wiele więcej już dziś, 18 listopada, o godz. 17 w CKF Zorza.

„Za i Przeciw” to nowa propozycja od „Zorzy”, w ramach której cyklicznie do Chełma zapraszani są krytycy filmowi. Po projekcji zaproszeni goście wraz z publicznością rozmawiają o wyświetlanym filmie. Jeden z krytyków jest zdecydowanie „za” filmem, drugi – przeciw. Dotychczas odbyły się dwa takie spotkania: z Magdaleną Sendecką i Jakubem Majmurkiem (film „Wojny”) oraz z Magdaleną Felis i Sebastianem Smolińskim (film „Oni”).

– Listopadowe spotkanie to dyskusja o próbie ucieczki od swojego życia w oparciu o „Synonimy”, najnowszy film Nadava Lapida, reżysera urodzonego w Tel Awiw-Jafa w Izraelu. Film został laureatem Złotego Niedźwiedzia oraz nagrody FIPRESCI ostatniego festiwalu w Berlinie. – mówi Piotr Stelmaszczuk z CKF Zorza.

„Za” wypowie się Janusz Wróblewski – krytyk i publicysta, od 2001 r. związany z „Polityką”. Autor książek o tematyce filmowej, pracował też m.in. w „Kinie”, „Życiu Warszawy”, „Machinie”. Przez wiele lat pełnił funkcję rzecznika prasowego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a w latach 90. kierował telewizyjnym „Pegazem”. Członek jury FIPRESCI m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Toronto. W 2005 r. odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Przeciw” będzie Ola Salwa – dziennikarka i recenzentka filmowa, z wykształcenia psycholog. Jest gościem „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, pisze dla Cineuropa.org, Elle oraz Magazynu SFP. Współzakładała anglojęzyczne pismo „Polish Film Magazine”, promujące polskie kino za granicą. Należy do FIPRESCI, jest ekspertką PISF oraz programerką Festiwalu Transatlantyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here