Koncert Bimber Boys

28 lutego o godz. 19.00 Chełmski Dom Kultury zaprasza na spotkanie ze starymi, niezapomnianymi przebojami w akustycznych, autorskich aranżacjach w wykonaniu zespołu Bimber Boys. Tym razem artyści retro & folk band wcielą się w rolę sułtanów dancingu.

Co to oznacza? Tego publiczność dowie się na koncercie, podczas którego obok piosenek z repertuaru: S. Grzesiuka, A. Awdiejewa, M. Fogga, W. Wysockiego, H. Williamsa i K. Krawczyka, usłyszy po raz pierwszy nowe autorskie utwory zespołu. Bilety w cenie 25 zł. Dla Czytelników „Nowego Tygodnia”, którzy w środę, 19 lutego o godz. 12.00 pierwsi zadzwonią do naszej redakcji, mamy dwie podwójne wejściówki na koncert Bimber Boys.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Gang zwierzaków: 17, 18, 19, 20 lutego godz. 14.00, 16.00 (ZORZA);
365 dni: 17, 18, 19 lutego godz. 18.00, 20.45 (ZORZA); 20 lutego godz. 20.45 (ZORZA);
Zenek: 17, 18, 19, 20 lutego godz. 15.30, 18.00, 20.30 (CHDK); 21 lutego godz. 18.00, 20.45; 22 lutego godz. 15.00, 20.45; 23 lutego godz. 18.15, 20.45 (ZORZA);
Sokół z masłem orzechowym: 20 lutego godz. 18.00 (ZORZA);
Superpies i Turbokot: 21 lutego godz. 14.00, 16.00; 22, 23 lutego godz. 11.00, 13.00 (ZORZA);
Andre Rieu, czyli 70 lat młodości: 22 lutego godz. 17.30; 23 lutego godz. 15.00 (ZORZA).

Promocja książki w muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie zapraszają 18 lutego br. o godz. 17.00 na promocję książki dr. hab. Jacka Romanka „Kolaboracja z Sowietami na terenie województwa lubelskiego we wrześniu i w październiku 1939 r.”. Spotkanie zaplanowano w budynku muzeum przy ul. Lubelskiej 55. Książka „Kolaboracja z Sowietami na terenie województwa lubelskiego we wrześniu i w październiku 1939 r.” stanowi próbę przedstawienia skali, skutków ale i konsekwencji zdrady państwa polskiego, jakiej dopuścili się polscy obywatele na przełomie września i października 1939 r.

Kabaret Młodych Panów

21 lutego w Chełmskim Domu Kultury „Kabaret Młodych Panów” zaprezentuje swoją najnowszą propozycję pt. „To jest chore”. Formacja ta w swoich programach dotyka kwestii społecznych, tego z czym spotykamy się na co dzień. „To jest chore” mieści się w ramach wszystkiego, co może zaistnieć w szeroko rozumianych relacjach międzyludzkich, a co odbiega od normy. Idąc dalej, jest o tym, co nienormalne, bezsensowne i absurdalne w naszej codzienności.

Jak mawiał Zygmunt Freud „nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani” i ten program w pełni to potwierdza. Zabawne skecze i zaskakujące puenty, których w tym programie nie brakuje, świetne scenki łączące, jak i ironiczne, mądre piosenki sprawiają, że dwie godziny mijają nam bardzo szybko i czujemy zdrowy niedosyt. Wszystko wykonane na najwyższym poziomie estradowym i z pełnym zaangażowaniem.

Panowie zgrabnie łączą obiektywizm z umiarkowanym realizmem nie koncentrując się wyłącznie na zaletach, ani na wadach świata i ludzi. Ukazują świat we właściwych proporcjach i pochopnie nie uogólniają. Zapowiada się fantastyczna zabawa. Występy zaplanowano 21 lutego o godzinach 17.30 oraz 20.30. Bilety w cenach 60 i 70 zł dostępne w Chełmskim Domu Kultury, a także na biletynakabarety.pl oraz kupbilecik.pl. Informacje i zamówienia grupowe u organizatora tel. 883 133 688.

Narodowa perła Gruzji

25 lutego o godz. 19.00 na scenie Chełmskiego Domu Kultury występ wyjątkowych artystów, narodowej perły Gruzji tj. zespołu „Adjarian Song and Dance’„. Zespół ten otrzymał liczne certyfikaty i dyplomy merytoryczne, a także nagrody pieniężne i jedne z największych uznań krytyków. W 2016 r. Zespół uzyskał status akademicki dzięki nauczaniu i technikom, których udziela im Temuri Koridze, światowej sławy i najbardziej elitarny tradycyjny artysta tańca w Gruzji. Zespół współpracował i występował z największymi gwiazdami tradycyjnej sztuki w tym regionie i kraju, a dzięki tej wspaniałej historii nadal lubią dzielić się swoją tradycyjną sztuką z innymi kulturami i narodami na całym świecie.

Publiczność w ChDK spotka się z tancerzami przybywającymi ze szczytów Kaukazu niczym orły i pragnącymi z gracją innego królewskiego ptaka – łabędzia, która przekaże dawkę wrażeń mocnych jak gruzińskie wino i oszałamiających jak tamtejsze powietrze. Ośnieżone wierzchołki gór, w dolinach piękne dziewczyny i dzielni młodzieńcy, a do tego wino, taniec i śpiew – czyli, po prostu, Gruzja. To kraj o wspaniałej, bogatej kulturze, muzyce zapierającej dech w piersiach i żywiołowych tańcach. W takim kraju każdy rodzi się artystą – artystą życia, bo śpiew i taniec są właśnie sensem życia. Bilety w cenie 100 zł.

Jesienne pejzaże

Pracownia plastyczna Color Wheel Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie zaprasza na wystawę. „Jesienne pejzaże”. Prace wykonane techniką eco printu zachwycają oryginalnością, kolorystyką i subtelnością. Wystawa czynna do 5 marca w Galerii „Na Górce” Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie przy ul. Pocztowej 41.

Wystawa malarska Artura Szczypika

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Artura Szczypika. Obrazy można obejrzeć w siedzibie biblioteki, przy ulicy Pocztowej 54 w dniach od 8 lutego do 24 marca w godzinach jej otwarcia. Artur Szczypik urodził się w Siedliszczu. Malarstwem interesuje się od szkoły podstawowej. Lubi fotografować pejzaże, one też są głównym tematem kompozycji, które później służą jako punkt wyjścia przy malowaniu obrazów. Uczestniczył w plenerach malarskich (Siedliszcze, Rejowiec ), brał udział w wielu wystawach zbiorowych (Chełm, Łęczna, Kock, Warszawa, Toruń). Jest członkiem Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu. Malarskie zainteresowania A. Szczypika oscylują wokół tradycyjnego pejzażu. Autor w technice olejnej przybliża swoje najbliższe otoczenie zazwyczaj w kompozycjach otwartych.

Spotkanie autorskie z Kazimierą Majdiuk

Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów 40) zaprasza na spotkanie autorskie z Kazimierą Majdiuk, które odbędzie się 21 lutego br. o godz. 16.00. Gość Biblioteki jest emerytowaną nauczycielką, z czterdziestoletnim stażem w szkolnictwie. Ponad dwadzieścia lat kierowała Szkołą Podstawową w Okopach jako dyrektor. Należy do Związku Nauczycieli Emerytów „Solidarność” oraz do Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia. Interesuje się historią, od lat zwiedza tereny dawnej Polski. Kazimiera Majdiuk jest autorką utworów poetyckich, pełnych prostoty i refleksji, płynących prosto z serca.

Opisuje otaczający świat, prezentuje przemyślenia dotyczące współczesnych i historycznych wydarzeń, piękno przyrody oraz emocje towarzyszące nieuniknionemu upływowi czasu. Twórczość poetki jest swoistym pamiętnikiem, przywołującym pokoleniową pamięć przeszłości, tragedie dziejowe, druzgocące kraj oraz postaci wielkich Polaków.

Z poetyckich strof tomików Kazimiery Majdiuk („Wołanie o pamięć”, „Ocalić od zapomnienia”, „Śladami Boga i ludzi”) płynie przesłanie do zwykłego człowieka: zabiegaj o pokój, przyjaźń i wzajemne zaufanie i nie zapominaj o tożsamości narodowej i historii. Wydarzenie odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w programie dotacyjnym Instytutu Książki. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z poezją i piosenką patriotyczną. Wstęp wolny.

Natchnienia… – wystawa malarstwa Urszuli Bydlińskiej

Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów 40) zaprasza do galerii Nova na cykl „Natchnienia…”, którego inspiracją stał się zachwyt nad malarstwem Madame Tamary Łempickiej i nurtem Art Deco. Autorka wystawy, Urszula Bedlińska, wybiera mniej znane obrazy Łempickiej i fragmenty tych prac odtwarza na płótnie, nadając im wiele cech własnego stylu.

Zamysłem stworzenia cyklu była też chęć przybliżenia twórczości T. Łempickiej, jej oryginalnego, rzec by można kobiecego nurtu w sztuce, który święcił triumfy w okresie międzywojennym. Zauroczenie pięknem otaczającego krajobrazu i ukłon w stronę realizmu mistrzów pejzażu były impulsem do podjęcia prób tworzenia prac o takiej właśnie tematyce – powstało kilka obrazów w stylu m.in. M. Szczepaniaka i rosyjskich malarzy – często na podstawie akwareli, dzięki czemu udaje się uzyskać delikatny, subtelny efekt w obrazie olejnym niczym akwarela właśnie.

Wystawę będzie można oglądać do końca lutego br. Urszula Bydlińska – ur. w Siedliszczu w latach 70. XX wieku. Absolwentka UMCS w Lublinie, Kierunek Historia. Zajmuje się malarstwem amatorsko, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię, tworzy także kopie prac znanych autorów (zwłaszcza Art Deco i twórczość Tamary Lempickiej). Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną. Mieszka i pracuje w gm. Siedliszcze. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.

Koncert Edyty Geppert

22 lutego o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury wystąpi Edyta Geppert. Koncert będzie częścią jubileuszowej trasy koncertowej z okazji 35-lecia działalności artystki. Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej.

Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka, a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Recital Edyty Geppert to interpretatorski kunszt i niezwykła umiejętność budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone są z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, a nawet kabaretowymi – te ostatnie z tekstami klasyka gatunku – Mariana Hemara.

To wreszcie niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści. Bilety w cenie 70-95 zł, do kupienia także na BILETYNA.PL oraz KUPBILECIK.

Wystawa prac Zenona Waśniewskiego

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 56A można oglądać wystawę dzieł Zenona Waśniewskiego. W 128. rocznicę urodzin artysty zaprezentowane są prace artysty zakupione do zbiorów Muzeum. Zakup 48 prac (do tej pory znajdowały się w prywatnej kolekcji) był możliwy dzięki 72 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019 r.

Chełmskie Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 135 prac Z. Waśniewskiego (1891-1945), które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawę czasową „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie” będzie można oglądać do 15 kwietnia 2020 r. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie”.

Archeologia Ukrainy

Do 5 kwietnia 2020 r. w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie można obejrzeć wystawę „Ukraina przed wiekami”. Została ona przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które przekazywali do krakowskiego Muzeum Archeologicznego od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.

Spielberg w KDF

W lutym Klub Dobrego Filmu ChBP ma jednego głównego bohatera, a w roli pierwszoplanowej występuje w nim jeden z najbardziej znanych i cenionych amerykańskich reżyserów – Steven Spielberg. Trwa retrospekcja filmów twórcy, który dał światu ET, dinozaury i kosmitów, ale także wzruszał „Listą Schindlera” czy „Szeregowcem Ryanem”. Na kolejne seanse KDF zaprasza w każdą środę lutego, do sali widowiskowej ChBP. Rozpoczynają się one o godzinie 18.00, a wstęp na nie jest jak zwykle jest wolny.

Koncert kabaretowy Artura Andrusa

7 marca br. o godz. 19.00 w Chełmski Dom Kultury zaprasza na „Koncert kabaretowy” Artura Andrusa. Artysta wraz z zespołem zaprezentuje chełmskiej publiczności swoje największe przeboje oraz utwory z najnowszej płyty „Sokratesa 18”. Album mówi o podróżach – dalekich i bliskich. O miejscach, w których autor był i takich, w których go nie było, bo niektóre nawet nie istnieją. O uczuciach własnych i cudzych, przeżytych, zauważonych, zasłyszanych i zmyślonych. Trochę poważnie i trochę nie. Usłyszymy m.in.: „Babę na psy”, „Piłem w Spale, spałem w Pile”, „Ciocię w gablocie”, czy „Szybciej, wyżej, mocniej”.

Koncert będzie przeplatany wierszami, humorystycznymi komentarzami, ciekawymi anegdotami – zawsze na najwyższym poziomie. Artur Andrus jest dziennikarzem i kabareciarzem, którego twórczość znają i podziwiają fani w każdym wieku. Artysta przez wiele lat prowadził program ‘Powtórka z rozrywki’ w radiowej Trójce, występował również w serialu kabaretowym „Spadkobiercy” TV4 . Współpracuje ze „Szkłem Kontaktowym” w telewizji TVN24.

Satyryk występuje na koncertach i festiwalach w całej Polsce. Jego recitale cieszą się dużą popularnością, a krążki sprzedają się w rekordowych ilościach. Do tej pory artysta nagrał pięć albumów, z których „Myśliwiecka” i „Cyniczne córy Zurychu” pokryły się platyną. Arturowi Andrusowi podczas koncertów towarzyszą cenieni muzycy: Wojciech Scec, Łukasz Borowiecki, Łukasz Poprawski, Paweł Żejmo. Bilety od 99 zł. Przed zakupem biletu należy zapoznać się z regulaminem bileterii oraz regulaminem Organizatora. Regulamin Organizatora dostępny na stronie: www.mua.com.pl

Tłusty Czwartek w Dworku

Dworek Pan Tadeusz w Żółtańcach zaprasza w Tłusty Czwartek (20 lutego) o godz 18.00 na Gawędy o zapustach, krukach i kusakach w obyczajach staropolskich. Poprowadzi Krzysztof Kołtun wraz Gośćmi. Miłośników kultury nadbużańskiej i kresowej serdecznie zapraszamy.